Може и да не сте се замисляли за това, как са станали възможни зимните олимпийски игри, но в скорошна публикация в Twitter профила на USPTO (United States Patent and Trademark Office) бяха публикувани серия от снимки на патенти, които са причина зимните олимпийски игри да станат реалност.

Оказва се, че зимната олимпиада е интересна смесица от старо и ново: смесица от древни инструменти като ските и модерни технологии като машини за производство на сняг. Ето и някои от най-интересните, които подбрахме за вас.

 

Сноуборд

 


Състезанията със сноуборд са едни от най-новите спортове на днешните игри, а патентът за така наречените "моноски", е присъден на Робърт Вебер през 1973 г. като първия регистрирал дъската за каране върху сняг.

 

s


Все пак има някои спорове за първообраза на съвременния сноуборд. През 1939 двама шведи от Илиноис с фамилия Бъргесон са подали заявка за патент на сноуборд и това вече широко се смята за първия сноуборд патент.

 

с

 

Стикът за хокей


Първите хокейни стикове, разбира се, са били направени на ръка. Но в началото на 1900 година нещата се променят. Компанията Hespeler (Онтарио, Канада) е кредитирана с изобретяването на стик от две части, който е далеч по-лесен за направа в масови количества. Тук може да видите тяхната заявка за патент от 1924 г.

 

s


След това естествено много предприемачи се втурват да подават патенти за масово произвеждащи се хокейни стикове. Този вратарски хокеен стик (на долната снимка) е вариация, която идва отново от Онтарио, от изобретателя З. А. Смит (1922 г.).

 

s


Има и още по-ранни патенти за хокейни стикове като този от 1915 г. със скрита функция. В дръжката има скрито въже, което е служело за издърпване на хокеисти, които са пропаднали в леда. Поясняваме, че тогава не са съществували изкуствени писти като днешните, а се е играело на истински заледени водни басейни.

 

s

 

 

 

Още на страница №2...

 

Бобслей


Раждането на бобслея е трудно да се определи точно, защото в края на краищата шейните, използвани днес, са еволюирали от по-простите старовремски шейни, които са били използвани в продължение на векове. Все пак има патент на името на Дж. Х. Кирк, свързан с бобслея, от 1884 г., който е заявен едно десетилетие след като спортът се е появил.

 

s

 

Ски


Ските са много древно изобретение. Те са били използвани още когато човек е осъзнал, че може да връзва за краката си подложки, които да използва за придвижване в дълбоки снежни преспи. Но съвременната ни представа за използването на ски в спортни състезания възниква в края на XIX век. Например първият слалом в света се е състоял през 1905 г. в Швеция.

Съвременните ски са субекти на огромни инженерни усилия. А създаването на първообраза им е крайно интересна история, свързана със словенската компания Elan.

Всичко започва по време на Втората световна война, когато дванадесет занаятчии и инженери произвеждат няколкостотин двойки леки и издръжливи дървени ски за партизанските войски. Формално Elan е създадена през 1945 г. от Руди Финзгар, мечтател и дързък ски скачач. Той държи световния рекорд за ски скок (95 м) през 1941 година.

Началото е повече от обещаващо и само след няколко години Elan се премества в САЩ и започва да произвежда по 800 чифта ски годишно. Чак в края на 80-те години те патентоват дизайна на параболичните ски.

 

s


Както отново може да се досетите, останалата част от индустрията бързо се активизира и последват заявки за патенти, като един от тях е този на Rossignol от 1992 г.

 

s

 

 

Още на страница №3...

 

Ледът


Патентът за шлайфащи леда машини, по-известни като замбонита – е присъден на Франк Замбони, вписан в патентното ведомство през 1953 година. До 1960-а Замбони е изобретил и модел с автомобилно шаси.

 

s

 

Кънките


Както при ските, и при кънките е много трудно да се каже кога за първи път са се появили на бял свят, но можем да бъдем сигурни, че това е било много преди да съществува думата патент. Нашата съвременна представа за пързаляне с кънки датира от края на миналия век и тя е свързана с патента за кънки на O.W. Everett‘s  от 1901 г.

 

s

 

Кърлинг


Кърлингът не изисква кой знае каква нова технология, но ето един любопитен патент за „кърлинг в топло време“ (warm-weather curling), който USPTO е успял да открие в архива си. „Играта е такава, че изисква много умения и е много популярна в населени места, където може да се получи лед“, пише Масачузетският изобретател Жозеф Хамилтън в своя патент от 1894 г. за устройство, с което се играе кърлинг в по-топъл климат.

 

s

 

 

 

Още на страница №4...

Ски лифтът


Въпреки че има хора, които твърдят, че ски лифтовете не са част от истинския спорт, то те са една технологична необходимост за игрите. Първите модерни седалкови лифтове са се появили в американските курорти в края на 1930 г., въпреки че в Европа са се използвали различни вариации още от XVIII век.

Джордж В. Дондеро от Сан Франциско, САЩ, е удостоен с патент за „ски теглещо устройство“ през 1939 г.

 

s


Друг изобретател от Ню Йорк, Александър Мелвин, прави заявка за патент през 1949 г., предлагайки фиксирана опора за краката, което означава, че отпада нуждата от придружител, който да помага на пътниците.

 

 

 

s

Машините, произвеждащи изкуствен сняг


Все пак най-важното условие за практикуване на зимни спортове и провеждане на зимна олимпиада е... снегът. Нали така?! Но как да предотвратим липсата му?

Историята на създателите „изкуствения“ сняг е учудващо дълга, датираща от края на 1920 г. За пример можем да посочим един патент, описващ метод и апаратура за добиване на сняг чрез въглероден диоксид от 1926 г.

 

s


Името на изобретателя Уейн Пиърс от Кънектикът е широко цитирано като създател на съвременните машини за сняг, или най-малкото за първия предприемач, свързан с тази дейност. Той и неговите сътрудници изобретатели тестват първия си модел през 1952 г. на хълм в планината Катскил, САЩ.
Неговият проект от 1954 г. показва сложна система от тръби, които минават през топографията.

 

s


А този патент за метод за производство и разпръскване на сняг от 1974 г. е малко по-близо до технологията, която използваме днес.
Въртящ се вентилатор издухва снега от тръба, която се захранва с малко количество вода.

 

 

s

 

Олимпийските факли!


В USPTO се подчертава този дизайн за факла, който е патентован през 1893 година (само три години преди първите съвременни игри). Макар да не е специфична за зимата или дори за олимпиадата, това е необикновено красива рисунка на патента. Неговият създател е Фредирик Рокуел от Кънектикът, САЩ, и е описан като „деконструктируеми пиротехноцветни светещи факли“ (deconstructable pyrotechnicolor illuminating torches).

 

s