
Изследователи създадоха пиксели, които са малки колкото вирус, или с размер около 90 nm. В публикация в блога на университета „Джъдзян“ се казва, че новите пиксели „nano-PeLED“ могат да бъдат разположени достатъчно близо, за да се създадат дисплеи със зашеметяващите 127 000 пиксела на инч (PPI). Настоящата микро-LED технология се бори с проблеми, свързани с ефективността при размери на пикселите под 10 µm (около 111 пъти по-големи от 90 nm), от които могат да се възползват приложенията за AR/VR от висок клас.
Физици, инженери и специалисти по фотоника от гореспоменатия университет „Джъдзян“ в Китай и университета „Кеймбридж“ в Обединеното кралство си сътрудничат за този напредък, за който се твърди, че зависи от перовскит. Читателите може би са по-запознати с този материал поради широкото му използване в соларните панели. В този случай той е от съществено значение за изработването на новите нано-PeLED.
Изследователите от китайския университет подчертават, че новите микро- и наноперовскитови светодиоди (micro/nano-PeLEDs) могат да се превърнат в „най-съвършената технология“ за производство на най-малките пиксели. Съществуват редица положителни аспекти на nano-PeLED, които трябва да стимулират внедряването на тази технология. Например, твърди се, че производството на тези нови светодиоди е по-икономично от това на светодиодите, използващи други технологии, твърди се, че технологията на перовскита осигурява по-висока ефективност, а на преден план излизат невероятно малките светодиоди, които тя прави възможни.
„Понастоящем най-напредналата технология за приложения в областта на дисплеите са микросветлинните диоди, базирани на III-V полупроводници“, казва проф. Джао Баодан от университета „Джъдзян“. Баодан обясни, че тези микро-LED са популярни в най-съвременните приложения за разширена реалност (AR) и виртуална реалност (VR). При тези приложения обаче по-малкото все още е по-добро, а размерите на пикселите, по-малки от 10 микрометра, са желателни за високотехнологичните приложения за AR/VR със свръхвисока разделителна способност. Тук могат да се намесят наноелектронните светодиоди, тъй като ефективността на микроелектронните светодиоди спада бързо, когато размерите на пикселите паднат под този праг.
Изследователите също така дадоха известна представа за създаването на тези микроразмерни перовскитни светодиоди.
„Конвенционалните фотолитографски процеси не са подходящи за директното моделиране на перовскитните слоеве - това би увредило перовскитните материали, така че вместо това трябва да моделираме другите функционални слоеве“, обясни Лиан Яксиао, един от авторите на статията, публикувана наскоро от Nature.
Не на последно място стои и вечният въпрос за комерсиализацията на подобна революционна технология. Учените вече са започнали да работят с LinkZill - технологична компания от Ханджоу, която комерсиализира технологии за тънкослойни транзистори (TFT), за да създадат програмируема схема за управление на новите дисплеи. Те също така разполагат с прототип на микро-PeLED дисплей с активна матрица, управляван от TFT платка и способен да показва сложни изображения и видеоклипове“.
Снимка: Unsplash/Zhejiang University
Виж още: Отиват ли милиардите, наливани в ИИ бизнеса, в задънена улица?