Видеозаписи от поверителна среща на Microsoft от 2013 г. бяха разпространени от потребителя на X с прякор WalkingCat и разкриват много неизвестни досега подробности за отдавна мъртвия проект Midori. Започнал през 2008 г. и официално приключил през 2015 г., проектът Midori имаше за задача да разработи нови иновации в целия софтуерен стек на Microsoft. Това включва езика за програмиране, операционната система, браузъра, приложенията и др.
Какво е Midori?
Във видеоклиповете членът на екипа Джо Дъфи (понастоящем главен изпълнителен директор на Pulumi) разказва как е започнал проектът, какви са били целите му и основните начини, по които е планирано да бъдат постигнати. Според блога на Дъфи трите основни акцента на проекта са били облакът, едновременността и безопасността, както и оперативната съвместимост с Windows. Облакът щеше да осигури максимална производителност и мащабируемост, едновременността щеше да подобри ефективността и производителността, а надеждните мерки за безопасност щяха да гарантират, че операционната система може да изолира проблеми и да предотврати сривове. Друг интересен факт за проекта е, че целият екип е съставен от инженери - дори хората с ръководни функции все още допринасят за кода.
Една от обсъжданите във видеоклиповете функции е особено важна за последните събития - моделът на драйвера на устройството. Дъфи разказва за система, в която в ядрото не се изпълнява код на трети страни, а всеки драйвер се изпълнява като процес. Този подход би позволил на операционната система да изолира неуспехите и да игнорира кода, причиняващ проблема, така че тя винаги да може да стартира успешно. Това е нещо, което Windows не прави в момента, като вместо това позволява на софтуера на трети страни да работи в режим на ядрото, където има пълен достъп до системата.
За съжаление това означава, че грешка в кода на трета страна може да доведе до срив на цялата система, което се случи точно при прекъсването на работата на информационните технологии на CrowdStrike през юли. С други думи, ако светът работеше с Midori вместо с Windows, сривът изобщо нямаше да се случи.
Въпреки че проектът е отменен, официалната позиция на Microsoft по темата е, че компанията включва наученото от Midori в бъдещи проекти като Windows 11. Сега, след като тези подробности за Midori са станали достояние на обществеността, Microsoft може да получи информация от своите клиенти за това кои функции трябва да започне да прилага. При сегашната архитектура на Windows обаче това вероятно е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Снимка: Unsplash
Виж още: Honor 200 Pro: Топ 5 функции, които го правят невероятен избор за всеки (ВИДЕО)