Китайският ентусиаст 电解碳酸钠 (което в превод означава „електролитен натриев карбонат“) показа екстремната система за охлаждане във видеоклип в Bilibili.

Каналът казва, че все още се чака воден блок за планираната сглобка на RTX 5090, но междувременно климатикът е бил закачен към RTX 4090, като е свалил температурите до заявените 20 градуса по Целзий при натоварване.

Предвид мощността (и размера) на използвания тук климатик, това вероятно не е изненада. Той е с капацитет на охлаждане 12 000 BTU и консумирана мощност 1.2 kW. Това означава, че той не е точно най-ефективното решение за охлаждане, въпреки че е монтиран на колелца за лесна употреба.

Кутията дори е украсена с логото на някои популярни марки PC хардуер като Nvidia, AMD и Intel, които са разположени на толкова видно място върху конструкцията.

Във видеото се говори за повишената TDP на RTX 5090, която вдига мощността доста над очакваното натоварване на RTX 4090. След това се запознаваме с климатика Xiaomi KFR-35GW. Размерите му са 765 x 268 x 550 мм, т.е. той е доста по-голям от кулата на компютъра, който охлажда, и доста по-голям от 360-милиметров радиатор за охлаждане на компютър. По-нататък научаваме за модификацията на Xiaomi KFR-35GW. След малко заваряване и управление на тръбите виждаме готовия резервоар на течния охладител в климатика.

Колко добре охлажда този климатик тестовия компютър? След 40 минути натоварване на този компютър чрез стрес тестове с популярни инструменти като FurMark и AIDA System Stability Test се казва, че ядрата на системния процесор са само с няколко градуса по-горещи, отколкото в началото на теста. След това мъжът изнася климатика навън, където обикновено е инсталиран, и отбелязва, че температурата на графичния процесор е само 2 градуса по Целзий. При повторното стартиране на стрес тестовете тези температури на графичния процесор се повишават съответно до 20 и 36 градуса по Целзий. За съжаление видеото не включва графики за вътрешна и външна среда, CPU и GPU, празен ход и натоварване - те щяха да бъдат много интересни.

Снимка: Unsplash/Bilibili

Виж още: Ето защо ежедневното рестартиране на телефона ви е най-добрата ви защита срещу хакери