Изкуство от метални отпадъци
Вече 25 години Мати Кармин е една от най впечатляващите личности в естонската скулптура. Той започва да се отличава сред своите колеги още от младите си години, когато насочва вниманието си към създаването на изкуство от нетрадиционни материали. Първата му изложба с подобни експонати е Military Fox (1981), където той използва като изходен материал корозирали метални детайли. Металните отпадъци още оттогава се очертават особено привлекателни за твореца и застават в основата на много бъдещи негови скулптури.
Мати шокира културния свят и с друго свое решение - използването на богатата колекция от плевели, събрана от неговия баща, изследовател в областта на агрономията.
През 90-те години на миналия век Мати шокира културния свят и с друго свое решение – вплитането в изкуството на богатата колекция от плевели, събрана от неговия баща, изследовател в областта на агрономията. Най-шантавото му и необикновено решение обаче е използването на стари морски мини за създаването на цяла изложба от необикновени произведения на изкуството.
Военно обзавеждане
С необичайните материали за своите скулптури Кармин се среща за пръв път преди пет години. Студени, ръждясали, обикновено сферични и елипсовидни, преди сеещи смърт, а сега тънещи в кал и забрава. Това са вдъхновенията на естонския артист – десетки мини, добивани от него от Северния бряг на Естония и близките острови (най-вече около остров Найсаар – бивша военна база на няколко различни управления).
Творецът е пленен от загадъчността на снарядите, белязани с принадлежността си към миналото, но и част от историята, която винаги е очаровала скулптора. Под ръцете на талантливия Кармин бившите смъртоносни боеприпаси се превръщат не просто в произведения на изкуството, а в... чудни мебели.
С топлината на желязо
Действително контрастът е драматичен. Ще видите шокиращата трансформация на корозирал снаряд в бебешка количка с ретро дизайн (не завиждаме на майката, която ще бута тази тежка стотици килограми количка)! Но почакайте да видите дрънкалката на бебока – наниз от няколко вида ръчни гранати и малък снаряд.
Сред чудноватите мебели ще откриете още работно бюро, удобни кресла – много от тях облицовани с кожа, масичка за кафе, гардероб, уникално легло за двама... Невероятни са също ръждивата, но удобна вана, причудливият полилей, уникално красивата сферична камина, през чието стъкло премигват закачливо игриви пламъчета... Чудно е как това студено желязо се превръща в познати вещи от нашето ежедневие и оживява с топлина, каквато не е притежавало никога досега.
Сред чудноватите мебели ще откриете още работно бюро, удобни кресла – много от тях облицовани с кожа, масичка за кафе, гардероб, уникално легло за двама...
Мините
Скулпторът работи основно с руски мини тип AGSB, изработени през 1942 г. и използвани във Втората световна война. Това са били големи галванични дълбоководни мини с две електромагнитни антени. Използвани са за унищожаване на подводници. Диаметър: 875 мм, тегло: 1140 кг, маса на заряда: 240 кг.
Островът на мините
Остров Найсаар е разположен на 15 км от Талин. Като военен обект островът е бил силно интересен за управниците на Естония. По тази причина жителите често са били принуждавани да напускат земите си. Площта на острова е 18.6 квадратни километра. В по-ранни времена мястото е било предпочитано от пирати и контрабандисти. Първият военен обект тук е бил построен от шведските владетели по време на Великата северна война през 1705 г. След края на войната островът е включен в Руската империя и Русия продължава да милитаризира земите му. Найсаар е използван като военноморска база от Република Естония в периода 1918–1940 г. Там е имало и голям завод за производство на морски мини.