Тъй като балонът на изкуствения интелект продължава да се надува със светкавична скорост, хората, които вършат основната работа в индустрията, усещат промените.
В интервюта за CNBC инженерите по изкуствен интелект от гигантски компании, сред които Amazon, Google и Microsoft, казват, че са подложени на огромен натиск да създават нови продукти за своите работодатели - само че в много случаи функциите, за които работят неуморно, се отлагат на финалната права.
Един от инженерите по изкуствен интелект в Amazon, който говори анонимно пред CNBC поради опасения от отмъщение на шефовете му, разказва, че в една петък вечер му е бил възложен спешен проект, който е трябвало да бъде изпълнен в понеделник сутринта до 6 часа. Въпреки че е имал други ангажименти, той ги отменил, за да прекара целия уикенд в работа по проекта - само за да научи по-късно, че той е бил "деприоритизиран".
Подобен резултат не е нещо необичайно за Amazon или за други технологични компании, казват работниците пред CNBC. Подобни проекти се възлагат и отлагат с такава скорост, че често остават непроверени, казват инженерите по изкуствен интелект. А когато инструментите, които се появят на пазара, неизбежно се повредят, работата на инженерите е да ги поправят, което често води до сесии за отстраняване на проблеми между колегите посред нощ.
Във всички компании работниците казват, че общото усещане е, че началниците им се интересуват повече от това да задоволят инвеститорите и да се държат в крак с конкурентите, отколкото от ползите за потребителите. Други казват, че първоначалната им работа дори не е била свързана с изкуствения интелект, а са били прехвърлени от други екипи без много обучение поради голямото търсене.
Естествено, подобна атмосфера не съществува във вакуум. Неведнъж сме били свидетели как технологичната индустрия се върти от следващото голямо нещо към другото, а изкуственият интелект замества криптовалутите в индустриалните тенденции, в които въпреки техническите ограничения и масовите предупреждения за прекомерно раздуване изпълнителните директори наливат пари, сякаш растат по дърветата.
Нещо по-лошо, тъй като теоретично се предполага, че ИИ може да замени човешкия труд, ръководителите на компаниите, инвестиращи в ИИ, не само карат работниците си да губят време за продукти, които или не работят, или няма да бъдат внедрени, но и ги карат да създават свои собствени потенциални заместители.
Същият инженер от Amazon, който е загубил уикенда си заради проект, който в крайна сметка е пропаднал, заяви пред CNBC, че изглежда, че висшестоящите не се интересуват от това, което правят подчинените им, стига да "отметнат една задача" - и то бързо.
Снимка: Unsplash
Виж още: Тази компания твърди, че дрехите ѝ ще пазят вашето тяло от Wi-Fi и 5G облъчване