Между 2011 г. и 2015 г. средният обем интернет трафик в английските домове е скочил от 17 GB на 82 GB. Същата тенденция се наблюдава и при мобилните устройства. Всъщност, потребителите като цяло днес генерират много повече трафик и свалят много повече данни, отколкото когато и да било.
Този факт обаче притеснява учените по компютърни науки в университета "Ланкастър" във Великобритания, които публикуваха нов аналитичен доклад с името "Има ли горна граница на растежа на интернет трафика?". В него те твърдят, че непрекъснато увеличаващото се потребление на данни води до огромен скок в консумацията на електроенергия, който не може да бъде регулиран въпреки напредъка в енергийната ефективност. На свой ред, източниците на тази енергия оставят огромен въглероден отпечатък върху планетата ни.
Към момента, на интернет се падат около пет процента от глобалното потребление на ток, но всяка следваща година то ще нараства с по седем процента. Според най-крайните прогнози към 2030 г. интернет ще хаби 20 процента от цялата енергия на Земята, пише Tech Radar.
За да ограничим тези темпове, учените зоват за налагането на квоти за обема данни, консумиран през мрежата и за различни цени на различните интернет услуги и достъп, които да накарат хората да не бъдат толкова активни и понякога разхищаващи при работата си в интернет.
Виж още: Български ученик стана световен шампион по IT
Коментари (0)