Телеком Аустриа Груп, част от която е Мтел, се включи в създаването на пътна карта за мрежите от пето поколение. Гюнтер Отендорфер, главен технически директор на ТАГ и член на управителния съвет на СПММ, коментира, че тенденцията за все по-голямо търсене на все по-бързи услуги за трансфер на мобилни данни ще се увеличава през следващите години.

„За да бъде в състояние да отговори на бъдещите нужди на клиентите, 5G трябва да е влязла в употреба до 2020 година“ — обобщава той.

Макар 4G LTE мрежите още да не са масово явление, редица компании вече гледат към техния наследник и искат отрано да се подготвят за него, като инвестират огромни средства в разработването на мрежите от пето поколение. Европейската комисия също отделя значителни ресурси за изследователска работа за 5G. Мрежите от пето поколение са част от плана на комисията „Хоризонт 2020“ за научни изследвания и иновации.

Прогнозите на експерти сочат, че първите 5G системи трябва да са онлайн през 2020 година. Бъдещата технология означава не само по-бърз безжичен интернет, повече свързаност между човек и машина (Интернет на нещата) и по-ниска консумация на енергия, но и нови мобилни базови станции, по-голямо географско покритие на базовите станции и по-широк честотен спектър. В същото време по-високата скорост на трансфер на данни ще даде възможност за нови приложения и нови бизнес модели.

ТАГ непрекъснато инвестира в развитието на мрежата и по-нататъшното развитие на необходимите технологии. Само за последните десет години Мтел, българският телеком в групата, е инвестирал над 1,7 милиарда лева за развитие и оптимизация на своята мрежа, както и за развитие на продуктите и услугите, които предлага на клиентите. Планираните инвестиции за 2015 г. са повече от 150 милиона лева.