Според Едуард Сноудън хората, които държат на личния си живот, трябва да стоят далеч от популярните интернет услуги като Dropbox, Facebook и Google. Сноудън препоръчва това в последното си видео интервю, което се проведе на живо в интернет като част от Фестивала на Ню Йорк. В него той бе помолен да даде няколко варианта по въпроса за това, какво можем да направим, за да защитим личния си живот.

Първият му отговор призовава за реформа на държавните политики. След това казва, че някои хора приемат позицията, че те "нямат нищо за криене". Сноудън твърди, че всъщност така казваме: "Не ми пука за правата ми."

Той добавя, че на индивидуално ниво хората трябва да търсят криптирани инструменти и да спрат да използват услуги, които са "враждебни към неприкосновеността на личния живот”.

Сноудън набляга на това, че трябва "да се отървем от Dropbox", защото той не поддържа криптиране и трябва да обърнем внимание на алтернативи като SpiderOak. Това не е първата му такава препоръка, защото по-рано тази година, в интервю пред Guardian, заяви същото за Dropbox.

Тогава от Dropbox опровергаха неговите думи, казвайки, че "всички файлове, изпратени и извлечени от Dropbox, се криптират по пътя до потребителя и на нашите сървъри, както и тези, които са в състояние на покой на нашите сървъри”. Но разликата между Dropbox и SpiderOak, както е обяснено на друго място, е, че SpiderOak криптира данните докато са на вашия компютър, а не само докато са в процес на пренос и на сървърите на компанията.

Сноудън все пак твърди, че Dropbox не защитава добре вашите лични файлове и че трябва да използвате конкуренти като SpiderOak, които вършат същата работа, но ви защитават.

Той също така говори за Facebook и Google, които според него са подобрили сигурността на услугите си, но остават “опасни" и хората трябва да ги избягват. Последните съвети, които даде в интервюто, бяха да не изпращате некодирани текстови съобщения и да използвате услуги като RedPhone и Silent Circle. Сноудън отхвърли твърденията, че криптирането на iOS ще навреди на усилията за борба с престъпността. Дори и с криптиране, той казва, служителите на правоприлагащите органи все още могат да поискат пълен достъп до телефона на заподозрения, което включва и ключа към шифрованите данни.

Извън дискусията за поверителност Сноудън говори за това как и защо е решил да разкрие документите за програмите за електронно наблюдение от правителството на САЩ. Той неколкократно заявява, че не преследва определена политика, а просто се опитва да води отворен разговор по тези въпроси:

“Можем да имаме тайни програми. Знаеш ли, американският народ не трябва да знае името на всеки индивид, който е обект на разследване. Не трябва да знаем техническите подробности за абсолютно всяка програма в разузнавателната общност. Но трябва да знаем общите насоки и правомощията, които правителство ни има… и как те ни влияят и как влияят на отношенията ни в чужбина. Защото, ако ние не го направим, вече не сме граждани, вече нямаме лидери. Ние сме индивиди, които имат владетели.”

Що се отнася до въпроса, защо не се е върнал в Съединените щати, за да се изправи пред съда, той казва, че когато види как правителството на САЩ третира разобличители като Томас Дрейк и Челси Манинг, е убеден, че няма да бъде в състояние да получи прозрачно правосъдие.

“При преговорите с правителството съм повтарял отново и отново, нали знаеш, че ако те са готови да предложат открит съдебен процес, справедлив съдебен процес, същият, който имаше Дан Елсбърг, и ми е позволено да представя моя случай пред съдебното жури, бих се радвал да го направя. Но до този момент те отказват."

Сноудън признава, че има известна доза ирония в неговия прием в Китай и Русия, страните, които не се славят с неопетнени права на човека или личния живот. Той заявява, че Русия е трябвало да бъде транзитен пункт по пътя му към Латинска Америка - но паспортът му е бил отменен, докато се е намирал на летището в Москва.

Джейн Майер от The New Yorker приключи интервюто със закачка, казвайки на Сноудън, че вече е свободен да се наслади на някоя водка. Той й отговоря: "Всъщност не пия алкохол. Малко известен факт: никога не съм бил пиян.”

Вижте и пълния видеозапис на интервюто:

 

 

 

Виж още: Първи трейлър на документалния филм Citizenfour за Едуард Сноудън