В днешно време, фотоапаратът спокойно може да се причисли към предметите за ежедневно ползване. Тази техника притежава абсолютно всеки от нас, но малко фотографи могат да се похвалят със скъпи и наистина професионални фотоапарати. Всъщност, скъпите модели са истински предмети на разкоша и лукса, които притежават уникални характеристики. Някои от тях имат не толкова финансова, колкото историческа ценност.
И така, кой са най-скъпите фотоапарати на света? Ето няколко от тях:
Kodak DCS Pro SLR/c
Полупрофесионален фотоапарат, който притежава голяма 14 мегапикселова CMOS матрица. Диапазона на ISO светочувствителността на модела е от 6 до 1600. Камерата отдавна се е доказала за почти всякакви фотографии, започвайки от примитивните портретни снимки и завършвайки с фотографията за бизнеса и рекламата. Моделът се оценява на $5500.
Nikon D3X
Тази цифрова огледална фотокамера е предназначена за професионално ползване. Фотоапаратът е много изгоден с оглед на своите технически характеристики. Непретенциозен и лесен за работа с него може да се правят всякакъв тип снимки.
Специалистите са снабдили Nikon DX3 с CMOS матрица с ISO 100 - 1600 и резолюция 24.5 мегапиксела. Корпусът на фотоапарата е направен от магнезиева сплав и поради тази причина теглото му е доста голямо - заедно с картата памет и батерията теглото му е 2.3 кг. Цената също е подобаваща - $8300.
Canon EOS 1D Mark II
Професионален фотоапарат - един от най-добрите за времето си (моделът е от 2004 г.) . Притежава CMOS матрица с 17.2 мегапиксела, ISO 100 - 1600, експозиция 1/8000 - 30 сек., възможност за увеличение на фокусното разстояние до 1.3 пъти. Моделът се използва и до днес с успех от много професионални фотографи, като цената му при старта на продажбите възлиза на около $6000.
Mamiya ZD
Съвременна професионална цифрова огледална камера с 21.5 мегапикселова матрица, експозиция от 0,00025 - 30 сек., минимално фокусно разстояние от 36 миллиметра, ISO 50 - 400 и диафрагма 2,8 - 4,9. Теглото на апарата е 2 кг. Фотокамерата може да намери своя притежател, ако той е готов да се раздели с $10500.
Leica S2
Средноформатна цифрова огледална камера от легендарната компания Leica. Нейната главна особеност е големият сензор с размери 45 х 30 мм и резолюция 37.5 мегапиксела. Дисплея е от сапфирено стъкло, като заедно с 70 мм (F2.5) обектив фотоапаратът струва някакви си $40 000.
Canon Diamond IXUS
Практически най-скъпият фотоапарат, като всъщност той не се отличава от обикновените „сапунерки" - в него няма уникални технически характеристики. Просто компанията Canon е решила да украси своето „детенце" с цели 380 диаманта. Камъчетата за тази техника са предоставени от притежателят на най-голямата в света колекция от диаманти - Еди Елзас. Фотоапаратът се оценява на 40 000 евро.
Hasselblad H4D-60
Един от най-скъпите професионални фотоапарати. Матрицата му е 50 мегапикселова, притежава голям оптичен зум, минимално фокусно разстояние 29 мм, ISO 50 - 800, обектив 3,1 - 5,6. Теглото на модела е цели 2.3 кг.
В момента цената на тялото на Hasselblad H4D-60 е $48 300, като разбира се, на него не върви да се сложи обектив за няколкостотин долара, повече би му отивал модел за около $5000, например LEICA APO-TELYT-R 1:5.6/1600мм.
Дагеротип - фотоапарат от 19 век
Този модел е извън всякакви списъци. Фотоапратът е произведен през 19 век, като тогава е струвал само 400 франка, а сега цената му е около 500 - 700 хиляди евро. Той е ценен не заради технологиите, разбира се, снимките чрез него се правят не на лента а на шлифовани медни пластини. Ако се обработят правилно те може да покажат едно доста реалистично изображение.
Тук обаче е важен самият фотоапарат - той е конструиран малко след самото изобретяване на фотографията по принцип. Това е първият комерсиален модел и вторият от поколенията фотоапарати. Създателите му са Луи-Жак Дагер и неговият колега Алфонс Жиру. Фотографиите са се получавали с използването на различни скъпи химикали, в това число цианид и сребърни съединения.
Фотоапаратите са ръчна изработка.
Leica 107
Най-скъпият фотоапарат в света се оказва, че всъщност няма почти никакви особени технически характеристики. И нормално - произведен е преди доста десетилетия - през 1923 година. Апаратът е истинска рядкост, дело на компанията Leicа, моделът е с номер 107. През тази година е пусната серия от този модел - само 20 броя. А серийното производство е започналo чак след две години. Специалистите от компанията са дали на хората тогава един вид „бета" тестова версия.
През 2011 година, във Виена фотоапаратът, използващ 35 мм кинолента е намерил своя нов притежател за 1.32 милиона евро, като купувачът е пожелал да остане анонимен. Единствното, което е известно е, че става въпрос за богаташ, колекционер от Азия. Търгът е започнал с начална цена 200 000 евро и е продължил само 20 минути.
В момента в света има само 12 такива апарата, затова колекционерите дават щури пари за този модел. През 2012 аналогичен фотоапарат на Leica е бил купен за 2.16 милиона евро. Купувачът отново остава неизвестен.