Мобилната търговия е следващата голяма тенденция, която идва след масовото проникване на електронната търговия. Това стана ясно по време на изложението Cartes & IDentification 2011, което се проведе в средата на ноем­ври в Париж и което имахме възможност да посетим благодарение на българските банки - членове на Visa Европа.

Бързото развитие на м-търговията е обусловено от няколко фактора, като основните са наличието на работеща технология, комерсиални продукти с тази технология и начин да се заобиколи проблемът с натрупването на критична маса устройства, необходими, за да се ползват мобилни разплащателни услуги. На пазара вече са познати и доста популярни безконтактните банкови карти, които позволяват да извършвате плащания на малки суми, без да вкарвате картата в терминалното устройство. Интересът към този начин на разплащане подчертано расте – през 2011 г. ръстът в сегмента е 26 на сто. Технологично и пазарно сме готови да направим и следващата крачка – да плащаме чрез мобилния си телефон. Но преди това – има ли все пак достатъчно устройства и готов ли е телеком сегментът за мобилни плащания.



6 млрд. интелигентни устройства

По време на изложението Cartes & IDentification асоциа­цията Eurosmart представи проучване сред компаниите, занимаващи се с интелигентна защита (Smart Security). Eurosmart представлява неправителствена организация, която се занимава с разширяване на пазара на интелигентни устройства и разработване на стандарти за защита. Нейни членове са компании като Gemalto, Infineon


Technologies, Inside Secure, Samsung и Toshiba.

Асоциацията прогнозира, че всички пазарни сегменти, използващи интелигентни устройства, ще отчетат ръст в обема през 2011 г. Те имат и отлични перспективи за развитие през 2012-а. По-конкретно Eurosmart очаква двуцифрен ръст в телеком сегмента в световен мащаб, както и добро представяне на банковия и правителствения сектор. В областта на телекомуникациите надеждите за все още силен ръст са насочени към развиващите се пазари (Индия, бившите съветски републики и Латинска Америка). Растежът в сектора ще бъде обусловен и от развитието на технологии­те. По-масовото навлизане на комуникациите „машина с машина” (M2M) открива нови възможности за пазара на интелигентни решения. По данни на Eurosmart повече от 20 държави имат изградени LTE мрежи, което им позволява да се възползват от значително по-богат набор от IP услуги. Прогнозата на европейската асоциа­ция е през тази година да бъде доставен 6-милиардният процесор за интелигентно устройство. Ръстът през 2011 г. се равнява на 11 процента на годишна база, а в края на 2012 г. вероятно ще прехвърли 13 на сто, или близо 7 млрд. устройства в цял свят.


Near Field Communication 

Комерсиалното внедряване на Near Field Communication (NFC) започна през 2011 г. с появата на първите устройства, поддържащи технологията. Паралелно с това започна и изграждането на инфраструктурата. Специалистите прогнозират, че това ще бъде голямата тенденция през 2012 г. Eurosmart очаква през следващата година да бъдат продадени между 80 и 120 млн. устройства. Тази прогноза обхваща само стандартните NFC и не включва популярните в Япония Felica-базирани устройства. Развитието на този пазар ще се определя от това, дали банките и мобилните оператори ще предложат достатъчно на брой и интересни NFC услуги, както и дали водещите производители на смартфони ще внедрят NFC в гамата си от продукти.


Подкрепата на Visa

NFC вероятно ще се радва на сериозна подкрепа, прогнозира Мари Карол Харис, директор „Мобилни разплащания”, Visa Европа. Тя сподели, че очаква след няколко години половината от мобилните телефони на пазара да бъдат смартфони, а около 25 на сто от тях да поддържат NFC. Докато на пазара се появят достатъчно модели смартфони, поддържащи NFC, Visa Eвропа представи на Cartes&IDentifications 2011 технология за разплащане, базирана на NFC. Visa Mobile Contactless е част от пакета услуги, обединени под името „Бъдещето на разплащанията” и позволява да правите безконтактни разплащания като карта Visa payWave, но реализирани с помощта на мобилен телефон. Услугата се осъществява посредством аксесоар, предназначен за един от най-продаваните модели смартфони – iPhone. Той се поставя на мобилния телефон и заедно с приложение, което се изтегля от интернет, позволява да се осъществи защитена комуникация със сървърите на Visa за извършване на плащането. По този начин не е необходимо да се натрупа критична маса от устройства на пазара, за да се развият мобилните плащания, каза Мари Карол Харис.


Ще има ли мобилни разплащания в България

Платформата, която Visa Европа представи, е предназначена за внедряване на всички европейски пазари. Кога ще стигне до България, зависи от банките-членове на Visa Европа. След сериозна работа в тази насока, Visa вече е с над 70 000 безконтактни POS терминала във Великобритания и общо 150 000 в цяла Европа. По време на предстоящите през 2012 година Олимпийски игри в Лондон, ще се приложи технологията за мобилни безконтактни разплащания с NFC на всички локации, свързани с игрите - нещо, което се прави за първи път в историята на игрите.

 

ОЩЕ ОТ ПАКЕТА УСЛУГИ НА VISA „БЪДЕЩЕТО НА РАЗПЛАЩАНИЯТА”

  • Персонални плащания на Visa (Visa Personal Payments) – представлява услуга за плащания от човек на човек (P2P). Тя работи чрез приложение за смартфон, което позволява на потребителите да изпращат пари до контакт в указателя си, номер на мобилен телефон или номер на карта Visa
  • Известия на Visa (Visa Alerts) – известия в почти реално време, които се изпращат до мобилния телефон на собственика на карта Visa и дават информация за всички извършени транзакции в страната или чужбина.
  • „Отворена” платформа за лоялни клиенти („Оpen” rewards platform) – дава на търговците възможност да насочват по-прецизно предложенията си съобразно профила на потребителите си и да им предоставят cash-back бонуси в отговор на тяхната лоялност.

 

Тагове: