Японският национален институт за информационни и комуникационни технологии, съвместно с други институти, постави рекорд за пренос на данни със скорост 402 Tb/s по налични на пазара оптични кабели. Документ, в който подробно се описва това постижение, е представен на конференцията Optical Fiber Communication Conference 2024, проведена в Сан Диего. В документа се посочва също, че за това постижение са допринесли Институтът за фотонни технологии в Астън и Nokia Bell Labs.
За целите на този експеримент NICT и неговите партньори са успели да предадат сигнали по 1505 канала през 50 км оптичен кабел. Използвани са шест вида усилватели и оптичен изравнител на усилването, който използва неизползваната честотна лента от 37 THz, за да осигури скоростта на трансфер от 402 Tb/s. Един от усилвателите, с които това беше демонстрирано, е влакнест усилвател с допинг на основата на тулий, който използва системи за C-лента или C+L-лента. Освен това бяха използвани полупроводникови оптични усилватели и Раманови усилватели, с които беше постигната скорост на предаване на данни 256 Tb/s през почти 20 THz. За това упражнение бяха използвани и други усилватели, които осигуриха кумулативна широчина на честотната лента от 25 THz за скорост на предаване на данни до 119 Tb/s.
В резултат на това максималният му постижим резултат надхвърля предишния капацитет за скорост на предаване на данни с над 25% и увеличава широчината на лентата за предаване с 35%. Това е постижимо с наличните в момента технологии, използвани от доставчиците на интернет услуги. Макар да показва неизползвания потенциал на настоящата технология, констатациите сочат потенциално по-дълъг живот на настоящата технология, но също така и удобството за разширяване на разгръщането на оптични влакна с оптични кабели и системи от ново поколение.
Тази демонстрация също така показва, че използваната понастоящем технология за мултиплексиране с разделяне на дължината на вълната (WMD) може да покрие всички основни предавания и да осигури тези скорости, използвайки неизследвани ленти.
Въпреки че изследователите редовно чупят световни рекорди за постигане на най-високата възможна скорост на предаване на данни по оптични влакна, са необходими нови видове кабели, които използват множество оптични влакна, и нов хардуер. Внедряването на такива мащабни подобрения ще бъде неосъществим вариант за много национални доставчици, да не говорим за регионалните и местните доставчици на услуги, които все още не са се отказали от кабелите, базирани на мед. Използването на кабели с много влакна ще доведе и до по-дебели кабели и по-високи производствени разходи.
С потенциалните скорости "отвъд 5G", постижими чрез наличните на пазара кабели, той вероятно ще допринесе за ново поколение интернет услуги. Изследванията, провеждани от организации като Японския национален институт за информационни и комуникационни технологии, ще продължат да разработват нови методи и компоненти за усилване, като същевременно ще проучват новата широколентова мрежа и нейната съвместимост с използваната в момента инфраструктура.
Снимка: Unsplash
Виж още: Как изглежда един „полуфлагман“?