Всяка година (по няколко пъти) се изправяме пред една и съща дилема: дали е време да подновим телевизора с по-нов модел. Било то заради някой футболен шампионат, било заради все по-високото качество на стрийминг платформите или пък просто като подарък за празниците. И гласът на половинката, всъщност имахме предвид гласът на съвестта, ви разколебава, че така или иначе няма чак толкова много нови модели, които да си заслужават инвестицията. И че всъщност инвестиция и телевизор вече не могат да бъдат поставени в едно изречение. Въпреки това тайната надежда, че цените ще паднат за Черния петък, продължава да тлее. Оказва се обаче, че всички мисли са напълно погрешни.

Според проучване цените на телевизорите и на електрониката като цяло стремглаво се покачват през последните 6 месеца, като модели, които в началото на 2020 г. са стрували около 500 щатски долара, сега могат да бъдат закупени на почти двойна цена. Какво всъщност се случва? Според David Gold, президент на Hisense за САЩ, факторите са няколко: на първо място са покачващите се цени на компонентите и транспортирането. На пръв поглед това твърдение изглежда очевидно. В края на краищата телевизорите са съставени от компоненти, които в по-голямата си част трябва да бъдат доставени от Азия. Някои компании дори вече доставят готови сглобени телевизори, за да съкратят времето за производство, но това за съжаление не е приложимо за разходите.
Ситуацията съвсем излиза извън контрол, защото според Stephen Mathai-Davis, CEO на платформата Q.ai, разходите за закупуване на суров силиций, основната съставка във всички микрочипове, са се увеличили с над 100% през 2021 г. Някои от тези добавени разходи произхождат от повишаването на цените на труда, страничен ефект от COVID-19, който засяга всички индустрии, вариращи от здравеопазване до транспорт. В списъка с повишени цени на важни компоненти виждаме още интегрални схеми, мед и чипове за управление на захранването, а увеличението варира между 10% и 50%. Констатиран е и недостиг на LCD панели, особено когато става въпрос за по-големи формати.

Освен това изглежда, че глобалната корабоплавателна индустрия също е изправена пред множество затруднения. Пристанищата са притиснати от огромни струпвания, които създават критични ситуации, докато десетки контейнерни кораби са закотвени и търпеливо очакват своя ред да бъдат разтоварени, за да могат да възобновят планираните си маршрути.
Съответно има ли светлина в тунела, или 2022 ще ни поднася нови неприятни изненади?
Според специалисти все пак може и да видим по-ниски цени преди края на текущата година. Тази прогноза е направена на базата на данни от TSMC, който е един от най-големите производители на полупроводници в света. Сред клиентите им са Apple, Nvidia, AMD, както и MediaTek. Именно последните произвеждат чипове, които захранват 70% от смарт телевизорите, продавани в световен мащаб - според сайта компанията работи с гиганти като Samsung, Sony, TCL и HiSense. Според обявената информация е възможно все пак да видим цени от края на 2019 г. и началото на 2020 г. Но ако не ви се чака - можете да прегледате нашите предложения в “Сделка на деня” и регулярните ревюта на телевизори на сайта ни.

Снимки: Unsplash

Виж още: 16 полезни „хакa“ за умния ви телевизор, за които не подозирате