Всяка нова година обикновено започва с няколко типа статии, някои от които обобщават събитията през изминалата година, други предвиждат какво ще се случи в следващите 365 дни, а трети дават съвети как да променим начина си на живот, тъй като изкуствено отделените от човека времеви периоди са идеален момент за това.
Сблъсъците на мнения в рамките на една медия са знак за нейното добро здраве и именно затова, докато двама от моите колеги ви предлагат (страхотни) приложения, които да инсталирате на своя смартфон или таблет, моят текст е с една идея по-нихилистичен. Представям ви внимателно изготвен списък с пет типа приложения, от които може би нямате нужда.
Лаунчър
Първата група е ориентирана само към потребителите на Android, но според нашите анкети те са най-многобройни сред аудиторията ни.
Без значение дали използвате чиста версия на Android като част от Nexus устройство, инсталирали сте страничен ROM или разчитате на вградения скин, предоставен от компанията производител, вие нямате нужда от лаунчър. Всеки лаунчър, който инсталирате, е с един повече, отколкото имате нужда.
Ако вече използвате лаунчър, лесен начин да разберете защо нямате нужда, е да се замислите дали той ви дава нещо повече от изживяването по подразбиране, или просто сте дотолкова свикнали с него, че сте развили изкуствена привързаност.
Лаунчърът е бързо и лесно извинение да смените ROM-а на устройството си. Ако наистина не сте доволни от Sense или TouchWiz, преминете към Nexus устройство или инсталирайте алтернативен ROM.
Лаунчърите използват допълнителни системни ресурси и до известна степен работят върху вградения интерфейс на Android, което не е добре и за батерията ви.
"Забавни" говорещи същества
Всеки се е изкушавал да свали някое от нескопосаните "забавни" анимирани същества, които се движат в зле реализирани анимации и повтарят думите ви с хелиев глас. Признавам си, за няколко минути се забавлявах с тях.
Обещайте си обаче през 2013 г. да се отървете от тях веднъж завинаги и да не се изкушавате да инсталирате нито едно повече. Колкото и различни да изглеждат иконките им, те правят едно и също. Ако пък сте от тези, които са платили за вътрешна поръчка с допълнителни възможности, наистина трябва да се засрамите.
Повярвайте ми, Talking Tom Cat вече не забавлява приятелите ви, а "виж какво приложение си свалих" започва да става по-скоро досадно.
Споделяне на снимки и филтри
Вече използвате Instagram? Чудесно, стига да не споделяте снимките на храната и котката си във всички социални мрежи, които използвате. Преминали сте към Flickr след промените в политиката на Кев Систром и придобиването на Instagram от Facebook? Още по-добре.
През 2013 г. обаче не започвайте да използвате нова услуга за споделяне на снимки с кратко име с много гласни и красива минималистична иконка с една буква в средата. Защо? Защото в действителност тя няма да ви предложи нищо повече от предходната.
Прехвърквайки от услуга на услуга, всъщност не оставяте достатъчно голям отпечатък, не се обвързвате с общността й и не свиквате да я използвате пълноценно. Накрая оставате с десет профила в различни услуги, всеки от които съдържа между две и десет снимки.
Ако смятате, че нямате устойчиво внимание за една-единствена социална услуга, просто продължете да разчитате само и единствено на Facebook.
Анализатор на трафик
Анализаторите на 3G трафик стават все по-популярни, без значение дали използвате iOS или Android. Те имат красиви интерфейси, показват какво точно изразходва бързите ви мегабайти, кога, как и защо те са свършили цяла седмица (добре де, две седмици) преди срока за обновяване и често са безплатни.
Истината е, че добре знаете каква е причината за бързото свършване на бързите мегабайти. Да, онова десетминутно YouTube видео, което изгледахте на 3G в леглото в събота сутрин, защото рутерът се беше изключил и ви домързя да го включите. И другото видео, което не можеше да почака да слезете от градския транспорт. Всъщност причината за изразходване на бързи мегабайти рядко е различна от видео, освен ако не сваляте големи приложения през мрежата на оператора (което е невъзможно под iOS).
Анализаторът на трафик всъщност не ви помага, а отнема две важни неща от мобилното ви ежедневие - време и… още трафик. Ако скролнете до края на всеки отчет, ще видите, че няколкостотин килобайта до няколко мегабайта месечно отиват именно за работата на анализатора.
Angry Birds
Шегувам се. Донякъде. Метафоричното заглавие на последната категория няма предвид конкретно забавната игра на Rovio, а всички онези франчайзи, чиито нови версии инсталирате, без да мислите, въпреки че често получавате повече от същото.
Отделете този лев (както знаем, че правите, нали?), за да дадете шанс на нова игра, а в още по-добър случай - на ново студио или разработчик. Гледайте ревюта в YouTube, абонирайте се за RSS емисиите на сайтове с гейминг ревюта, бъдете критични.
Със сигурност някъде в Google Play, App Store и Windows Store се крият заглавия, които дори не предполагате, че бихте искали да играете. Те може да не са в Топ 25 класациите и да не са безплатни, но противно на схващанията ви, може да са не по-малко добри от последната версия на Angry Birds. Дайте им шанс.