В четвъртък ви уведомихме, че Министерството по сигурността на САЩ (DHS) настоява за създаване на алианс в Силициевата долина, който да позволи по-лесен достъп до личните данни на потребителите. Но Google и Facebook открито са се противопоставили на тази покана за създаване на задни вратички за държавен надзор.

По време на конференцията за сигурност RSA Кейт Енрайт от Google заявява пред MIT Technology Review, че всеки опит да се наруши криптирането на компанията ще навреди на гражданските свободи. Енрайт, който ръководи отдела за неприкосновеността на личния живот в Google, казва още, че ако оперативните работници използват задни вратички за достъп до данните ви, е много по-вероятно да не искат заповед за получаване на чувствителната информация. Вместо това Google обещава да "осъществи най-голяма прозрачност за достъпа на правоприлагащите органи".

Неговите думи бяха повторени и от Ерин Игън от Facebook, която казва, че "доверието на хората, които използват нашите услуги, е от първостепенно значение" и че всичко, което е в разрез с това, "не е ОК за Facebook”. Тази позиция беше споделена от Марк Зукърбърг по-рано, когато той критикуваше PRISM програмата на Агенцията за национална сигурност на САЩ.

Тук има нещо, което винаги си струва да споменем във връзка с исканията на държавните правоохранителни органи на САЩ за вратичка за достъп до криптирани данни. Когато директорът на ФБР Джеймс Комей е бил попитан дали може да цитира един-единствен пример за това, как криптирането пречи на текущи разследвания, той не е могъл да даде отговор. Така че няма действително доказателство, че е необходим такъв достъп, т.е. искането на DHS не е нищо друго освен рутинна злоупотреба.

 

Прочетете още: Агенциите за сигурност на САЩ и Великобритания могат да следят почти всички SIM карти