Преди повече от година бе почти сигурно, че Netflix идва в България съвсем скоро, но очевидно навлизането на най-популярната услуга за стрийминг на филми и сериали се бави. Компанията разширява присъствието си в Европа и като цяло расте по-бързо от всякога, но както обикновено, българският пазар не е достатъчно привлекателен, за да накара Рийд Хейстингс и екипа му да побързат. Гледането на Netflix в България обаче не е толкова трудно, същото се отнася и за повечето “заключени” по нашите ширини услуги.


Какво е Netflix

Предполагам, че повечето от вас са добре запознати с функционалността и модела на Netflix. Все пак услугата не е официално достъпна в България и обяснението е наложително.

Netflix е стрийминг услуга за филми и сериали. Подобно на Spotify, Apple Music и Google Play Music, но за видео, а не за музика. Достатъчно е да се регистрирате и да инсталирате приложенията на устройствата, на които искате да гледате. Срещу невисок месечен абонамент получавате достъп до огромна библиотека от филми и сериали от съвсем нови до класики на почти век.

Netflix работи в браузъра на десктоп и в собствени приложения на всички останали устройства. Твърде вероятно е умният ви телевизор да идва с Netflix приложение, което просто не виждате, защото регионалното заключване го скрива за българските потребители. В зависимост от абонаментния план всеки член на семейството може да има собствен подпрофил. При всяко стартиране на приложението Netflix пита кой държи дистанционното, за да може да анализира вкусовете на отделните членове на семейството по-добре. Една от най-силните страни на услугата е системата за препоръки, която бързо анализира предпочитанията ви и започва да препоръчва впечатляващо подходящи филми.

Netflix запазва прогреса към всеки филм или сериал, за да може да продължите да гледате от там, до където сте стигнали. Можете да давате рейтинги и да четете кратки описания, но обобщено интерфейсът е фокусиран изцяло върху самото гледане и не включва много разсейващи компоненти и функции.


На един DNS разстояние

Години наред препоръката за скриване на местоположението в подобен тип начинания е използване на VPN. Това все още е един от добрите методи, но цената му е по-висока, а конфигурирането — с една идея по-бавно. Освен ако нямате специфични нужди, обикновен DNS адрес ще свърши работа.

Достатъчно е да си изберете услуга за международен DNS. Препоръчвам Unotelly, но имам също толкова високо мнение за SmartDNS. Единственото, което тя прави, е да предоставя DNS адрес, през който устройствата ви изглеждат, сякаш са в поддържана страна, “погледнати” отвън. Ако подмените DNS адреса на ниво рутер, автоматично всички смартфони, таблети, компютри, конзоли и телевизори в дома ви ще станат американски граждани например. Услуги като Unotelly позволяват да избирате версиите на услугите, които използвате. Така Netflix може да се използва с американско или британско местоположение например. Лесно е да добавяте още адреси, както и да смените назначения рутер, когато сте на почивка, да речем.

Цените на услуги като Unotelly са нищожни в сравнение със средния абонамент за стрийминг услуга – базовият план струва 5 долара месечно. Разбира се, тази сума не се плаща от гражданите на страни, които поддържат Netflix, но текущата ситуация тук изисква известни финансови жертви. DNS доставчиците са в ожесточена борба за потребители, така че почти винаги има сериозни промоции. Около черния петък успях да се сдобия с абонамент за цяла година със 75% отстъпка, което прави месечната такса нищожна.

Ако не искате да “маскирате” целия си дом, може да използвате DNS адреса, предоставен от услугата, само на едно устройство.


Заслужава ли си?

Въпросът, който получавам най-често, откакто използвам Netflix, е дали услугата си заслужава, имайки предвид сравнително високата цена на абонамента, резултат от добавянето на DNS доставчик. Отговарям с огромно “Да”.

Дали си заслужава във вашия сценарий, зависи изцяло от нагласите и приоритетите ви. Netflix не е абсолютен рог на изобилието и бързо ще откриете, че някои заглавия липсват. Ако преди не сте купували филми и пиратствате, без това да ви притеснява особено, надали ще оцените Netflix. В страна, където пиратството (особено за филми) е стандарт и не се наказва почти никога, откриването на стимул за плащане за Netflix абонамент може да е трудно за някои.

Удобството да се стоваря на дивана след тежък работен ден и да си пусна филм само с дистанционното на телевизора (или с глас), той да стартира веднага и да запомни прогреса, ако заспя по средата, си заслужава. Не на последно място, моралната тежест от пиратството си отива завинаги, а с всеки следващ изгледан филм Netflix предлага страхотни заглавия, за които не съм чувал никога преди. Най-голямото предимство на стрийминг услугите, препоръките, са водеща причина за продължаване на абонамента и тук. Ако и вие сте от хората, които могат да се откажат да гледат филм, защото процесът по избирането е продължил повече от половин час, няма как да не се влюбите в Netflix.