Едно от най-възхитителните и в същото време плашещи и мистериозни морски създания без съмнение е медузата. За пихтиестите морски обитатели се носят много легенди и митове, също така те са един от любимите обекти на водолазите фотографи. За медузите се знае и много, и малко, те не спират да удивляват както научните среди, така и обикновените любители на морските красоти. Най-различни съвременни технологии и разработките около тях също са свързани с медузите. Затова решихме да ви покажем и няколко интересни факта, свързани с житието и битието на едни от най-древните живи същества на нашата планета.

 

 

 

 

Медузите са се появили преди около 700 милиона години и са сред едни от първите многолетъчни организми. Медуза (лат. Medusozoa) се явява обща дума за следните езици:
гръцки, финландски, португалски, румънски, иврит, сръбски, хърватски, испански, френски, италиански, унгарски, полски, чешки, словашки, руски и български.

 

 

 

 

 

 

Медузата няма нищо общо с рибите, както смятат някои хора. Учените предпочитат названието "jellies" или "gelata", тъй като популярната дума „jellyfish" ("jelly" - желе и "fish" - риба) е погрешно име за вида, който нито е риба, а пихтиестият му слой напомня по-скоро гума, отколкото желе, например американските обществени аквариуми са популяризирали използването на термина „jellies" или "sea jellies" - морско желе.

 

 

 

Медузите нямат дихателна система, тъй като кожата им е достатъчно тънка, за да поглъщат кислорода направо от водата. Също така те нямат мозъчна или централна нервна система, а имат свободна мрежа от нерви, разположена в епидермиса.

 

 

 

 

 

 

 

Медузите са съставени от над 90% вода. По-голямата част от тяхната маса е в тяхното „чадърче" - студеният материал (желето) се нарича "mesoglea" и е обкръжен от два слоя клетки. Слоят пихтиесто вещество между ектодермата и ендодермата е много дебел. Тялото им има форма на чадърче, а устата е от долната страна.

 

 

 

 

 

Медузата се придвижва реактивно - периодично свива и отпуска тялото си, като някои видове свиват коремчето си по 100 - 140 пъти в минута.

 

Медузите са разнополови. В повечето случаи, за да възпроизведат своето потомство, и мъжките, и женските екземпляри пускат семенната течност и яйцата в обкръжаващата ги вода, където става оплождането.

 

 

Кубовидните медузи или клас Cubozoa са едни от най-отровните същества на планетата. Лесно се различават по „чадърчето", което има формата на кубче. Тяхната отрова е причина за регистрирането на 5568 смъртни случая от 1954 година насам. Във всяко от пипалцата на малката иначе медуза има приблизително 500 000 жлези, подобни на харпуни с игли в краищата, които инжектират отровата в жертвата. Кубовидните медузи са уникални с това, че имат „истински" очи изградени от ретина, роговица и леща.

 

 

 

 

Лъвска грива - така се нарича най-популярният вид медузи. Те са едни от най-дългите известни животни, като в най-големия регистриран екземпляр досега са били измерени тяло с диаметър 2.3 метра и пипала с дължина 36.5 метра. Това същество е било изхвърлено на брега на залива Масачузетс през 1870 година.

 

 

Още от Social