Изпълнителният директор на Twitter Джак Дорси подкрепи чрез туит Тим Кук и Apple, а социалната мрежа Facebook обяви, че "ще се бори агресивно" срещу всяко правителствено действие, което ще "намали сигурността" на технологичните продукти, съобщава AppleInsider.

Според USA Today от Facebook са определили заповедта на федералния съдия като "смразяващ прецедент"

"Осъждаме тероризма и сме напълно солидарни с жертвите на терора. Тези, които искат да величаят, промотират или планират терористични актове нямат място в услугите ни. Оценяваме и трудната и важна работа на органите на реда, за да опазят сигурността на хората. Когато получим законни искания от тези власти, ние се съобразяваме. От друга страна ние продължаваме да се борим агресивно срещу исканията компаниите да намалят нивото на сигурност на системите си. Тези искания ще създадат смразяващ прецедент и ще възпрепятстват опитите на компаниите да подсигурят техните продукти", казват от социалния гигант. 

Коментарите на Facebook и Twitter са в защита на Apple, която се противи срещу създаването на специален софтуер, който да хакне iPhone. Вчера и изпълнителният директор на Google Сундар Пичай заяви подкрепата си за конкурента

Въпреки това статията на журналистката Джесика Гюн определи решението на Apple като "отказ да се помогне на ФБР да влезе в този iPhone. Тя набляга и на факта, че други технологични компании като Microsoft и Yahoo са отказали коментар по темата. 

Втора статия пък твърди, че "ако телефонът работеше с Android или Windows Phone операционна система, ФБР не би имала нужда да моли никого за помощ, тъй като би могла сама да свърши работата".

Анализаторът Кристофър Бъд, който е мениджър на комуникациите в Trend Micro, каза от своя страна, че "Apple определно е доста напред по отношение на възможностите за криптиране"

Днес стана ясно, че съдията по делото е отложил крайния срок за изпълнение на заповедта до 26 февруари. 

Прочетете: Сундар Пичай очаква открита дискусия по случая с ФБР и Apple