Ако имате нужда от пример за възхода на технологиите, то спрете вниманието си на дигиталните фотокамери. Способността за улавяне на кадъра по дигитален начин промени изяло фотографията и начините за запаметяване на най-важните моменти от човешкия живот. И всичко това само за по-малко от три десетилетия. Представете си тогава по какъв начин ще улавяме ценните мигове от ежедневието си след още толкова години, през 2030 г. например! Може би тогава някоя от идеите, които ще ви представим след секунди, ще бъде водеща в света на фотографията. Ето ги и тях – едни от най-новите фотографски идеи и продукти.
Разфокусирани чрез Lytro
Фактът, че вече снимаме с цифрови фотоапарати, ни позволява да коригираме постфактум такива параметри като баланс на белия цвят и експозиция. Чрез софтуер обаче няма как да отстраним грешката, когато желаният обект не е на фокус. Или може би скоро това вече няма да е точно така? Възможността да бъде променена точката на фокусиране в кадъра, след като той вече е заснет, е една от характеристиките на т.нар. light-field камери, наричани още пленоптични камери. Въпреки че тази идея съществува от десетилетия, технологията едва сега намира път към потребителите в лицето на Lytro light field фотокамерата. Моделът беше представен в края на миналата година и се появи на пазара едва преди няколко месеца. Lytro всъщност не фокусира при момента на заснемане на определен кадър, а просто записва светлинното поле. Фокусирането се извършва след това – направо на компютър и чрез специален софтуер.
Гигапикселови панорами
В последно време възможността за заснемане на панорамни снимки се разви изключително много, но никой друг метод за снимане не може да се сравнява по брой на пикселите с този, осъществяван чрез GigaPan EPIC. С роботизираната система, в която може да монтирате своя DSLR, имате шанс да направите великолепни, огромни, 360-градусови снимки, както и time-lapse панорами.
Терминът „гигапиксел“ тепърва все по-често ще може да бъде чут, когато става дума за фотография, прогнозират експертите. Например само преди около месец изследователи от университета „Дюк“ и университета в Аризона показаха 1-гигапикселова камера, която като цяло използва същия подход, но се побира в едно-единствено компактно устройство. То се състои от 98 малки камери, всяка от които притежава 14-мегапикселов сензор. Експертите дори са на мнение, че по същия начин може да бъде създадена 50-гигапикселова камера. Разбира се, съхраняването на тези огромни фотографии ще се окаже друг проблем за технологиите, но и едновременно ще бъде поредното предизвикателство, което трябва да бъде преодоляно в името на техно еволюцията.
Да заснемем това, което виждаме!
Екшън камерите, които основно се използват за заснемането на спортни кадри, имат способността да „изваждат“ статични моменти от скоростното движение. Същата възможност притежават и т.нар. видео очила от компаниите Pivothead and Google, както и специалните ски очила на Zeal. Друга технология, способна на това, обаче набира все по-голяма скорост – т.нар. бионични очи. Става дума за специални системи, предназначени в основата си да връщат на слепи хора възможността да виждат. Това се постига чрез замяната на ретината в окото с електрод, улавящ изображения. На базата на тази технология се очаква в най-скоро време да бъдат създадени и контактни лещи, способни да правят фотографии.
Разработва се технология, която може би ще връща зрението на слепи хора, а позволява и интересни технологични иновации.
Тези устройства ще представляват гъвкави контактни лещи с имплантиран в тях чип и светлини. Те имат потенциал да се превърнат в най-доброто устройство за заснемане на фотографии, както и в ново поле за действие на специалистите в областта на добавената реалност.
Кадри от нов ъгъл
Има много начини да направите снимка, без да се намирате зад обектива. Тези възможности тепърва ще се развиват. Ето обаче две перспективи, от които никога не бихте могли да заснемете света, ако не използвате специална техника. Първата става достъпна благодарение на Джонас Фейл от Техническия университет в Берлин. Създаденото от него устройство представлява малка сфера, която се състои от 26 малки 2-мегапикселови камери за мобилен телефон. Когато потребителят подхвърли „топката“ във въздуха, тя започва да прави уникални панорамни фотографии, каквито не могат да бъдат направени с нито едно друго устройство.
Втората перспектива може да бъде получена благодарение на Swinglet CAM. Устройството използва технология, прилагана от години в разузнавателните летателни апарати. Машината може да бъде дистанционно управлявана или програмирана за самостоятелно изпълнение на мисия – в случая фотографска.
Летейки по предварително зададена траектория или в реален режим, апаратът заснема 12-мегапикселови изображения на района, над който се движи.
Пътят към холографските изображения
Едва ли се заблуждавате, че при това бурно развитие на 3D технологиите ще продължим да гледаме още много дълго време изображения на плосък екран. Първата стъпка към тази промяна е внедряването на холографски дисплеи, което, макар и да изглежда като една далечна перспектива, вече търпи бурно развитие. За последните години имаше две по-интересни разработки в тази насока. Първата – на изследователи от университета в Аризона, които използваха холографска система за предаване на триизмерни изображения в реално време. Втората – на специалисти от Масачузетския изследователски институт, които изпратиха и визуализираха във въздуха холографски обект, използвайки основно off-the-shelf компоненти. Едновременно с това беше разработен и тактилен холографски дисплей, дело на специалисти от Токийския университет. Той позволява не просто да видите „плаващи“ във въздуха изображения, но и да ги усетите.
Canon Wonder Camera
Последната идея сред тези авангардни продукти и технологии идва не от някой университет или малко известен дизайнер, а от една от водещите компании във фото индустрията – Canon. Това още повече дава надежда, че футуристичните концепции по-бързо ще се превърнат в реални продукти и ще достигнат до масовия потребител.
Canon Wonder Camera може да заснема невероятно видео с огромна резолюция, което се състои от множество фотографии с високо качество.
От Canon се придържат към версията на традиционния DSLR апарат, но преродена в нов продукт на име Canon Wonder Camera. Тази „чудна“ фотокамера притежава редица функции, които може да станат реалност в близкото десетилетие. Сред тях – масивна резолюция, огромен зум, разпознаване на сложни обекти, сензорна повърхност за извършването на необходимите настройки. Едновременно с това апаратът може да заснема невероятно видео с огромна резолюция, което се състои от множество фотографии с високо качество и резолюция. Работещ прототип на Canon Wonder Camera беше демонстриран на World Expo 2010 в Шанхай, но реален продукт на пазара се очаква след приблизително две десетилетия. Ще го чакаме с нетърпение!