Случвало ли ви се е да направите портретна снимка, но да останете разочаровани от резултата? Неотдавнашно проучване на DXOMARK, проведено в рамките на инициативата DXOMARK Insights, хвърля светлина върху причините за това, въпреки че използвате най-добрия телефон с Android или iPhone.
Проучването на DXOMARK разкрива значителна разлика в оценките на удовлетвореността на потребителите от изображенията в портретен режим, на които са изобразени хора с по-тъмни тонове на кожата. Това се наблюдава независимо от собствения цвят на кожата на респондента.
Проучването посочва предубедеността при обучението на изкуствения интелект като един от основните фактори, допринасящи за това несъответствие. Факт е, че повечето модели на ИИ се обучават върху ограничени набори от данни, които често не включват разнообразие от тонове на кожата. Това кара технологиите за изкуствен интелект в смартфоните да откриват и обработват изображения на лица с по-тъмен цвят на кожата неточно.
В доклада на DXOMARK са включени две снимки на лица с различни тонове на кожата, за да се подчертае колко рязко могат да варират настройките за фокус и експозиция на фотоапарата в двата случая. Както се вижда по-долу, моделът с по-светъл цвят на кожата изглежда на фокус и е правилно експониран, докато снимката на модела с по-тъмен цвят на кожата е с ниска експозиция и не е на фокус.
Калибрирането на камерата е друг фактор, който може допълнително да задълбочи този проблем. Ако тестовите сцени, използвани за настройка, са предимно от определени географски райони, калибрирането на камерата може да не е подходящо за разнообразна потребителска база. Това може да доведе до разлики в начина, по който устройствата изобразяват тоновете на кожата, а в проучването се отбелязва, че някои смартфони изглежда предпочитат "по-светлите тонове на кожата пред по-тъмните".
Проучването на DXOMARK и изготвеният в резултат на него доклад не само подчертават необходимостта от по-голямо разнообразие на наборите от данни и от подобрени стратегии за настройка, за да се осигури постоянно качество на изображенията, независимо от цвета на кожата или външния вид на обекта. В доклада DXOMARK подчерта необходимостта от включване на повече случаи на употреба, които обхващат различни настройки, условия и тонове на кожата, както и различни анотации и множество примери за крайното визуализиране, за да се гарантира, че на всички потребители се предоставя задоволително фотографско изживяване.
Добрата новина е, че производителите на смартфони започват да разпознават и да решават този проблем. Доказателство за това е технологията Real Tone на Google, която тя използва в устройствата Pixel. Технологичният гигант от Маунтин Вю отбелязва, че е работил в тясно сътрудничество с цветнокожи, за да разработи технологията на камерата си, така че хората с по-тъмни тонове на кожата да не изглеждат по-светли или по-тъмни на снимките. Това разнообразие в наборите от данни помага на много устройства Pixel да улавят по-точно тоновете на кожата.
Снимка: Unsplash/DXOMARK
Виж още: ifi Go Bar Kensei: стил и звук в уникална симбиоза (РЕВЮ)