Ученик от гимназията постигна поредния си успех в областта на програмирането, като накара лека дистрибуция на Linux да работи в PDF документ.

Ading2210 е разработил LinuxPDF за Google Chrome и други браузъри, базирани на Chromium, като е използвал версия на TinyEMU, емулатор на RISC-V, която е модифицирана, за да работи в PDF файл.

За разлика от традиционните виртуални машини този емулатор работи изцяло в PDF браузъра на Chrome, като използва по-стара версия на Emscripten, която се компилира в asm.js вместо в WebAssembly.

Когато потребителят отвори файла и избере опцията „Стартирай емулатора“, вграденият код се зарежда и стартира минимална среда на Linux. Интерфейсът се състои от текстово базиран Linux изглед с виртуална клавиатура, съставена от интерактивни PDF бутони. Потребителите с физическа клавиатура могат да въвеждат команди в определено поле за въвеждане.

Въпреки своята изобретателност LinuxPDF далеч не е практичен за редовна употреба. Според Ading2210 зареждането отнема между 30 и 60 секунди.

Тази бавна работа се дължи на деактивирания в Chrome компилатор Just-in-Time (JIT) - ход, който засилва сигурността, но предотвратява оптимизациите, които биха могли да ускорят изпълнението на кода. В резултат на това LinuxPDF остава по-скоро технически експеримент, отколкото функционална операционна система.

Тези, които искат да тестват LinuxPDF, могат да го отворят в браузър, базиран на Chromium, като Google Chrome или Microsoft Edge. Разработчиците могат също така да изследват или променят изходния код, който е свободно достъпен в GitHub.

Снимка: Unsplash/Ading2210

Виж още: ИИ откри скрити генетични следи, които оспорват произхода на COVID-19