Според проучване на Университета в Северна Каролина Pop-up прозорци подмамват с прибързано кликване и е трудно да се определи дали става въпрос за истинско предупреждения или подмамване.

В проучването 63 процента от запитаните отварят новопоявилите се pop-up прозорци, вместо да изберат сигурния път и да ги затворят, както правят едва една трета от участниците. Много често, хората, които сърфират в интернет не могат да различат лъжливите реклами от истинските предупреждения. Повечето се стараят да отстранят колкото се може досадните прозорци, като натискат безразборно с курсора върху тях, според Майк Вогалтер, професор по психология в Университета в Северна Каролина и сътрудник в проучването.

Но това необмислено кликване, често отвежда до сайтове с нежелано съдържание, както в добре познатия случай, когато жертвата получава имейл с линк към страница, на която може да се види интересен видеоклип. Но когато потребителят реши да го види, се появява pop-up прозорец, със съобщение, че за това трябва да се инсталира специален софтуер. Определено обаче става въпрос за Троянски кон, с който жертвата рискува потребителските си имена и пароли.

Според Ерик Оус, създател на софтуера за сигурност Sunbet, проблемът ще се задълбочи, защото все повече pop-up прозорци се появяват, когато отваряме дори обикновени страници. Преди няколко години такива можеха да се видят само в съмнителни сайтове. Доцентът от Харвард Бен Еделман потвърждава това впечатление. Вече дори в MySpace или при търсене в Google можем да се натъкнем на такива.
Според Вогалтер най-добре е човек да не обръща внимание на тези прозорци и да ги затваря, вместо да потвърждава с ОК.

Но Оус споделя, че в днешно време се злоупотребява дори с бутоните за затваряне на прозорците, така че е добре, при появяването на такива, прозорецът да се затвори с помощта на Windows Taskbar.

Текст: Любена Антонова

Тагове: