Системите на Linux вече се зареждат сравнително бързо, но това никога не е достатъчно бързо. Така че, когато инженерът на Linux Колин Йън Кинг откри, че подравняването на плочата в кода на ACPI ще направи зареждането на Linux по-бързо, това се счита за победа на ентусиазма.
Кинг разказва:
"Включването на SLAB_HWCACHE_ALIGN за ACPI обектните кешове подобрява скоростта на зареждане в ядрото ACPICA за разпределяне и освобождаване на обекти, особено във фазите на парсване и изпълнение на AML при зареждане. Тестването със 100 зареждания показва средно спестяване на средства за зареждане в acpi_init от ~35000 usec в сравнение с неизравнената версия. Повечето от обектите на ACPI, които се заделят и освобождават, са с много кратък живот в критичните пътища за парсиране и изпълнение, така че допълнителната памет, използвана за подравняване, не е твърде обременителна".
По-бързото зареждане с 0.035 секунди може да не означава нищо за повечето потребители, особено като се има предвид, че хората няма да усетят дори едносекундна промяна във времето за зареждане. Но тъй като Linux е система с отворен код, много хора със свободно време работят върху подобряването на операционната система, без значение колко малко. От славните дни на нетбуците тя е получила множество оптимизации.
Това леко намаляване на времето за зареждане ще има по-значително въздействие върху центровете за данни, много от които работят със системи с отворен код Linux. Това потенциално намалява времето за престой в сървъри, които изискват 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и 99.99 % наличност. Леката промяна би могла да засегне и милиони потребители, като се има предвид повсеместното разпространение на операционната система в много бекенд системи.
Например 96.3% от най-големите 1 000 000 уеб сървъра използват Linux, а над 460 от 500-те най-големи суперкомпютъра се захранват от операционната система. Устройствата за Интернет на нещата също предпочитат Linux, като се отчита пазарен дял от 68% от всички устройства за интернет на нещата в природата. Той се използва и като основна операционна система на 70% от уеб сървърите в световен мащаб.
Въпреки че средностатистическият потребител е запознат само с Android, iOS, Windows или macOS, тези цифри показват колко голяма част от съвременния ни свят се управлява от тази операционна система с отворен код и нейните производни. Макар 0.035 да изглежда незначително, ако го умножите по милиардите устройства с Linux, потенциално ще спестите дни, месеци и дори години работни часове.
Снимка: Unsplash
Виж още: Разплащанията и спестяването стават още по-лесни с новите функции на картата neon на tbi bank