Оптичната илюзия - това е впечатление за видим предмет или явление, който не съответства на действителността. В превод от латински думата „илюзия" се превежда като „грешка, заблуждение", което говори, че илюзията от много време насам се интерпретира като „бъг" в зрителната система. Изучаването на причините за възникването на зрителните илюзии е отнело времето на много учени, като някои зрителни измами отдавна имат своето обяснение, а други все още не. В Интернет може да намерите хиляди оптични илюзии. Ето няколко интересни картинки, които подбрахме:

 

 

 

Паралелни линии

 

Вариант на класическата илюзия от японският професор по психология Акиоши Китаока. Линиите на рисунката са паралелни

 

 

Стена

Изкривени перспективи. Коя от жълтите линии в ъглите на стената е по-голяма?
Лявата изглежда значително по-малка от дясната, но всъщност двете имат съвършено еднаква височина.

 

 

Въртящо се момиче

 

Тази картинка е създадена от японският дизайнер от Хирошима Нобуаки Кайахара през 2003 година. Потвърдено е, че това е тест-картинка за зрителното възприятие и упражнение на въображението. Ако човек вижда въртене по часовниковата стрелка, то той е логик, т.е. при него е по-развито лявото полукълбо, ако е обратното - той е по-скоро интуитивен.

Повечето хора след кратки упражнения са способни да видят въртенето на девойката и в двете посоки.

 

 

 

Драконът на Гарднър

 

Драконът на Гарднър или драконът Джери Андрюс (на името на създателя), който винаги гледа към вас е една от най-известните оптични илюзии. За постигане на максимален ефект е необходимо да разместите дракона така, че източника на светлина да идва отдолу, да закриете едното си око и на разстояние 1-2 метра да се местите, гледайки към дракона.

 

 

Снайпер

Иллюзията на Акиоши Китаока професор по психология в Ritsumeikan University и професор Ейджи Уатанабе от Японският Национален институт по биология е построена на базата на класическата илюзия на Покендорф. Същината на илюзията - на пръв поглед е много трудно да се определи в кое от топчетата е насочена линията, явяваща се продължение на дулото на автомата.

 

Относителност

Литографията на холандският художник Ешер. За първи път е била напечатeна през 1953 година. На нея е изобразен парадоксален свят, в който не важат законите на реалността. В един свят са обединени три реалности, трите сили на тежестта са с посока перпендикулярно една на друга.

 

 

Безкрайната стълба

Тази фигура най често е наричана „Безкрайната стълба", „Вечната стълба" или „Стълбата на Пенроуз". Картинката е една от най-известните класически илюзии.

 

 

Бягащи чудовища

Илюзията на Роджър Шепард, свързана с възприемане на перспективите. На рисунката бягащото чудовище изглежда значително по-малко от онова, което го гони. Но всъщност са абсолютно еднакви - първото е копие на второто.

 

Летящи пирамиди

Скулптурата на венецуелският художник Рафаел Бариоз е една от многобройните експозиции, разположени в Ню Йорк на Парк авеню. Всички те са направени от плоски листове стомана и са украсени с акрилни бои. Но гледани от разстояние скулптурите изглеждат обемни.

 

 

Лъчи от окото

Илюзията на Акиоши Китаока. Абсолютно статичната картинка създава илюзията за приближаване на лъчите към наблюдателя.

 

 

Аз намерих пътя

Тази илюзия е създадена от фотографът-любител Робърт Мюре. Надписът сякаш идва към вас.

 

 

Плаваща звезда

Художникът Кая Нао, участник в конкурса „Илюзия на годината 2012" е създал това статично изображение на звезда, която изглежда така, сякаш се върти.

 

Невъзможният слон

Популярна рисунка на Роджър Шепард

 

 

Оставете кучето да спи

Художникът Игор Лисенко създава оригинални сюреалистични картини, които съдържат в себе си много загадки и скрити образи. Така например, на тази картина е скрит образът на гъска. Опитайте се да го откриете!

 

 

Невъзможният куб

Невъзможният куб от картината на Морис Ешер. Изображението е създадено в резултат на „чисто" моделиране в 3D Max, което е получено след натискане на бутона „Render" , без последваща обработка в Photoshop.

 

 

Котка и мишка

Илюзия от серия двойствени изображения. На рисунката може да се види или котка или мишка, но практически е невъзможно да видите двата образа едновременно.

 

 

Драгун и слон

Рисунка на кибритена кутийка. Испания 1870г.