Консорциумът Unicode завърши и публикува версия 16.0 на стандарта Unicode - сложния набор от символи, който гарантира, че нашите телефони, таблети, персонални компютри и други устройства могат да комуникират и да си взаимодействат помежду си. Актуализацията добавя 5185 нови символа към стандарта, с което общият брой достига внушителните 154 998.

От тези 5185 символа най-голямо внимание ще привлекат осемте нови емотикона, сред които лопата, пръстов отпечатък, дърво без листа, репичка (официално класифицирана като „кореноплоден зеленчук“), арфа, лилаво пръскало, което напомня логото на Nickelodeon от 90-те години, и знаме на остров Сарк. Разбира се, отличава се „лицето с торбички под очите“, чийто изстрадал поглед от хиляда ярда перфектно отразява епохата, в която е родено. Както обикновено, Emojipedia разполага с примерни изображения, които ви дават представа как ще изглеждат те, когато бъдат въведени от различни операционни системи, приложения и услуги.

Unicode 16.0 добавя и поддръжка за седем нови съвременни и исторически писмености: западноафриканската азбука Garay; писменостите Gurung Khema, Kirat Rai, Ol Onal и Sunuwar от Североизточна Индия и Непал; и историческите писмености Todhri и Tulu-Tigalari съответно от Албания и Югозападна Индия.

За последен път получихме нови емотикони в актуализацията на Unicode 15.1 от 2023 г., въпреки че всички тези дизайни бяха технически модификации на съществуващи емотикони, а не нови знаци - много емотикони, най-вече за варианти на цвета на кожата и косата, използват основен емотикон плюс модифициращ емотикон, комбинирани заедно със знак „съединител с нулева ширина“ (ZWJ), който ги прави да се показват като един знак. Емотиконът на лайм в Unicode 15.1 всъщност е бил емотикон на лимон, комбиниран със зелен цвят; фениксът е обикновена птица, присъединена към емотикон на огън. Това вероятно се дължи на факта, че версия 15.1 е била замислена само като малка актуализация на стандарта Unicode 15.0 от 2022 г.

За разлика от тях повечето емотикони от Unicode 16.0 са самостоятелни уникални знаци. Единственото изключение е емотиконът на знамето на Сарк; поредиците от знамена се създават чрез поставяне на две „регионални индикаторни букви“ непосредствено една до друга и не изискват знак ZWJ между тях.

Включването в стандарта Unicode е само първата стъпка, която новите емотикони и други знаци правят по пътя си от нечие съзнание към вашия телефон или компютър; производителите на софтуер като Apple, Google, Microsoft, Samsung и други трябва да разработят версии, които да се вписват в съществуващия им подход към емотиконите, да пуснат софтуерни актуализации, които използват новите знаци, и хората трябва да ги изтеглят и инсталират.

Снимка: Unsplash

Виж още: AirPods 4 тази година без USB-C кабел в кутията, догодина може и без зарядно