Ние хората сме ходещи противоречия. Ето аз например, който миналата седмица разпалено обяснявах как не харесвам Metro, защото е толкова драстично различен от добрия стар Windows Explorer, сега признавам, че въпросният „добър стар” ми е омръзнал до болка още преди години. Така де – работя с него още от времето на Windows 95 и предвид факта, че прекарвам средно по 4 до 10 часа пред екрана на компютъра си, класическият Explorer интерфейс ми е втръснал ужасно.

Точно по тази причина обожавам различните инструменти за модифицирането му и от години не пропускам да изпробвам всяка нова щуротия от този тип, която се появи – от WindowBlinds, DesktopX и Fences на StarDock, през десетките алтернативни „кожи” за XP до DreamScene анимираните тапети за Vista.

Всъщност през последните десетина години десктопът ми рядко запазва един и същ външен вид за повече от няколко седмици и постоянно се променя, а промяната обикновено отива доста отвъд избора на различни тапети за фон.

Ако и вие като мен не обичате еднообразието и не се притеснявате да „посръчкате” Windows-а си в името на оригиналността, ето ви няколко страхотни идеи, благодарение на които бързо и лесно ще се сдобиете с уникално изглеждащо работно пространство.

Напоследък десктопът ми изглежда ето така:

Нищо общо с добрият стар и скучен Windows Explorer интерфейс, нали?

И определено нищо общо с десктопа на типичния Windows потребител, който най-често изглежда така:

 

 

Макар да изглежда доста драстична, тази промяна се дължи на една напълно безплатна програма на име Rainmeter. Тя се разпространява по силата на така наречения GNU GPL v2 лиценз и можете да я свалите свободно от тук.


Това, разбира се, е само началото на процеса, който ще доведе до пълно преобразяване на вашето работно пространство.

Rainmeter осигурява само основата, но истинската, неподправена индивидуалност добавят различни теми и кожи за него. Такива можете да откриете с десетки, дори стотици в ресурси като deviantArt (където има специална група посветена само на Rainmeter). Или сайтове като Customize.org, който всъщност е един от най-старите и обширни източници за допълнения предназначени за програмата.

Конкретно в нашия пример финалният ефект, който виждате на скрийншота, е постигнат с комбинация от елементи на две теми: Enigma и Elementary.

След като инсталирате Rainmeter в първия момент управлението му може да ви се стори малко объркващо – особено ако не сте свикнали с програми, притежаващи доста... Linux излъчване. За щастие това приложение очевидно има почитатели и у нас, тъй като някой се е постарал да преведе интерфейса му изцяло на български, така че дори да не сте „на ти” с английския няма да имате проблем да конфигурирате външния вид на десктопа си според вашите лични предпочитания.

Интересното при Rainmeter е, че той не ви задължава да използвате елементите само на една-единствена от инсталираните теми (или кожи). Вместо това можете свободно да избирате различни комбинации, а вариантите са доста изобилни. В случая върху десктопа виждате избрани елементите, показващи текущата дата, час и ден, както и „джаджата” (widget), показващ атмосферната прогноза за времето.

 

 

Спрял съм се само на тези три скромни компонента, тъй като обичам работното ми пространство да е максимално изчистено. Но при желание с помощта на същата тема можете да добавите към вашия десктоп и елементи, визуализиращи свободното пространство върху дяловете на твърдия ви диск, натоварването на различните системни ресурси (процесор, памет, мрежова връзка), минипанел за бързо търсене в Google (или любимата ви търсачка) и куп други полезни и забавни добавки.

При това практически всеки подобен компонент може лесно и бързо да бъде модифициран допълнително съобразно специфичните ви нужди и желания – стига, разбира се, да не се притеснявате за целта да поровите из конфигурационните му файлове.

Добрата новина е, че всичко е доста добре описано и дори да не сте вещи в подобни начинания, едва ли ще имате особени проблеми да промените, да речем, елемента, показващ прогнозата за времето, така, че той да показва нужната информация за вашия роден град (а не за града по подразбиране).
Що се отнася до инсталацията на кожи и теми, тя също е безкрайно лесна – в момента, в който кликнете върху връзка за сваляне на темата, която сте си избрали, Rainmeter ще разпознае файла автоматично и ще поиска да го инсталира. След това елементите на съответната кожа ще се появят в менюто за избор на настройки и ще можете да ги включвате и изключвате с едно щракване на мишката.

Инсталацията на Rainmeter и набора от теми, които сте си харесали, обаче е само началото на процеса на „пълна Windows промяна”. Щом сме започнали, нека да стигнем докрай. За искате да промените (или да се отървете напълно) от досадното Start меню, можете да използвате друга симпатична малка програма, наречена RocketDock.

Тя представлява алтернатива на добре познатия ви Taskbar на Windows, но с по-оригинален (и донякъде MacOS) външен вид. RocketDock също е напълно безплатен и предлага огромни възможности за персонализация. В случая например иконите по подразбиране са заменени с Token icon set, за да може лентата на RocketDock да пасне на минималистичната визия, която съм избрал за моя десктоп.

 

От множеството допълнителни инструменти за RocketDock съм се спрял само на един Stacks docklet. Той позволява добавяне не само на отделни икони и шорткъти към лентата на RocketDock, но и на цели папки, организирани по определен принцип (да речем папка „Игри”, „Музика”, „Системни инструменти”).

Боравенето със Stack docklet е изключително лесно, но ако все пак срещнете затруднения, ето един много добър видео самоучител:

 

 

Накрая, за да добавим финалния щрих към нашия чисто нов десктоп – една прекрасна снимка за фон на работния плот – красивата See the World от галерията за интерактивно изкуство Gaia 10.


Ако всичко това ви е допаднало и съм успял да ви запаля по Rainmeter идеята, ето ви още няколко страхотни предложения за алтернативни десктоп конфигурации:

За по-меланхолично настроените

 

Тук имаме комбинация от темата Elegance 1.0 за Rainmeter, RocketDock модифициран с мишмаш от различни икони, които можете да намерите на сайтове като dribbble.com,  и guistyles.com, с прекрасната фотография, озаглавена "Into the Mist" за фон, която можете да свалите от галерията The Art of Greg Martin.

За почитателите на пастелните тонове

 

Съчетание от Elegance 2.0 за Rainmeter, RocketDock плюс Stacks docklet и набора от икони Icon Pack 2, a тапетът е The Snowball and the Sunset от сайта Quality Wallpapers.

За феновете на суровата красота на природата

 

Темата за Rainmeter е Elegance, иконите от класическия Windows десктоп са скрити със страхотния инструмент Fences на Stardock, а за фон е използвана авторската фотография Norway102.

За пролетно настроените

 

Специално модифицираният часовник Cowon Clock за Rainmeter е съчетан с комплекта икони CS2 Flower, а тапетът е Mod for Happy easter 2010.

За феновете на Fringe

 

Тази модификация е като за по-напреднали, тъй като е по-комплексна. Тя представлява съчетание от две кожи за Rainmeter – Hexa Skin и Lifeless Red, Mac OSX Carbon тема за RocketDock плюс комплекта икони Black and Gold Icon Set за него, както и "джаджата" Before Dawn Bar за прогнозата за времето.
Тапетът, както виждате, е с тримата ключови герои от култовия сериал Fringe.

Тагове: