Световният мобилен конгрес в Барселона приключи. Въпреки че в последните години информационните течове отнемат част от романтиката на подобни събития, да се докоснеш първи до новите джаджи е нещо невероятно. Повече за това чувство можете да научите от подробния материал на колегата Илия Темелков. От него ще усетите атмосферата на подобно колосално събитие, но и ще получите информация за най-интересните технологични джаджи от големите производители. Но на MWC 2015 присъстваха още много компании, които впечатлиха с интересни идеи и продукти. Следващите редове са посветени именно на тях.

 

Yezz Project Ara

В последнaтa годинa често споменаваме Project Ara, но все още очакваме финален продукт на проекта на Google за създаване на модулен смартфон. Трябва да отбележим, че начинанието започва да придобива все по-завършена форма, но все още имаме известни съмнения. Не, не дали идеята ще проработи чисто технически, а дали Project Ara ще бъде нещо повече от „играчка“ за най-запалените технологични почитатели. Само времето ще покаже какъв ще бъде резултатът – дори и Project Ara да не бъде продукт, достъпен до голяма част от потребителите, което е най-възможният сценарий, Google ще е успяла с една много интересна идея, която може да даде нов тласък в технологичния сегмент.

 

Снимка: PCmag

 

Модулен смартфон означава, че потребителят разполага с метален „скелет“, а към него се прикачат всички хардуерни елементи, които съставят един смартфон. По този начин собственикът на устройството може лесно да поправя, подобрява и нагласява според нуждите си телефона – нямате нужда от по-голяма камера, можете да наблегнете на батерията.

Yezz е сред производителите, които обръщат сериозно внимание на Project Ara. Компанията иска да е първата, която ще пусне модулния смартфон в продажба, а според информация на Cnet това ще стане в края на лятото на територията на Пуерто Рико.

В макета, представен на MWC 2015, рамката е по проект на Google, но останалите модули и изработка са дело на Yezz. Стартовият пакет ще покрива най-необходимия хардуер, включително „скелета“, APU (модул, който работи като връзка между всички останали), камера и модул за зареждане. В следващите месеци се очакват и по-интересни решения – модул за гейминг контролер и такъв за соларна батерия. Потребителите ще могат да слагат до 11 части, включително дисплей, а от Yezz коментират, че Ara ще предложи уникални възможности. За да подкрепят това с пример, от компанията обясняват, че ако телефонът е зареден, потребителят може да извади модула за зареждане, а на негово място да постави друг.

Цената на първите Ara модели ще е около 200 долара.

 

Bluesmart Carry-on

Умен телефон, умен дом, умен аксесоар... време е и за умен куфар, който съществува благодарение на обществено финансиране. Bluesmart Carry-on е оборудван със SIM карта към мобилния оператор Telefonica. Картата, пишат от Cnet, е включена към пазарната цена и няма месечна такса. Нейната цел е да осигури постоянно информация на собственика за мястото, където се намира куфарът. Това става през специално приложение. Следващата интересна функция е свързана с отключването – то може да става чрез споменатата програма, а ако се отдалечите твърде много от куфара си, ще получите уведомление.

Bluesmart Carry-on има и друга много полезна функция – под дръжката са разположени сензори, чрез които можете да премерите теглото на напълнения куфар – достатъчно е да го вдигнете. Според Bluesmart сензорите отчитат точно в 90% от случаите, но компанията продължава да работи върху подобряване на резултата.

 

Снимка: Blue Smart

 

Към всичко това трябва да добавим и вградената батерия с капацитет 10 000 mAh, която е достатъчна за около 6 месеца енергия за умния куфар, но ако решите, можете да използвате захранването и за зареждане на останалите ви умни джаджи. Цената на Bluesmart carry-on е около 450 долара.

 

Jolla Tablet

Първият таблет, който съществува благодарение на обществено финансиране. Дебелината на устройството е 8.3 мм, но по-интересно е операционната система, която го задвижва – Sailfish OS. Тя е дело на Jolla и се отличава с приятен и прилежно подреден интерфейс, в който сериозно се залага на управление чрез жестове. Ако потребителят извърши приплъзване на дисплея от единия край, ще бъде отведен на началния екран. Подобно движение, но от горния край надолу отваря списъка с приложения. Възможно е този метод на работа да ви звучи познат, тъй като голяма част от екипа, разработващ операционна система MeeGo в Nokia, е сред основателите на Jolla. Припомняме, че MeeGo задвижваше един от интересните смартфони на финландците – Nokia N9.

Споменатия начин за навигиране из менютата на таблета прави превключването между приложенията бързо и удобно. От Jolla са много горди с начина, по който са реализирали мутитаскинга. На началния екран (Home) са разположени последните използвани приложения – визуално това е осъществено чрез големи „живи плочки“, които показват информация в реално време. Така, подобно на началния екран на Windows Phone, не е нужно да се отвори програмата, за да се види последната активност по нея. Заключеният екран също показва последните уведомления, а таблетът може да се събуди чрез потупване по дисплея.

 

Снимка: Cnet

 

Таблетът на Jolla не разполага с богатството от приложения на Google Play, но е напълно способен да работи с редица Android програми.

В хардуерен аспект от Jolla са заложили на 8-инчов дисплей с резолюция 2048x1536 пиксела, 4-ядрен процесор (1.8 GHz), 2 GB RAM, 5 мегапиксела камера и 4450 mAh батерия. На пазара ще се предлагат варианти с 32 или 64 GB вътрешна памет. Цената ще е около 249 долара.

 

Батерия от сол и вода? На страница втора

MyFC JAQ

Интересна външна батерия, която ще ви спаси в ситуациите, когато сте далеч от електрическата мрежа. Да, това могат да го направят всички портативни батерии, но MyFC JAQ е по-различна. Зареждането става чрез пълнител с размерите на кредитна карта, в който има вода и сол. Той се поставя в метално тяло, което задейства химична реакция. Всеки пълнител може да се използва за едно зареждане и е с капацитет 2400 mAh. Важно е, че зареждането трябва да стане в рамките на 2 часа, тъй като след това „батерията“ ще е загубила заряда си. Цената на стартовия пакет е около 99 долара, а всеки пълнител – около долар.

 

Снимка: Cnet


Gionee Elife S5.1

Един от най-тънките смартфони – профил от 5.15 мм. Gionee Elife S5.1 е изработен от стъкло и метал, а на предния панел е 4.8-инчовият HD дисплей. В сърцето е 8-ядрен процесор, 16 GB вътрешна памет и батерия с капацитет 2050 mAh. Друг впечатляващ резултат, въпреки че не можем да кажем дали с положителен знак, е теглото – едва 97.7 грама. Цената на Gionee Elife S5.1 е 300 долара.

 

Saygus v2

Смартфон, който е колкото слабо известен, толкова и интересен в хардуерно естество. Започваме с едно решение, което дори ни се струва странно, че не сме го виждали до този момент – Saygus v2 разполага със слот за две microSD карти, а всяка от тях може да е с до 128 GB памет. Ако прибавим към това и вградените 64 GB памет, се формира впечатляващ резултат – 320 GB пространство. А това дори не е всичко, тъй като останалият хардуер е на прилично ниво – 4-ядрен процесор Snapdragon 801 и 3 GB RAM, скенер за пръстови отпечатъци, а задният панел на телефона е изработен от кевлар. Батерията е 3100 mAh, а всичко това е добре защитено и апаратът има сертификат IP7X. Цената на смартфона е 599 долара.

 

Снимка: Cnet

 

ZTE Spro2

Подобно на Lenovo, ZTE представи портативен проектор. Джаджата разполага с 16 GB вътрешна памет, което е сериозно удобство – просто зареждате всички файлове, които искате да проектирате. Възпроизвеждането на файлове може да става също от USB памет, чрез HDMI кабел или през Wi-Fi мрежа. Батерията е достатъчна за три часа работа, което е достатъчно за един пълнометражен филм.

 

Умните колела на Ford

На MWC 2015 Ford представи два електрически велосипеда – единият е подходящ за потребители, които просто ще обикалят градските райони, а вторият – за извършване на доставки. И двата модела се свързват към смартфон чрез Bluetooth или чрез специалната докинг станция. От автомобилния производител добавят и приложение за навигация, което се свързва с колелата. Приятната изненада е, че ако трябва да се направи завой, приложението ще изпраща вибрации към съответната ръкохватка (лява за ляв завой и дясна за десен завой). Решението носи не само удобство, но и по този начин водачът на двуколесното превозно средство не трябва да отклонява поглед от движението. Ако извибрират и двете ръкохватки, съвсем близо до колелото има автомобил, а ако колата идват отпред, системата автоматично започва да премигва светлините.

 

 

No Sweat е интересен режим, който се активира автоматично при покачване на пулса на колоездача над определена точка, като измерването става чрез Bluetooth включено външно следящо устройство.

Лошата новина е, че MeDo, както се наричат колета, в момента е във фаза „концепция“. От компанията все още не дават ясен отговор дали въобще тези умни велосипеди ще бъдат пуснати в продажба.

 

BoydSense

Идеята – мобилният телефон да се превърне в устройство, което може да засича болести. Когато финалният продукт на BoydSense е готов, той трябва да разпознава нарушения в здравето, базирайки се издишания въздух. Функциите не приключват тук, тъй като желанието на създателите на уреда е той да може да се използва като детектор за развалени продукти или за отрови във въздуха.

В момента технологията е още в начална фаза на развитие, но се очаква да бъде годна за вграждане в мобилни устройства през 2016 година.

 

Сгъващата се клавиатура на Microsoft

Представете си клавиатура, която можете да затворите като портфейл, дебелината й e само няколко милиметра и може да работи с Android, iOS и Windows Phone устройства. Ако вече предвкусвате разочарование, че подобно страхотно нещо не съществува, бързаме да ви успокоим – тази клавиатура е факт и беше представена на MWC 2015.

 

 

Заедно с новите смартфони на Microsoft, за които можете да прочетете повече тук, компанията представи и по-малка, сгъваема версия на универсалната си клавиатура. Клавишите са удобни, а размерът й е достатъчен за писане с две ръце. Може да се свързва към умните ви устройства чрез Bluetooth или с microUSB кабел. Към момента няма официална цена, но се надяваме, че скоро и това ще е известно – клавиатурата изглежда отлично.

 

GranitePhonе

На MWC 2015 бразилската компания Sikur представи смартфон, през който могат да се провеждат криптирани обаждания и съобщения. Комуникацията става между собствениците на GranitePhone или с Android и iOS потребители, които са инсталирали специален Sikur софтуер.

От компанията са взели интересно решение, тъй като в момента не могат да бъдат сваляни и записвани никакви допълнителни приложения. Причината е, че през тях може да влезе зловреден софтуер, който да компрометира сигурността на телефона. От Sikur имат намерение да пуснат собствен магазин, в който да са налични само програми, тествани и сертифицирани от тях. GranitePhone ще бъде в продажба от третото тримесечие на тази година, но към момента липсва информация за цената на телефона.

 

Снимка: Cnet

 

AVG и „невидимите очила“

Целта на очилата е да предпазят човека, който ги носи, от софтуерите за лицево разпознаване. Това става чрез източници на инфрачервена светлина, разположени в рамките около очите и носа. Ако някой направи снимка на човек с „невидимите очила“, светлините объркват софтуера. Очилата могат да развалят и самата снимка, тъй като разполагат с отразяващ материал. За съжаление последното работи само при използване на светкавица. Към момента очилата са само концепция, но от AVG коментират, че ще продължат да търсят начини, с които да донесат уединение в свят, който постоянно ни следи.

MWC 2015: голямо обобщение за най-голямото събитие за мобилни технологии в света

Тагове: