Поводът за написване на статията е крайно интересен разговор с мой приятел преди няколко дни. Въпросният е изключителен гийк, клонящ повече към хардуера и инженерната страна на индустрията, отколкото към софтуера, интерфейсите и дизайна. Макар да имаме различни приоритети, за пореден път проведохме цивилизован спор на тема хардуерни QWERTY клавиатури.

Впечатляващо е, че събеседникът ми все още използва стар модел Motorola Milestone и твърди, че никой няма да успее да го убеди, че това не е най-добрият форм фактор, създаван някога. Жестът при отваряне на слайдера изглежда все по-гротескно, с скоростта, с която той пише на клавиатурата, не е много по-различна от тази, която постигам аз на относително малкия екран на iPhone-а а си. Въпреки това той вярва, че индустрията прави огромна грешка, отказвайки се от физическите клавиатури.

Както обикновено, целта на текста не е да ви убеди в една от двете позиции в спора, а да ви стимулира да разсъждавате по темата.

 

Плюсове

Тактилност, тактилност, тактилност

Вероятно единственият наистина добър аргумент на защитниците на хардуерните клавиатури е свързан с тактилността. Факт е, че дори с най-напредналите технологии за симулиране чрез вибрация, софтуерните клавиатури не са релефни и вероятно скоро няма да бъдат. Съвсем отделен въпрос е, че след даден момент релефът не е наложителен за бързо и точно писане. Дори феновете на екранните клавиатури обаче трябва да признаят, че писането без гледане на самата клавиатура е доста по-лесно с физически бутони.

 

Свободен дисплей

Един от подценяваните аргументи в полза на физическите клавиатури е свързан със свободното пространство върху дисплея. Макар екраните на съвременните смартфони да стават все по-големи, софтуерните клавиатури обикновено заемат около половината от вертикалното измерение в пейзажен режим и около 1/3 във в портретен. Физическите решения, от своя страна, заемат място в корпуса и добавят тегло, но оставят дисплея свободен.

 

Минуси

Както показа пазарът, софтуерните клавиатури имат много повече плюсове от хардуерните и с право успяха да ги изместят.

 

Тегло — 0 гр

Феновете на физическите QWERTY клавиатури обожават да подценяват този аргумент, но е факт, че хардуерът тежи и заема място и, дори да се приплъзва, не изчезва.

 

 

 

Минусите продължават на следващата страница.

Различни подредби

Физическите бутони на добрите стари смартфони, известни като комуникатори, може и да са удобни, но не се променят, докато не смените устройството си. От малки трикове като бутон .com в браузъра до изцяло различни подредби в различните приложения, софтуерните клавиатури са изключително гъвкави и подлежат на подобрения и актуализации.

 

Auto Correct

Речниковите корекции на софтуерните клавиатури са причина за смях, разбити семейства и други нежелани последствия, но всъщност са страхотна концепция, която става по-добра с всеки изминал ден. Опитайте да пишете със софтуерната клавиатура на смартфона си с изключен auto correct и ще осъзнаете, че всъщност правите доста повече грешки, отколкото сте очаквали. Факт е, че някои от последните смартфони с хардуерни клавиатури разполагаха с речникова корекция, но тя е несравнима с последните постижения на най-добрите софтуерни клавиатури.

 

Без напрежение

Постепенното свикване с екранните клавиатури води до нов инсайт — натискането на физически бутони е трудно и уморително. Със сигурност ще успеете да откриете старо BlackBerry или друг модел с физическа QWERTY клавиатура. Опитайте да въведете относително дълъг текст на основния си смартфон, а след това — с физическата клавиатура. Бързо ще усетите умора на фалангите, за която не сте се замисляли преди години, когато екранните клавиатури не бяха нещо повече от шега.

 

Наследството

Също като стилусите, които вече не се използват за навигация, но изживяват своя ренесанс за водене на записки, рисуване и бързи скици, хардуерните клавиатури се завръщат при таблетите. Microsoft Surface може да бъде закупен с няколко различни клавиатурни кавъра, а клавиатурите от трети страни за iPad обособяват собствен пазарен сегмент. Ако сте летели в последните две години, няма как да не сте забелязали какъв процент от всички таблети на борда е свързан с клавиатури. Те, за разлика от вече мъртвите си смартфон събратя, са големи, лесни за натискане и удобни.

 

Вярвате ли, че физическите QWERTY клавиатури при смартфоните ще се завърнат някога?