Google има за цел да подобри сигурността на потребителите на Android, като намали прословутото изоставане от по-сигурния и по-защитен iPhone на Apple. Play Store е ключов за това и сега претърпява огромни промени, тъй като хиляди приложения са изтрити, а Play Protect най-накрая се справя със заплахите от приложения, инсталирани или актуализирани извън Play Store.
Изчистването на приложенията в Play Store се фокусира върху по-нискокачествените и вероятно по-рискови приложения, повечето от които са безплатни, но които отварят потребителите за зловреден софтуер или измамни реклами или абонаменти. А сега, дори когато приложенията все още не са маркирани от Google, новото откриване на третиране в реално време на Android 15 може да маркира рисковете веднага щом те проявят подозрително поведение в телефона ви.
Сега идва поредното напомняне за рисковете от привидно безплатни, но реално скъпи приложения. Kaspersky току-що предупреди, че броят на опасните безплатни VPN инсталации сега рязко нараства, „увеличавайки се 2.5 пъти в сравнение с второто тримесечие в световен мащаб. Тези приложения са били зловреден софтуер или програми, които потенциално биха могли да се използват от злонамерени участници“, предупреждават от Kaspersky. „Този рязък скок продължава и през четвъртото тримесечие.“
Много от тези приложения ще бъдат инсталирани извън Play Store, но заплахата от безплатните VPN услуги, налични в самия Play Store, беше толкова голяма, че Google въведе ниво на независимо валидиране на сигурността специално за VPN услугите. Това не е гаранция за сигурност, но може да ви помогне да идентифицирате тези, които определено не трябва да инсталирате. Но както TopVPN продължава да предупреждава, „ние открихме скрити недостатъци в сигурността, притеснителна собственост и съмнителни оператори зад много популярни безплатни VPN приложения“.
„Налице е нарастващо търсене на VPN приложения“, казват специалистите от Kaspersky. „Потребителите са склонни да вярват, че ако намерят VPN приложение в официален магазин като Google Play, то е безопасно и може да се използва за получаване на съдържание, което първоначално е недостъпно на тяхното място. И те смятат, че е още по-добре, ако тази VPN услуга е безплатна. Това обаче често се оказва капан, както доказват последните случаи и статистически данни, показващи рязко нарастване на броя на срещите със злонамерени VPN приложения.“
За съжаление дори някои платени VPN услуги носят риск. Отдавна е горчива ирония, че тези приложения за сигурност често са по-рискови от заплахите, които обещават да предотвратят.
Top10VPN току-що публикува нов доклад, в който предупреждава, че е тествал „30-те най-популярни платени VPN приложения в магазина Google Play, които имат над 732 милиона общи инсталации в световен мащаб“, и макар че „повечето от тях са напълно безопасни и поверителни, някои имат значителни недостатъци в сигурността и поверителността“. И така, избягването на безплатното само по себе си не е достатъчно, потребителите трябва внимателно да избират и сред платените опции.
И така, какъв е най-добрият начин да се предпазите? Следвайте следните три златни правила:
- Инсталирайте VPN услуги само от Play Store, използвайте само платени VPN услуги и използвайте VPN услуги само от сравнително добре познати разработчици и никога от такива, базирани в Китай.
- Винаги се уверявайте, че функцията Play Protect е активирана на телефона ви, и никога не деактивирайте или не поставяйте на пауза функцията Play Protect, за да инсталирате VPN или други приложения за сигурност, които тя отбелязва като рискови.
- Когато откриването на заплахи в реално време сигнализира за дадено приложение, предприемете действия; Pixel телефоните, обновени до Android 15, вече разполагат с тази функция, а други ще я получат.
Снимка: Unsplash
Виж още: Създадоха батерия за е-кола, която може да се зареди до 80 процента за само 15 минути