В изненадващ обрат ФБР внезапно предупреди потребителите на iPhone и Android да използват криптирани съобщения и разговори, когато има такива. Това се случва след мащабна кампания за хакване на американските телекомуникационни мрежи, която се приписва на китайската група Salt Typhoon, като длъжностните лица предупреждават за „широка и значителна кампания за кибершпионаж“.

Високопоставен служител на ФБР уверява, че макар хакерите „да са откраднали голямо количество данни за това къде, кога и с кого са общували лицата“, той уверява, че за повечето „тези откраднати записи не включват гласово или текстово съдържание“. Според властите хакерите са откраднали „съдържание на разговори и текстови съобщения от ограничен брой лица“.

Това изглеждаше изненадващ ход от страна на правоприлагащите органи, като се има предвид предишното разочарование, че криптирането от край до край оставя агенциите „на тъмно“ и те не могат да получат достъп до потребителското съдържание дори по съдебно разпореждане. Дори Apple, Google и Meta не могат да получат достъп до потребителско съдържание, което е криптирано от край до край на техните платформи. ФБР всъщност се позовава на „отговорно управлявано криптиране“, което предполага някаква форма на законен достъп.

Ключовият съвет е прост. Не използвайте основните мрежови текстови съобщения - включително RCS, където тези текстове не са напълно криптирани. Това изключва новата опция RCS на Apple за изпращане на съобщения за Android, макар че при изпращане на съобщения в рамките на iMessage (към други потребители на Apple) или в рамките на Google Messages (към други потребители на Android) е сигурно.

Макар съобщенията да са в основата на предупрежденията на ФБР, последните се отнасят и за обажданията. Повечето клетъчни разговори не са напълно криптирани и са изложени на риск от прихващане, независимо дали е законно или не - това зависи от мрежата. Използването на платформа като WhatsApp или Signal, или FaceTime на iPhone решава този проблем. Макар че подобни разговори остават необичайни в САЩ и по-голямата част от Европа, пътувайте из Азия или Африка и ще видите, че много потребители по подразбиране използват защитени разговори предвид недоверието към мрежите.

И така, какво да правите сега?

За щастие, тук моментът е от значение. Apple е на път да пусне iOS 18.2, която за първи път дава възможност на потребителите на iPhone да променят приложенията си за съобщения и разговори по подразбиране. Това означава, че когато натиснете, за да се обадите или да изпратите съобщение, няма да се отваря стандартното приложение Phone или iMessage.

Както обяснява Apple, „в iOS и iPadOS 18.2 и по-нови версии потребителят може да избере приложение, различно от приложението Messages, за да изпраща незабавни съобщения. Системата стартира приложението за съобщения по подразбиране, за да се справи, когато потребителят докосне връзка im: от друго приложение“. Гигантът също така е казал на платформите за съобщения как да подготвят приложението си да бъде приложението за съобщения по подразбиране.

Трябва да промените тези две настройки - на повиквания и съобщения - веднага щом iOS 18.2 бъде пусната и заработи според изискванията. Нашето предложение е да използвате WhatsApp за съобщения и обаждания, макар че Signal или всяко друго напълно криптирано приложение ще свърши работа. Това са две отделни настройки - една за съобщения и една за повиквания. Трябва да промените и двете. Опцията от менюто „Приложения по подразбиране“ ще бъде налична в Настройки след актуализиране до iOS 18.2.

Предупреждението на ФБР, че при хакването на американските мрежи от страна на Китай са били откраднати значителни метаданни, е от решаващо значение. Тези метаданни означават кого познавате, на кого се обаждате, кога му се обаждате и за колко време; това са същите метаданни, които са на разположение на Meta и други, и могат да бъдат предоставени на правоприлагащите органи при законно искане.

Снимка: Unsplash

Виж още: Това е Star1: Най-бързият хуманоиден робот носи обувки и бяга в пустинята (ВИДЕО)