Във всеки един момент на планетата ни има 10 000 000 000 000 000 000 насекоми. Всевъзможни буболечки, някои от които жужащи, жилещи, бръмчащи, пълзящи, светещи... Някои от нас се гнусят от тях, други ги харесват, а на трети са им съвсем безразлични. Сред цялото това многообразно множество обаче има няколко малки гадинки, които със сигурност не бихте искали да срещате нито веднъж в живота си. Ето ги и тях!
Human Bot Fly
Това невинно на пръв поглед насекомо се нарича Dermatobia hominis, известно още като Human Bot Fly. Това е един от няколкото вида насекоми, чиито ларви паразитират в човешкото тяло. Те се настаняват под кожата и започват развитието си в подкожните слоеве. Самото то продължава средно 8 седмици - от 5 до 12 седмици. През това време с човешкото тяло се случват неприятни промени - мястото на заразата се зачервява, отича, започва сърбеж и кожно раздразнение. Може би най-ужасното усещане, за което споделят заразените с паразита хора, е чувството, че нещо се движи под кожата им. И действително - реалността е точно такава, наистина животинката се движи и пъпли подло точно там.
Лечението на заразата е елементарно - състои се в изваждане на ларвите от тялото на човека. За щастие инфекциите не са чести, за което явно има „вина" и самото насекомо - смята се, че то отделя специфичен вид антибиотично вещество, докато съществува под кожата на човешкия си приемник. Когато се стигне до инфекция обаче, тя може да е изключително сериозна и дори фатална.
Възрастните насекоми са малки сиви мухи, които на външен вид изглеждат съвсем безобидно. За щастие тези насекоми не обитават европейски територии. Те са типични за Америка - от Мексико до Аржентина и Чили.
Army Ant
С името Army или Soldier Ant - мравки войници, са наричани повече от 200 вида мравки в различни родове. Това са агресивни групи с хищническо поведение, известни с провеждането на т. нар. „набези" или нападения. Страховити са, защото са способни да изядат буквално всяко живо нещо, изпречило се на пътя им, независимо от неговия размер. Има случаи, при които живи изядени са били цели коне, имали „неблагоразумието" да застанат пред колонията хищни насекоми.
Този тип мравки не строят мравуняци, а колонията им прекарва в непрекъснато движение целия си живот. Една колония може да достигне над един милион мравки, движи се в стройна, чудесно „мобилизирана" редица, също като истинска армия. Всички тези видове са членове на едно семейство - Formicidae, но има и няколко групи, които са еволюирали самостоятелно. По размери всички мравки воини са много по-големи от останалите си „роднини" и имат масивни, мощни, подобни на резци челюсти, често достигащи по размер половината дължина на тялото на екземпляра.
Този тип мравки са известни и с друга своя особеност. Те са жива, изцяло органична архитектура. Има се предвид, че в случай на нужда - при опасност, нападение, рискова ситуация, мравките-воини изграждат с телата си необходимото за нуждите на колонията съоръжение. Например - мост, „ограда", защитна стена и т.н. Предани до крайност, подобно на едни истински войници.
African honey bee
Просто пчела, ще си помислите вие. И ще сбъркате! African honey bee - африканската медоносна пчела, известна още като Apis mellifera scutellata, е типична за Централна и Южна Африка, както и за някои части на Югозападна Америка. Наричана е често „пчела убиец" - досетете се сами защо.
На външен вид трудно ще различите обикновената европейска пчела от африканската. По поведението им обаче ще може да направите драстична разлика. Обикновената пчела ще ви даде приблизително 9 секунди време да останете прекалено близо до кошера, преди да реши, че представлявате заплаха и да ви атакува. След това тя ще продължи да ви преследва не повече от 300-ина метра и ще се откаже. При африканската пчела нещата стоят по съвсем друг начин. Те ще ви дадат само половин секунда да останете близо до тях и след като изтече това време, десетки, дори стотици ядосани пчели ще се спуснат срещу вас. И ще продължат да ви гонят не 300 метра, а поне 800 метра, като през това време вече вероятно ще сте покрити с жилещи насекоми от глава до пети и ще пищите от ужас и болка.
Това страховито насекомо не е естествен дар от природата, а продукт на съвременната наука. Резултат е от кръстоска, извършена през 1950 г. от бразилски учени, между европейска и африканска пчела с цел получаването на вид, който да може да живее в джунглата. Резултатът - опасно жилещо насекомо, убило хиляди хора. И способно да живее в джунглата...
Bullet Ant
Отново мравки, отново свирепи, отново силно притеснителни. Bullet Ant или Paraponera clavata са дълги от 18 до 30 мм и живеят в дъждовните гори от Никарагуа до Парагвай. Тази мравка може да ви нападне буквално „изневиделица" - тя живее по дърветата и може просто да падне върху ви, докато минавате отдолу. Сблъсъкът с нея ще ви остави спомен за цял живот. Преди да ви нападне, мравката ще изпищи предупредително - характерна особеност за този вид насекоми. Това не е толкова плашещо. По-плашеща е болката, която ще ви връхлети като куршум - изненадваща и силна. Това е и причината мравката да носи това наименование (Bullet Ant - мравка куршум). Болката е толкова силна, че може да повали в несвяст възрастен човек, и толкова продължителна, че ще трае цяло денонощие. Затова и местните хора наричат животното "24 (hour) ant". Болката се дължи на специално вещество, отделяно от мравката в тялото на жертвата.
Коренните жители на териториите, където се среща Paraponera clavata, обаче са отредили важна роля на насекомото в тяхната култура. Те са го използвали и все още го използват за подлагане на нещо като тест, изпитание за мъжество младежите от племето. В специална ръкавица от листа се поставят множество мравки-куршуми. „Младокът" трябва да пъхне ръката си вътре за определен период от време, през което десетки болезнени жила се впиват в плътта му. Ако издържи - значи е мъж, ако ли не - има още на какво да се учи. Вие бихте ли опитали?
Japanese Giant Hornet
Този път става дума за стършел. Японският гигантски стършел е подвид на Азиатския гигантски стършел и се среща основно в Япония. Възрастните насекоми достигат 4 сантиметра дължина и размах на крилете повече от 6 см. Ще го познаете по голямата жълта глава с малки очи, тъмно кафяви гърди и ивици от бяло и черно по тялото. Ако го различите отдалече, по-добре изобщо не го доближавайте. Това насекомо е силно отровно - то вкарва отровата си в тялото на жертвата чрез 6-милиметрово жило. Последствията са ужасяващи - отровата поразява нервната система и меките тъкани. Количеството отрова, която вкарва стършелът в човешкото тяло, е толкова голямо, че болката е огромна и задължително се налага прием в болница. Годишно в Япония от ужилване на Japanese Giant Hornet умират средно 40 души.
Още по-отчайващата новина в случая е, че почти нямате шанс да избягате от стършела, ако той ви е набелязал за жертва. Тези насекоми са перфектни летци и могат да прелетят разстояние от дори 100 километра само за един ден. Има и няколко други ужасяващи подробности, като тази, че стършелът може да изстреля отровата си в очите ви. Самата отрова пък съдържа коктейл от феромони, които привличат останалите стършели наоколо, които ще продължат да жилят жертвата, дори тя вече да е мъртва.
Тези стършели са истинска заплаха за обикновените пчели, чиито кошери са апетитен източник на храна за Japanese Giant Hornet. Само 30 стършела са способни за минимално време да унищожат 30 000 пчели и да превземат техните кошери.