Големи банки във Великобритания изразяват притеснения заради предстоящото стартиране на Apple Pay през първата половина на 2015 година. Най-малко една от тях е изразила притеснение, че Apple ще събира лична и финансова информация за своите клиенти, съобщава Telegraph. Но още при представянето на услугата през септември от Apple казаха, че те няма да събират данните на потребителите си, когато използват Apple Pay. "Ние не сме в бизнеса на събиране на данни", каза Еди Кю от Apple при въвеждането на услугата през септември. "Така че, когато използвате Apple Pay, Apple няма да знае какво сте си купили, от кой сте го купили или колко сте платили за него. Сделката е между вас, търговеца, както и вашата банка."
От Telegraph отбелязват, че най-вероятно някои банкови мениджъри се опасяват, че Apple Pay може да послужи като платформа за инвазия в банковата индустрия (от страна на Apple). В неотдавнашен доклад, консултантската фирма McKinsey стигна до подобно заключение, като отбелязва, че плащанията доминират в отношенията на клиенти със своята банка, което представлява 80 на сто от всички взаимодействия и така се осигурява "великолепна платформа за кръстосани продажби на други финансови услуги".
Засега бизнесът с плащания остава категорично в рамките на основните банкови франчайзи, но "атакуващи" компании, като Google, Apple и PayPal, заплашват критичните източници на приходи. Великобритания е доста напреднала, когато става въпрос за използването на нови начини на плащане, и е дом на 350 000 (от 1,5 милиона в цяла Европа) безконтактни точки на ПОС терминалите. За всеки съвместим терминал във Великобритания се падат 200 безконтактни разплащателни карти в употреба - в сравнение със съотношението 600: 1 в САЩ.
Банковият сектор във Великобритания може да изиграе ролята на лакмус за Европа, показвайки колко отворен е всъщност ЕС за нови услуги.
Прочетете още: Apple Pay с 1 милион активации през първите 72 часа