Ако си мислите, че България е една крайно малка като площ и население държава, то трябва да премислите тази своя позиция, тъй като, въпреки че не сме някаква кой знае каква „сила", територията и населението ни са далеч по-големи от тези на всепризнатите държави джуджета. Някои от последните са истински късчета от „рая", предлагайки невероятни природни красоти и гледки - мечта за всеки пътешественик, решил да прекара отпуската далечe от родната действителност.
Кои са тези държави?

 

 

 

 

 

Малдивите

 

Островната държава Малдивска pепублика е разположена в Индийския океан и по площ се явява най-малката азиатска държава. Площта на страната е 298 кв.км с брой на населението 396 хиляди човека. В столицата Мале живеят две трети от всички жители. Преди време страната се е развивала благодарение на експорта на сушена риба тон, мидите каури и кокосови орехи, докато сега главният доход се дължи на туризма.

 

 

 

 

 

 

Сейшелските острови

 

Сейшелските oстрови заемат площ от едва 455 кв.км и са с население 84 хиляди човека. Архипелагът е разположен северно от Мадагаскар и се състои от 115 острова насред Индийския oкеан. Населението на oстровите е успяло да се развие благодарение на експорта на кокос, ванилия и канела. Но от 1976 г., когато страната става независима, главен доход става туризмът.

 

 

 

 

 

 

 

Лихтенщайн

 

Тази държава няма излаз към море. Площта й възлиза на 160.4 кв.км. Лихтенщайн граничи с Швейцария и Австрия и се явява една от най-богатите държави. Тук са регистрирани повече компании и фирми, отколкото жители.

 

 

 

 

 

 

 

 

Науру

 

Република Науру е малка островна държава в южната част на Тихия океан, на юг от Маршаловите острови. Площта на държавата е само 21.3 кв.км. Науру се явява най-малката островна нация в света. Те са получили независимостта си през 1968 г., но е била дом за аборигените в продължение на 3000 години. В момента населението на страната е около 9000 души. Науру няма въоръжени сили.

 

 

 

 

 

 

Ватикан

 

Държавата град е разположена в един от районите на Рим и заема площ от 44 хектара. Основана е през 1929 г. и се управлява от папата. Ватиканът може да се похвали с най-красивите сгради в света - Сикстинската капела, Съборът на св. Петър, резиденцията на папата, Дворецът на апостолите и др. Освен това половината от територията на държавата е заета от Ватиканските градини. Официални граждани на Ватикана се явяват около 800 души, а няколко хиляди италианци ежедневно идват на работа там.

 

 

 

 

 

Монако

 

Втората най-малка държава това е Монако. За последните 20 години, благодарение на спада на морето, площта на страната се е увеличила и сега заема площ от 2.02 кв.км. Монако е втората най-малка държава монархия и се явява една от най-гъсто населените страни в света с населението си от 30 хиляди жители. Основен доход отново е туризмът.

 

 

 

 

 

 

 

 

Федерация Сейнт Китс и Невис

 

Тази държава джудже е островна държава, разположена между Северна и Южна Америка в Атлантическия океан. Държавата се простира на два острова с площ 261 кв.км, като това са първите острови, заселени с европейци. Главен източник на доходи в страната е, разбира се, туризмът, но тук има също така развито селско стопанство и офшорно банково дело.

 

 

 

 

 

 

 

Маршалови острови

 

Република Маршалови острови се намира в центъра на Тихия океан и се състои основно от коралови острови. Площта на държавата е 181 кв.км, населението 62 хиляди души. През 1986 г. островите получават независимост от САЩ, но и досега единствено помощта от Америка им позволява да се „държат на повърхността". Държавата няма природни ресурси и импортът превишава в пъти експорта.

 

 

 

 

 

 

Сан Марино

 

Сан Марино заема площ от едва 61 кв.км и има най-малобройното население от всички членове на Европейския съюз. Това е и най-старата независима държава в света, тя е основана на 3 септември 301 година. Освен това Сан Марино е и една от най-богатите страни - тук доходите винаги превишават разходите.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тувалу

 

Тувалу също е разположена на юг в Тихия океан и заема площ от 26 кв.км. В състава на държавата влизат и няколко коралови острова. По-рано тези острови са принадлежали на Британската корона и са се наричали Островите Елис. Тувалу получава независимост от англичаните през 1978 г. Населението на държавата е 10.5 хиляди души. Заради липсата на природни ресурси Тувалу разчита на помощта на други държави.