![PlayStation™ The Concert идва в София за едно разтърсващо мултимедийно шоу](https://hicomm.bg/uploads/articles/202502/77950/300-mainimage-playstationthe-concert-idva-v-sofiya-za-edno-raztrsvashcho-multimediino-shou-publikvai-prez-fevruari-todor.jpg)
През януари в съдебно дело Meta беше обвинена, че е обучила моделите си за изкуствен интелект на базата на набор от данни, извлечени от пиратски електронни книги и статии. Разсекретените имейли предоставиха нови доказателства срещу Meta в дело за авторски права, заведено от автори на книги. Авторите обвиниха компанията, че незаконно е обучавала моделите си за изкуствен интелект с помощта на пиратски книги - твърдения, които сега се потвърждават допълнително от изтеклите съобщения.
Електронните писма показват, че Meta е признала, че е изтеглила с торент изключително голям набор от данни, известен като LibGen, който включва десетки милиони пиратски книги. Според съдебното досие на авторите Meta е изтеглила чрез торент поне 81.7 терабайта данни от множество сенчести библиотеки чрез сайта Anna's Archive, включително поне 35.7 терабайта данни от Z-Library и LibGen. Освен това преди това компанията е изтеглила чрез торент 80.6 терабайта данни от LibGen.
Авторите описват мащаба на незаконната схема за торент на Meta като изумителен, като отбелязват, че „значително по-малки актове на пиратство на данни - само 0.008% от обема на произведенията, защитени с авторско право, които Meta е пиратствала - са довели до това, че прокуратурата на САЩ е провела наказателно разследване на виновниците“.
Електронните писма показват, че служителите на Meta също са били наясно с правните рискове от своите действия. През април 2023 г. Николай Башликов, инженер-изследовател в Meta, пише, че „да се ползва торент от служебен лаптоп не е правилно“.
Във вътрешно съобщение Башликов изразява загриженост относно използването на IP адреси на Meta „за зареждане чрез торенти на пиратско съдържание“ и казва, че „свалянето на торенти от служебен лаптоп не е добра идея“.
Към септември 2023 г. Башликов засилва протестите си и се консултира с юридическия екип. „Използването на торенти би означавало „сийдване“ на файловете - т.е. споделяне на съдържанието навън. Това би могло да не е ОК от правна гледна точка“, пише той.
Въпреки тези предупреждения авторите твърдят, че Meta е решила да скрие дейностите си по сийдването, редактирайки настройките така, че да може да се осъществи възможно най-малкото количество сийд. Твърди се, че компанията също така се е опитала да избегне риска някой да може да проследи изтеглящия от сървърите на Meta, като е изтеглила набора от данни на сървъри, които не са нейна собственост.
Снимка: Unsplash
Виж още: Приятна изненада: Warner Bros споделя избрани филми безплатно в YouTube