През тази седмица в САЩ са се провели най-мащабните киберучения, съобщава китайският вестник Чайна дейли.
В рамките на учението американските специалисти в сътрудничество с колеги от 5 страни са отработили техники за защита на критично важни изчислителни ресурси от мащабно нападение и проникване на хакери в затворени мрежи.

В учението са участвали и около 40 частни компании, трениращи защита в случай на атаки срещу техните мрежи.

По думите на Робърт Деймисън, представител на Департамента за вътрешна безопасност на САЩ, учението, наречено CyberStorm 2, е имало за цел да отработи методи на взаимодействие между бизнеса и правителството в случай на извънредно положение.

В рамките на упражненията страните са отработили оперативен обмен на данни в условия на пълна блокировка на интернет, локални атаки, насочени срещу ключови позиции на държавни, търговски, транспортни и енергийни компании, а така също са разработени и механизми за действие в случай на изключване на мрежовата връзка.

За една седмица са били отработени над 1800 сценария, съобщава електронното издание CyberSecurity.

Ние сме крайно обезпокоени от интернет-заплахите, които са реални и непрекъснато се увеличават.
По време на киберучението бе отработено отблъскването на поне една голяма кибератака, идваща от друга държава, която има достатъчно ресурси, за да извади от строя компютърните и телекомуникационните мрежи на САЩ, обясни Джеймисън
.
По думите му в перспектива тези учения ще се повторят, като участниците планират да работят и върху най-хитрите сценарии за атаки.

Според информацията на китайския вестник в рамките на CyberStorm 2 е била задействана и Програмата Айнщайн. Това е засекретен програмен комплекс, инсталиран на всички правителствени възли, който автоматично събира и анализира данни за мрежови атаки.

Тагове: