Базираният в Китай стартъп за изкуствен интелект DeepSeek предизвика сътресения на технологичния пазар по-рано тази седмица, тъй като публикуването на неговия модел с отворен код R1 доведе до масови разпродажби на технологични акции. Изглежда, че главният изпълнителен директор на Nvidia Джен-Хсун Хуанг е понесъл личен удар от това събитие, което се равнява на загуба от 20.8 млрд. долара в нетното му състояние.
Nvidia беше най-силно засегната от пазарния срив, като загуби 17% от стойността на акциите си, което се равнява на 600 млн. долара от общата ѝ оценка. Forbes съобщава, че заедно с това е намаляло и личното състояние на Хуанг - от 124.4 млрд. долара на 103.7 млрд. долара, което го е свалило от 10-о място в списъка на милиардерите в реално време на 17-о.
Оттогава обаче цената на акциите на Nvidia изглежда се е стабилизирала, а заедно с нея и личното състояние на Хуанг - към момента на писане на статията той заема 13-о място в списъка с приблизително 108.9 млрд. долара. Струва си също така да се отбележи, че това не са непременно парите в джобовете на Хуанг, които той е „изгубил“, това са теоретични суми, изчислени от притежаваните от него акции и т.н.
Все пак това е значителен спад като цяло, макар и теоретичен и той е пряко причинен от пускането на модела R1 на DeepSeek, който бързо се оказа конкурент на подобни модели, пуснати от OpenAI и Meta, но за който се твърди, че е обучен на част от цената.
Стремителният възход на Nvidia преди пускането на R1 се дължи главно на огромните продажби на хардуера за ускоряване на изкуствения интелект. Идеята, че може да бъде разработен китайски модел с отворен код, който да осигури сравними резултати на значително по-ниска цена, изплаши инвеститорите и в резултат на това пазарът на изкуствен интелект претърпя големи финансови загуби.
От непотвърдени източници се съобщава също, че през уикенда Хуанг ще посети президента на САЩ Доналд Тръмп. Макар че посещението не е официално планирано, ако то се осъществи, тогава изглежда вероятно да бъде обсъдена темата за развитието на ИИ в САЩ в сравнение с неотдавнашното навлизане на китайски компании на пазара.
Снимка: Unsplash
Виж още: Samsung Galaxy S25 Ultra – летвата е поставена (РЕВЮ)