През 2016 г. беше постигнат напредък в разработването на системи за съхранение на данни, като учени от Университета в Саутхемптън успешно разработиха кристал с 5D памет, който може да съхранява до 360 терабайта (TB) данни със срок на годност почти 14 милиарда години.

За разлика от конвенционалните формати за съхранение на данни, които се разграждат с времето, технологията, наречена „кристал с памет на Супермен“, притежава огромен потенциал за дългосрочно съхранение на данни, откривайки нови възможности в областта на научното, екологичното и историческото архивиране.

Кристалът с 5D памет, разработен от Центъра за изследване на оптоелектрониката към Университета в Саутхемптън, е уникален носител на данни, който използва пет измерения за кодиране на информацията.

Терминът „5D“ се отнася до двете оптични измерения и трите пространствени координати, които са вписани в кристала. С помощта на свръхбързи лазери екипът записва данни в наноструктурирани кухини в материала от силициев диоксид, създавайки изключително трайна и стабилна форма на съхранение на памет.

Човешкият геном е пълният набор от генетични инструкции за човешкото същество, кодирани в ДНК. Той се състои от приблизително 3 милиарда базови двойки, организирани в 23 двойки хромозоми, разположени в ядрото на всяка клетка.

Въпреки че понастоящем не е възможно да се пресъздадат синтетично хора, растения или животни от генетични данни, има известен напредък в синтетичната биология. По този начин запазването на геномите с помощта на кристали с 5D памет един ден би могло да изиграе решаваща роля за възраждането на изчезнали видове (като нас) в далечното бъдеще.

Създателите на 5D кристала на паметта са имали предвид бъдещето, като са имали предвид, че той може да бъде открит дълго след като хората вече ги няма. Кристалът се съхранява в архива „Паметта на човечеството“ - уникална капсула на времето, разположена в солна пещера в Халщат, Австрия. Този архив служи като предпазител, който съхранява човешката история и знания за бъдещите поколения.

Данните, вписани в кристала, са внимателно анотирани с универсални елементи като водород, кислород, въглерод и азот, както и с четирите бази на ДНК - аденин, цитозин, гуанин и тимин, които съставляват генетичния код. Освен това са изобразени молекулярната структура на ДНК и разположението на гените в хромозомите, като са дадени ясни указания как да се интерпретира генетичната информация, съхранена в тях.

Важно е обаче да се отбележи, че кристалите с 5D памет изискват високоспециализирани умения и модерно оборудване за вписване и разчитане на данните, съхранявани в кристалите, така че тези, които искат да възстановят човешката раса след изчезване, може да се наложи да използват по-традиционни средства.

Кристалът, изработен от стопен кварц, е един от най-устойчивите в химично и термично отношение материали, познати на Земята, и може да издържа на температури до 1000 °C, да устоява на преки удари със сила до 10 тона на квадратен сантиметър и да не се влияе от продължително излагане на космическа радиация. Дълготрайността и капацитетът за съхранение на 5D кристалната памет му донесоха през 2014 г. световен рекорд на Гинес за най-издръжливия материал за съхранение на данни, създаван някога.

Снимка: Unsplash/University of Southampton

Виж още: Samsung Galaxy S25 Ultra – летвата е поставена (РЕВЮ)