Някога Intel беше технологичен лидер, който захранваше по-голямата част от компютрите по света. Неговите процесори захранваха персонални компютри, корпоративни сървъри, големи центрове за данни и др. Освен това компанията държеше лидерството в процесите за производство на чипове.
Проблемите на Intel започнаха около 2015 - 2016 г., когато се сблъскаха със забавяния при преминаването от 14nm възел към 10nm, което трябваше да бъде голям напредък. Това забавяне позволи на конкуренти като TSMC и Samsung да настигнат и дори да надминат Intel в технологичните процеси. След този сериозен неуспех Intel обяви значително забавяне на своя 7nm процес през 2020 г., като го отложи с 2 - 3 години. Поради тези забавяния Intel загуби ценни клиенти като Apple, която започна да разработва свои собствени чипове, базирани на архитектурата ARM.
Сега Ройтерс съобщи, че OpenAI, един от най-ценните стартъпи в света, е предложил на Intel дял от 15% през 2017 - 2018 г. По това време OpenAI е била изследователска организация с нестопанска цел, работеща в областта на изкуствения интелект. Intel и OpenAI са обсъждали различни варианти за инвестиции, включително закупуване на 15% дял от Intel срещу 1 млрд. долара в брой и допълнителен 15% дял, ако произвежда сървърен хардуер на цена за OpenAI.
Тогава главният изпълнителен директор на Intel Боб Суон отхвърлил сделката, защото смятал, че моделите на генеративен изкуствен интелект няма да станат успешни в близко бъдеще. Следователно Intel няма да може да възстанови инвестицията си. Според доклада на Ройтерс OpenAI се е интересувала от тази сделка, за да намали зависимостта си от графичните процесори на NVIDIA и да изгради собствена инфраструктура за изследвания на ИИ. Друга причина, поради която сделката не е била осъществена, е, че звеното на Intel за центрове за данни не е било склонно да произвежда чипове за сметка на OpenAI.
Тази история на Intel и OpenAI служи като ярко напомняне за пропуснатите възможности и променящите се приливи и отливи в технологичната индустрия. Драстичният ръст на генеративния изкуствен интелект, начело на който е OpenAI, драматично промени търсенето на графични процесори, катапултирайки NVIDIA до безпрецедентни висоти. Ако Intel се беше възползвала от шанса да инвестира в OpenAI, траекториите на двете компании можеха да бъдат много по-различни. Тази история подчертава необходимостта големите компании да останат адаптивни, да мислят в перспектива и да бъдат отворени към нови технологии дори ако бъдещото им въздействие не е ясно веднага.
Снимка: Unsplash
Виж още: ifi Go Bar Kensei: стил и звук в уникална симбиоза (РЕВЮ)