Вече няколко пъти съм писал, че от около две години се старая да не бъда ърли адоптър. Обещавам си да не тествам повече бета-версии на основните си машини и да се придържам към утвърден софтуер с отлична поддръжка, разделяйки ежедневната продуктивност от ентусиастките експерименти. В същото направление, макар и с леко различен нюанс, все по-често използвам софтуер от малки разработчици. Нещо повече софтуер, който отправя болезнени въпроси към статуквото на някои големи софтуерни компании. Смятам, че полагането на подобно усилие не само може да помогне на мнозина да работят по-добре, но и създава полезна динамика в софтуерния бизнес.

 

Моите приложения

Трудно би било да опиша всички нови приложения и услуги от малки компании, които използвам ежедневно. Със сигурност мога да спомена календара Sunrise, който замества вградения на всички устройства, но това не е достатъчно силен пример.

В началото на тази година намалих значително прекараното време в Adobe Illustrator и Photoshop и напълно спрях да използвам Fireworks, след като преминах към Sketch — наистина малко (под 50 MB) приложение, комбиниращо векторна и растерна среда и специализирано за UI дизайн. Sketch струва колкото няколко месеца абонамент за Creative Cloud, но се плаща веднъж. Най-важно за мен е, че преминах към Sketch с чисто утилитарни намерения, а не като някаква форма на протест срещу Adobe. Решението ми далеч не бе тенденциозно, а подплатено с редица аргументи в полза на момчетата от Bohemian Coding, които наистина са създали умопомрачително добро парче софтуер.

Sketch е само на няколко години, но в комбинация с денонощната грижа на авторите си и страхотната общност от ентусиасти (най-вече дизайнер-кодъри) вече е една от най-добрите среди за UI дизайн в света. Няма нужда да навлизам в технически подробности. Накратко екипът на Bohemian Coding няма репутацията на огромно име в софтуера, с която да може да се похвали, което кара екипа да работи неуморно и да уважава дори най-малките прищявки и нужди на потребителите си. От другата страна е Adobe (решете кой е аналогът на Adobe във вашата индустрия), стар софтуерен хегемон, който е частично откъснат от потребителите си, не отстранява някои ключови бъгове с години и като цяло невинаги отговаря на нуждите на съвременния дизайнер. И, повярвайте ми, Adobe далеч не е краен пример, компанията има някои отлични практики, а тенденцията към подобрение на отношението към потребителя в последните години е положителна.

Другият ми голям пример е Affinity Designer. От около седмица приложението на Serif окончателно успя да изтрие Illustrator и Photoshop от дока ми. Срещу еднократно плащане на скромната сума от 44.99 евро (или по-малко в САЩ) получавате софтуер, който се фокусира върху нуждите на съвременния дизайнер, а не дотам върху острото разделение между векторни и растерни среди. Нещо повече Affinity Designer има безкраен зум, автоматично съхранение на файловете, модерен интерфейс и скорост, на която всяко Adobe приложение би завидяло. В първата публично достъпна версия.

 

Статията продължава на следващата страница. 

Аргументът е валиден навсякъде

Наречете ме хипстър, но вярвам, че подкрепянето на нови и малки начинания в която и да е област от съществуването ни ни прави по-добри хора. Ще си позволя да дам още по-крайно мнение: подкрепянето на нови и несигурни инициативи е двигателят на иновацията и прогреса. Ако гледаме само филми и сериали от доказали се AAA режисьори, играем само игри на Ubisoft и EA, слушаме само музика от големите лейбъли, която се върти по масовите медии, не правим малката жертва, на която сме длъжни в полза на развитието и демократизацията на съответната индустрия. Ако никой не поеме риска да си купи Tesla или друг електромобил, ще караме бензинови и дизелови автомобили, докато изчерпим последния басейн с изкопаеми горива. В същия ред на мисли, ако завинаги използваме софтуера с най-много потребители и/или най-дълга история, убиваме в зародиш тези, които се опитват да му напомнят, че не е незаменим.

 

Жертвата всъщност не е жертва

Наскоро водих интересен и стимулиращ мисълта спор относно фината полемика дали използването на нещо ново всъщност е жертва. Не, не ърли адоптърските практики за работа под ранни бети и пиенето на успокоителни, когато компютърът се рестартира. Просто използването на нещо, различно от статуквото.

Съдейки по собствения си опит, съм склонен да вярвам, че използването на различно от установеното всъщност е път към по-бърза, по-приятна и като цяло по-добра работа. Над 90% от приложенията на малки или средни студиа, които използвам, всъщност са много по-приятни и по-функционални от големите си алтернативи, а поддръжката и отношението на екипа и общността е на съвсем друго ниво. Позабравеното усещане, в което водещият програмист ти отговаря подробно, с лично отношение и пример, създаден специално за теб, десет минути след като си пуснал тема във форума. Ъпдейтите през няколко дни, които се справят точно с това, заради което си се изнервил вчера. Леко несериозната документация към всяка нова версия, която ти показва, че от другата страна стоят истински хора като теб, които вярват, че могат да променят даден пазар или поне да притеснят компаниите на статуквото.