Понякога интересните факти около нас са толкова много и толкова неочаквани, че могат да променят настроението ви, да ви дадат нова идея или най-малкото – да научите нещо ново и полезно. Знаете ли например защо кабелът на монитора ви има странно цилиндърче в края си или защо маратонките имат по още две странни дупки най-отгоре над връзките? Или пък защо капачките за химикалки често имат отвор на върха си?


Отговорите на тези и още няколко интересни факта са подбрани от колегите от руския сайт adme.ru, като повечето от тях са наистина любопитни и забавни, макар и не съвсем технологични.


Какъв е този цилиндър в краищата на почти всички кабели за монитори?

Ако използвате персонален компютър, сигурно сте забелязвали, че кабелът, с който мониторът е свързан към компютъра, почти винаги има в края си малко цилиндърче. Всъщност ще го забележите и на кабела на зарядното за вашия преносим компютър или фотоапарат.


Това просто, но много важно приспособление се нарича „феритен филтър“. Той има за цел да обере или премахне възможните смущения в сигнала на самия кабел. И по този начин да подобри образа на екрана или зареждането на вашето устройство.

 


Конструкцията на този филтър е безкрайно проста – вътре в цилиндъра се намират две феритни (магнитни) полуцилиндърчета, през които преминава завитият на 360 градуса кабел.

 

Защо на илюминаторите на пътническите самолети има дупчици?

Илюминаторите или „прозорчетата“ на съвременните пътнически самолети са изградени от два отделни здрави слоя пластмаса. Заради голямата разлика в налягането на атмосферата между тях (вътре в салона и отвън във въздуха) този истински „стъклопакет“ може да се пръсне. Затова миниатюрното отверстие е създадено да компенсира до известна степен налягането и да го нормализира. През него въздухът се отвежда от междинния слой на прозорчето или точно обратното – в него се просмуква въздух от салона. В зависимост от разликите в налягането.

 

 

Гумичките в синьо и червено

Днес на пазара съществуват хиляди видове гумички за изтриване на написаното. Но „класическата“ гума за триене обикновено е оцветена в синьо и червено. И ако попитате служителката в книжарницата „за какво служи синята част на гумичката“, тя вероятно ще ви отговори „за да изтривате написаното с химикал“. Но това не е съвсем така. Първоначално синята част е била предназначена за изтриване на надписи и рисунки, направени върху по-плътна хартия. Червената част на гумата оставя следи и петна, докато синята се справя с това отлично заради по-различната си структура.


Впоследствие производителите разбрали, че синята част много често не се ползва по предназначение и се възползвали от това, правейки своя маркетингов ход. Днес много гумички са просто нашарени по този начин, а на много от тях дори е нарисувана химикалка. 

 

Защо най-горният илик на ризата е хоризонтален?

Въпрос на тема ризи, който едва ли сте си задавали, нали? Най-горният илик на ризите, където се закопчава яката, винаги е хоризонтален. И то всъщност не е само за да ви е по-удобно, както може би смятате. Работата е там, че в тази зона (както и доста често на най-долното копче, където е коремът ви), вероятността копчето да разтяга непрекъснато илиците е най-висока. Заради факта, че там опънът почти винаги е постоянен, ако илиците бяха разположени вертикално, то при опъване те се разтягат и копчето просто може да се изплъзне и да се разкопчае. При хоризонталния илик обаче натискът се концентрира в ъгъла на илика и шансът копчето да излезе е нулев. Най-много да го скъсате.

 

 

Допълнителните дупки в маратонките

Виждали ли сте на много маратонки за бягане две допълнителни дупки, които са най-отгоре и не са част от общата редица? Запитвали ли сте се защо са така странно разположени отстрани?


Тези отвори са създадени за това да фиксират маратонката много по-здраво за крака и да няма никакъв шанс по време на дълги състезания връзките ви да се разхлабят и маратонката да падне от крака ви.

 


Ако искате да научите как точно можете да използвате допълнителните дупки на маратонките, просто изгледайте това видео и ще разберете трика.

 

 

За какво е отворът на лъжицата за спагети?

Имате ли подобен „черпак“ с дупка вкъщи? А знаете ли за какво се използва в „белия свят“ лъжицата за спагети? Освен за сипване?


Отговорът е доста странен. Отворът в черпака за спагети не е, за да изтича нещо от него, а по-скоро обратното. Той е създаден за да може домакинята по-лесно да измери количеството сухи спагети за приготвянето на една стандартна порция.

 


Разбира се, че за много хора това количество е крайно малко, особено за онези гладници, които могат да излапат на едно ядене целия пакет. Но за онези, които имат умерен апетит или пък пазят диета и винаги внимават колко точно спагети ядат – това отверстие е истинско спасение.

 

Малкото джобче на джинсите

Може би знаете, но може би не? Всъщност по-младите хора от вас едва ли се досещат за какво точно е това джобче, защото никога не са виждали на живо онова, което се е поставяло в тях.

 


Днес в него можете да пъхнете каквото си поискате, но първоначалната идея зад създаването му далеч не е за флашка или друг подобен предмет. Петият джоб на оригиналните джинси е изобретен, разбира се, от Levi’s. Появява се в далечната 1873 година на техните модели и е изключително изработен с една цел – да прибира джобните часовници. В онези години носенето на джобен часовник е било ежедневие, престиж, необходимост. Днес такива почти няма да срещнете, освен ако имате доста възрастен дядо аристократ. Но джобчетата продължават да се правят и до ден-днешен в каталога на компанията този вид джобове се нарича watch pocket.

 

Дупчицата на капачките за химикалки

Ако погледнете капачката на химикалката си BIC например, ще видите на края й дупка. Днес е масово разпространено погрешното схващане, че тази дупчица е свързана с това да „проветрява“ върха на химикалката или да не позволява на мастилото да засъхва върху топченцето. Това е погрешно. Има обаче още едно погрешно мнение. Че тя е създадена, за да може, ако случайно я глътнете, да дишате през нея и да не се задушите. Това също не е вярно, но е свързано с истината. Ето и нея.


Дупката на капачките на химикалките BIC Crystal са създадени в началото на 80-те години на миналия век, след като всяка година стотици души само в САЩ са загивали при инциденти. Например при деца, пишещи с тези химикалки и играейки, лапайки капачките, те ги всмуквали по случайност навътре. Капачката бързо попадат в трахеята, запушва я и задушава човека.

 


Затова компанията решава да сложи дупчици на върха им. По този начин самото всмукване става далеч по-трудно, защото през тях навлиза въздух и вакуумът не се получава.

 

Парченцето плат и копчето

Много често, когато си купувате нова дреха, панталон, палто, вътре ще намерите пришито малко пликче, което съдържа едно или няколко копчета, както и парченце плат от същата материя като дрехата.
Ясно е за какво са ви дали допълнителни копчета – всички ги късаме. Но знаете ли за какво вътре има и парченце плат? Определено не е, за да си спомняте от коя дреха е копчето.

 


Парченцето плат към дрехите се добавя от производителите, за да можете да го изперете с вашия прах за пране или с белината, която ползвате, и да проверите как платът ще реагира на химичния реагент. Дали ще „пусне“ боя, дали ще се избели и промени цвета си. Да, тази добавка представлява един вид „тестова“ бройка, преди да се съсипали новата си дреха в пералнята.

 

Защо е необходима дупчицата на яката на някои ризи?

По тази тема съществуват три правдоподобни версии. Първата е най-разпространена и очевидна – тя е създадена, за да можете лесно да закачите ризата на някоя кука от закачалката ви и да не се смачка. Втората версия се е родила по време на създаването на лесно сменяемите вратовръзки и шалчета – възможно е дупчицата да е измислена, за да закрепва по-добре вратовръзката към шията.

 


Третата версия е и най-романтична – студент от американски университет започнал да излиза с красива девойка. Той толкова я харесвал, че изрязал илик и поставил копче в знак на това, че сърцето му е вече заето. А девойката, от своя страна, обещала да носи непрекъснато официалния шал на колежа, отбелязвайки същото нещо.