Samsung e една от основните компании, които рисуват облика на технологичния свят за всяка следваща година. Събраните на едно място топ телевизори, аудио системи, фотоапарати, монитори, принтери, фурни, перални, хладилници, прахосмукачки, мемори карти, таблети и аксесоари от най-висок клас създават усещането за този future home, за който всички говорим през последните години.
Какво всъщност искаме от нашия дом? Samsung търси отговора на този въпрос като формула както за успеха на компанията, така и за приноса си към нашата цивилизация в един много по-широк смисъл. Нашият дом е част от нашия свят, а какво се случва в нашия свят напоследък? За съжаление – бум от катаклизми. Броят на природните бедствия в света се е удвоил през последните години, ежедневно чуваме новини за терористични акции на все по-неочаквани места. При целия напредък на политиката и културата в XXI век продължават да се водят войни, а нивото на ежедневния ни стрес – както битов, така и работен, неизмеримо расте. Нашият дом повече от всякога трябва да влезе в ролята на наш личен оазис. Мястото, на което се чувстваме сигурни и защитени. Мястото, на което се чувстваме удобно. Мястото, където се отпускаме и се забавляваме. И мястото, където ние управляваме нещата. Цифровите технологии, чийто потенциал Samsung не спира да изследва и развива, са в състояние да реализират точно този future home още сега.
Нека пропуснем високите технологии за защита на самия дом и за предаваната в него информация и минем направо на устройството, олицетворяващо домашния уют и събиращо пред себе си цялото семейство – телевизора. Всички анализатори определят 2014-а като годината на UHD TV – телевизорите с ултрависока резолюция. Преди няколко години, в търсенето на максимален реализъм на приемлива цена, телевизионната индустрия залитна към третото измерение – или поне натам бяха насочени маркетинг и рекламните й усилия. Тогава това изглеждаше естествена стъпка на развитие за дигиталните образи. И да си признаем честно – разходите за добавяне на излъчвател от телевизора към 3D очилата и разработването на съответната синхронизация за това, което се показва на всяко от очите ни, не звучи като особено висока инвестиция за производителите. И въпреки обещаващата комбинация от атрактивна идея със сравнително евтина реализация и висок маркетингов потенциал, 3D телевизията не достигна по-висок етап на развитие. Причините? На първо място въпросните очила. За разлика от киносалона, където сядаме с пуканките и не ставаме, докато не свърши филмът, у дома рядко седим неподвижни пред телевизора. И докато отскачаме до кухнята или го оставяме да си работи като фон в хола, никак не е практично да се разхождаме с очила. И така, 3D вълната не бе достатъчно добре приета, но точно тя доведе до следващия бум при телевизорите – все по-високите резолюции.
Защо правим такава връзка? По две причини. Първо – това, че 3D-то не ни даде търсения реализъм, не само не спря търсенето на този реализъм, ами засили апетита към него. И второ – още в надпреварата за по-добро 3D стана ясно, че то се получава само при все по-добри панели с все по-високи резолюции, така че, като се раздели картината на две (което всъщност става при активната 3D технология), да останат достатъчно пиксели и за двете очи. И така, в крайна сметка бързо минахме през Full HD и стигнахме до Ultra HD, където в момента се води голямата игра на европейските пазари. Първите Ultra HD телевизори показаха такава зашеметяващо детайлна картина, че веднага предизвикаха нужния фурор около тази технология. Очите ни обаче бързо се наситиха и започнаха да търсят „още нещо“, което наистина да потопи зрителя в нея. Това нещо се оказа извивката.
Вижте повече за извитите телевизори на страница втора
Извивката
Извитите телевизори се появиха още през миналата година, но 2014-а идва с много по-богата гама от такива модели, в разнообразие от диагонали – от 55 до 105 инча, и с множество плавно усъвършенствани технологии за красива и реалистична картина, която постига търсеното „поглъщане“ на зрителя.
Първо – физическата извивка. Свидетел съм на това, как първата й среща с журналисти на международни изложения предизвика силно поляризирани мнения какъв изобщо е смисълът от нея и шеги за това, как от издутите CRT-тата през плоските екрани сме стигнали до вдлъбнати телевизори. Лично аз бях от малкото, които я харесаха от пръв поглед, но си признавам, че това се дължеше главно на красивия дизайн на база на плавно извитата линия, отколкото на някакви колосални разлики в предаваната картина. Няколко месеца по-късно осъзнахме основната си грешка – от любопитство и поради многото едновременно изложени модели в една зала, гледахме тези телевизори прекалено отблизо. Реално UHD телевизор с извит панел не е сметнат да се гледа от метър разстояние. Ultra HD дойде донякъде и поради търсенето на все по-големи като диагонал панели за домашно кино в хола. Затова и извивката на панелите на Samsung е изчислена за оптимално визуално изживяване на 3–4 метра от екрана. От такава позиция картината има присъствие, което не може да се изпита с плоските екрани. Другият момент, за който трудно се сещаме при първа среща с извития панел, е, че често ще го гледаме с голяма компания и не всичките й членове ще са центрирани пред него. А точно тук е наистина огромното предимство на извитите телевизори – те имат много по-широк зрителен ъгъл, който ги прави еднакво атрактивни за абсолютно всички на дивана. И освен че всеки от гостите ви ще вижда еднакво отлична картина, извивката създава и панорамен ефект, който кара телевизора да изглежда още по-голям и в крайна сметка поглъща зрителите така, както не може и най-високотехнологичният плосък екран. Разбира се, изборът е на публиката и през 2014 година Samsung ще предлага както извити, така и плоски телевизори от най-висок клас, като и двете гами идват с още по-усъвършенствани технологии, които си струва да споменем още сега.
Плавно усъвършенстване
Да започнем с патентования от Samsung алгоритъм Auto Depth Enhancer, който анализира отделните сегменти на изображението и автоматично настройва контраста за по-добро усещане на дълбочина, особено при извитите телевизори. Това е реална и вече осъществена стъпка в посока на 3D ефект без очила.
Извитите телевизори от серията U8500 UHD идват и с технология PurColour™, която допълнително усилва усещането за цвят, като възпроизвежда цветовете така, както са замислени от режисьорите, и осигурява по-детайлни нюанси. Цветовете вече могат да се настройват със 7 пъти по-голяма прецизност.
Сигурно се чудите как още не сме стигнали до въпроса за наличието на UHD съдържание за UHD телевизорите. То се увеличава, но и да нямате достъп до много такова, налице е функцията UHD Upscaling за премащабиране, която се предлага от всички UHD телевизори на Samsung. Тя преобразува източници с Full HD, HD и качество с по-ниска резолюция в картина с качество, близко до UHD. Технологията UHD Dimming за затъмняване също допълнително оптимизира качеството на картината, като обработва всеки блок от изображението и така предлага по-дълбок нюанс на черното и подобрен контраст.
Наясно сме, че няма нищо по-ултимативно качествено от истинско Ultra HD съдържание и от Samsung също са наясно с този факт. Затова и компанията инвестира в създаването на важни партньорства за укрепване на пазара и цялата UHD потребителска екосистема. Тази пролет Samsung ще пусне в продажба UHD видео пакет, който предварително ще бъде зареден със съдържание, включително игрални фирми на студията FOX и Paramount Pictures, върху харддиск с пространство 1 терабайт. В същото време Samsung поддържа най-новите UHD TV стандарти, включително HEVC, HDMI 2.0, MHL 3.0 и HDCP 2.2, като част от усилията на компанията да изгради цялостна UHD система с основни партньори – доставчици на съдържание. Също така UHD телевизорите на Samsung са единствените на пазара, които идват с предварително инсталирани функции благодарение на Samsung UHD Evolution Kit. Всъщност в индустрията само UHD телевизорите на Samsung имат сертификат PrimePass, който гарантира, качеството на тази телевизионна технология от ново поколение.
С трите серии UHD телевизори – S9, U8550 и U7500, през 2014 г. Samsung ще предложи пълна линия от модели UHD телевизори с размери, започващи от 48 инча до невероятните 110 инча както с плосък екран, така и с извит, така че имате наистина голям избор за UHD телевизор, съобразен с вашия вкус и начин на живот. .
За футболните и други фенове
2014-а е годината на Световното първенство по футбол и телевизорите на Samsung идват и с нов Football Mode, който оптимизира качеството на картината и звука при гледане на футбол и предлага функции за приближаване и автоматичен и ръчен акцент, а с функцията PVR replay можете да пускате и записвате едновременно мачове, играни на живо. Освен това тя автоматично избира най-добрите моменти от играта за незабавно повторение или наваксване.
Дори да не сте футболен фен, с новата функция Multi-link получавате нов тип многофункционалност. Можете например да разделите екрана и докато гледате телевизия на живо вляво, да покажете резултатите от контекстуално търсене в уеб браузър в дясната част на екрана. С тази функция можете да жонглирате още с видео съдържание от YouTube и други информационни потоци.
Поддръжката на мултитаскинг от страна на Samsung не спира дотук. Новата функция Twin Tuner позволява да следите две различни телевизионни програми, излъчвани на живо по едно и също време. Дори функциите за запис са разширени и сега можете да записвате два канала, докато гледате един канал, или пък да следите едновременно два и да записвате само единия.
Смарт вълната
За разлика от 3D, смарт телевизията се оказа истински хит, който продължава да се развива и усъвършенства. Смарт телевизорите на Samsung за 2014 година са още по-лесни, по-бързи и по-забавни за употреба. С новия Samsung Smart Hub 2014 съдържанието е по-добре организирано и дава на зрителите повече контрол върху забавлението им. Новият панел за игри ще ви спести затрупването с техника за домашно забавление. Ще бъдете приятно изненадани от известни игри от водещи партньори, подходящи за семейството, спорт, екшън или състезания. Новият мултимедиен панел комбинира някогашните панели за снимки/видео/музика и социални връзки на едно място за по-голямо удобство.
И съвсем за накрая оставихме и малко хардуерна информация. Благодарение на модернизирания процесор Quad Core Plus преживяването с новия смарт телевизор е и невероятно бързо. Процесорът е до два пъти по-бърз от процесора Quad Core и осигурява по-бързо зареждане и навигация и като цяло подобрява работата на смарт телевизора. Пускането на телевизора с Instant On никога не е било по-бързо. Телевизорът се включва веднага след натискането на бутона за включване за по-бърз достъп на зрителите до забавлението.
И малко аудио
Както казахме в самото начало, би било чудесно да владеем положението поне в собствения си дом. Е, това може да стане много лесно не само по отношение на телевизията, но и на цялостното озвучаване на вашата къща или апартамент с новата линия аудио продукти на Samsung, които дават възможност за супер лесно управление на няколко аудио източника.
Тя включва безжичната система Samsung Wireless Audio-Multiroom, която, най-общо казано, осигурява музика без кабели от различни източници във всяка стая на дома. Високоговорителите могат да се използват сами или в комбинация с Wireless Audio-Multiroom Hub, както и с допълнителни М7/М5 високоговорители за създаването на мултиканална съраунд звукова система в няколко стаи. И като казваме различни източници, това включва и утвърдени аудио компоненти като грамофони и аудио приемници, които да свържете безжично към постоянно растящата система Shape. Освен това Samsung добавя и съвместимост между Wireless Audio-Multiroom и няколко от моделите саундбар и системи за домашно кино за 2014 г., като разширява още повече аудио опциите в дома