Когато Anonymous обявиха кампанията си срещу ИДИЛ (Ислямска държава в Ирак и Леванта), много хора бяха скептично настроени. Кампанията #OpIsis предлага на онлайн активистите лесен начин да отвърнат на удара срещу терористичната групировка, без да затварят своите лаптопи. Но след като кампанията набра скорост, се появиха много оплаквания, че усилията на Анонимните всъщност вредят на борбата срещу ИДИЛ.
По-голямата част от усилията на Анонимните са били насочени към сваляне на свързаните с ИДИЛ профили в Туитър и уеб сайтове. Но тези доклади са били крайно неточни, според служител на Twitter, който миналата седмица говори пред The Daily Dot. Друго разследване на Ars Technica разкрива редица профили, които не са свързани с ИДИЛ, включени в „разчистването“ - включени, защото са туитвали в профили на ИДИЛ в Twitter или просто защото са били написани на арабски. Друг наблюдател открива, че кюрдски, ирански, палестински и чеченски профили са били смесени със списъците. Както отбеляза той, "аз не казвам, всички са добри момчета, но те определено не са ИДИЛ".
Много от участниците в кампанията изглежда са наясно с проблема, защото в профилите им започна да циркулира съобщение, призоваващо участниците да помнят, че "само защото един уеб сайт или публикация е на арабски език или е от човек от мюсюлманската вяра, не е и не трябва да го превръща в мишена".
Погрешните стъпки в кампанията са станали толкова ясно изразени, че други анонимни групи са започнали публично да се дистанцират от #OpIsis.
Прочетете още: Мъж прекара 4 години в търсене на интернет трол, който го обижда в коментари