Какво по-прекрасно от това да получиш сериозни, но изненадващи финансови постъпления? Добре, много неща, които не са свързани с материалния свят, но когато говорим за големи корпорации, финансовите постъпления са от изключителна важност. Може би вече се изморихте да слушате за Pokemon Go, но този път няма да говорим за самия лов на виртуални същества, а за комерсиалния аспект от успеха на приложението. Според финансовия анализатор Лаура Мартин, цитирана от Cnet, хитът на Nintendo ще се окаже изключително доходоносен и за друга компания – Apple. Да, създателят на iPhone може да очаква приходи в размер около 3 млрд. долара през следващите до 12 - 24 месеца.

Звучи впечатляващо, а ето и как Мартин стига до това заключение. Първо, Apple е „Световната (с главно „С") мрежа за разпространение на мобилно съдържание“, пише Мартин в доклад към инвеститорите. Второ, в сметката й влиза фактът, че Apple задържа 30 процента от всяка покупка в Pokemon Go, направена през iPhone или iPad. Въпреки че самото приложение е безплатно, то предлага вътрешни покупки. Така всеки, който реши да си вземе късметлийско яйце, примамки за покемони, топчета за лов или повече място в инвентара, се разделя с определена сума пари. Според данни на Slice на 10 юли покупките в Pokemon Go са били отговорни за цели 47% от цялата мобилна гейминг екосистема в САЩ. Впечатляващо! А това дори не е всичко. Мартин добавя, че 53% от потребителите, разделили се с напълно реални пари във виртуалната игра, не са правили подобно нещо през последните 6 месеца. Ето каква притегателна сила има приложението на Nintendo и Niantic. Отделно повече от 60% от всички сваляния на Pokemon Go са извършени на iOS устройства. „Тъй като собствениците на iOS устройства разполагат с повече средства от тези, които използват Android, смятаме, че над 80% от всички покупки в приложението се извършват през iOS”, добавя Мартин.

Лошата новина за Nintendo е, че в разпределянето на приходите влизат и други имена. От Wall Street Journal споменават Google, която взима процент от покупките в Pokemon Go, Niantic, в която Google също има инвестиции, и The Pokemon Company, от която Nintendo държи 32%. В тази ситуация играта със сигурност носи радост на много хора, но и на много големи корпорации. Осъществявате ли покупки през приложението Pokemon Go?

И все пак - откъде се взе манията по Pokemon Go?

Тагове: