Неприятно е да усещате как музиката вкъщи става приглушена, когато отидете в съседната стая, нали? Сами знаете, че усилването на звука не е решение, тъй като звученето през една или няколко стени е ужасно. Освен ако не става въпрос за хотел на българското Черноморие, разбира се. Искате ли да можете да слушате любимата си музика даже в градината, по време на барбекю, без да се налага да използвате допълнително възпроизвеждащо устройство? Да елиминирате нуждата от записване на дискове, пренасяне на аудиофайлове с флашки, прекарване на кабели, захранване на високоговорители? Ние ви предлагаме да запазите музикалната си библиотека централизирана, като накарате музиката си да звучи, където искате вкъщи. Без нужда от от кабели и с най-достъпното дистанционно - вашия смартфон. 

 

 

Sonos

 

Продуктите на Sonos не са особено популярни в България, но това е обяснимо. Идеята за интегрирана домашна музикална система като цяло все още не е добре позната по нашите географски ширини.

Поставихме решението на американската компания на първо място, тъй като смятаме, че е най-универсално и лесно за конфигуриране.

Принципът на работа е изключително лесен, давайки ви възможност да създадете множество различни конфигурации. Нека започнем от най-елементарната - свързване на Sonos високоговорител към рутера ви. Ако искате да добавите музикална атмосфера единствено в стаята, където се намира той, достатъчно е да закупите само Sonos Play:5 или Play:3, които комуникират с домашната ви мрежа по Ethernet. Втората и последна стъпка е да инсталирате Sonos софтуера на своя компютър и да посочите къде се намира музикалната ви библиотека, за да звучи през избрания от вас високоговорител. Една от най-важните възможности на спикърите на Sonos е, че след като свържете първия към рутера си, той комуникира с всеки следващ безжично. Ако пък не искате да разполагате с първи високоговорител в стаята, където е вашият рутер, може да свържете аксесоара Sonos Bridge, който комуникира безжично с всеки Sonos високоговорител вкъщи. 

Вече разполагате с добра аудиосистема, която искате да използвате? Пробвайте да я свържете към домашната си мрежа чрез сравнително евтиния Sonos Zoneplayer 90 аксесоар. Той осъществява връзка към рутера ви по Ethernet и предава аудиосигнала към домашната ви стерео или съраунд система.

Управлението  на Sonos системата освен от компютъра се осъществява със специално дистанционно или с вашите iPhone, iPad или Android устройство, посредством създаденото за целта приложение. Налични са и редица други аксесоари: със Sonos Dock например можете да стриймвате музика директно от своя iPhone. Със Zoneplayer 120 пък направо захранвате говорители с мощност до 55 вата на канал. 

Ключово предимство на Sonos системата е, че позволява да имате отделни зони, във всяка от които звучи различна музика. Тя поддържа и редица онлайн музикални и радиоуслуги, включително Spotify, Napster, Pandora и др. 

 

Logitech Sqeezebox Touch

 

Концепцията на Logitech Sqeezebox Touch е подобна на тази на продуктите на Sonos, но не предполага създаването на толкова голяма мрежа от високоговорители. Устройството се свързва по Ethernet или Wi-Fi към рутера ви. То разполага с богат набор от изходи, към които можете да свържете всякакви високоговорители с допълнително захранване или домашното си стерео.

 

 

Ако искате музиката ви за звучи в повече от една стая, достатъчно е да закупите още Sqeezebox Touch устройства.

Ако възможностите на предложението на Logitech бяха същите като тези на Sonos системата, нямаше да има смисъл да ви запознаваме с него. Sqeezebox може да работи значително по-автономно и разполага с USB порт и четец за SD карти памет, което позволява да слушате музика от тях или да се наслаждавате на снимки и видео директно върху 4.3-инчовия сензорен дисплей. Устройството разполага и със Spotify интеграция, но за съжаление услугата все още не е достъпна в България.

 

Soundcast

Идеята за безжичен аудиострийминг е реализирана по подобен начин и в продуктите на Soundcast. С тях обаче се реализира значително по-евтина домашна музикална мрежа, която не разчита на софтуер. Всъщност, дори нямате нужда от рутер, тъй като устройствата комуникират директно. Предавателят се свързва към вашия компютър чрез USB, а приемникът - към избраните от вас високоговорители чрез чинчове. Можете да използвате любимия си плейър (iTunes, Winamp, Windows Media Player), както и да го управлявате отдалечено с бутоните, които ще откриете върху приемника. Един предавател може да изпраща аудио към най-много два приемника - ако искате да използвате повече, ще трябва да добавите още предаватели, които да работят на други честоти.

Soundcast е решение, което се стреми да запази досегашната ви конфигурация най-непроменена.

Системата не ви кара да използвате нейни приложения и изобщо не изисква наличието на рутер

Soundcast предлага и няколко модела безжични високоговорители, два от които са предназначени за употреба на открито. Цените обаче са с една идея по-впечатляващи от възможностите им.

 

 

 

Eos


Ще бъдем кратки - продуктите на Eos са почти идентични с тези на Soundcast - работят без рутер, не изискват софтуер и са на достъпни цени.

С един Eos предавател, забележете, изпращате музиката си към до четири приемника.

 Ако пък не разполагате с допълнителни високоговорители, предлагаме да закупите един или няколко от симпатичните спикъри на Eos.Те се включват директно в ел. мрежа и не изискват никакви допълнителни аксесоари, за да комуникират с предавателя. Накрая, но не и на последно място, Eos предлага и приемник с вграден усилвател. Той може да захранва вашите високоговорители, ако те разчитат на допълнителен ел. източник.

 

AirPlay

Ако повечето устройства, с които разполагате вкъщи, са на Apple, то най-смисленият и изгоден избор за вас е технологията на Стив Джобс и момчетата от Купертино AirPlay. Нейното изпълнение може би е най-съвършеното от всички, изброени в статията, като разчита на най-малък брой допълнителни аксесоари. Всъщност имате възможност да използвате AirPlay не само с Apple устройства - достатъчно е да инсталирате iTunes на своя Windows компютър. 

Основните сценарии за AirPlay конфигурация са два. Ако разполагате с AirPlay оборудвана аудиосистема, можете да пренасочите музиката от своя компютър, iPhone, iPod touch или iPad директно към нея само с едно докосване, без да закупувате какъв да е друг хардуер. Броят на аудиопродуктите, които използват AirPlay, засега не е твърде голям, но това не трябва да ви притеснява. Най-евтиният домашен рутер на Apple, AirPort Express, разполага с вграден аудиоизход, чрез който директно стриймвате музика към всяка аудиосистема или говорители със собствено захранване и 3.5 мм жак. AirPort Express струва по-малко от безжичните приемници на споменатите в статията компании, но същевременно е и Wi-Fi рутер с n поддръжка и възможност за работа с до 10 устройства едновременно. Освен че ще отговаря за цялата ви домашна мрежа и интернет връзка, устройството разполага с USB порт и вграден принт сървър. 

Отлична опция е и да използвате AirPort Express като разширител на домашната си мрежа и аудиоприемник - по едно устройство за всяка стая. В iTunes директно избирате в кои помещения да звучи музиката. Управлението на музикалното възпроизвеждане на практика се осъществява и с безплатното Remote приложение за iOS. AirPlay не поддържа само аудиострийминг.

Ако си закупите също толкова достъпното Apple TV устройство и го свържете към своя телевизор, ще се наслаждавате на поточно видео, снимки и дори 1080p игри (последното само за iPad 2).

Real Racing HD за iPad 2 например пренася геймплея на големия екран, а върху самия таблет остава карта на пистата. 

Според определени слухове Apple ще представи собствен телевизор с вградена Apple TV функционалност и AirPlay, което действително може да промени пазара. 

Универсалният стандарт и алтернатива на AirPlay за устройства на различни производители е DLNA.

 

Windows 7 Play To

Microsoft вярва в бъдещето на DLNA. Едва ли знаете, но Windows 7 има широка DLNA интеграция и стига да разполагате с лаптоп или настолен компютър с Wi-Fi модул, можете да стриймвате съдържание към други DLNA устройства вкъщи. Все повече телевизори, аудиосистеми, конзоли и др. поддържат протокола, пълният списък можете да откриете тук, който също като AirPlay позволява отдалеченото възпроизвеждане на аудио, снимки и видео, както и принтиране. 

Достатъчно е да конфигурирате DLNA устройството си и да кликнете с десен бутон върху даден файл в Windows 7 и да изберете Play To опцията.

Контролът върху DLNA възпроизвеждането става в отделен прозорец. Или прозорци - така направо стриймвате различна музика към различни устройства вкъщи едновременно. Ако разполагате с два Windows 7 компютъра в една мрежа вкъщи, можете още сега да опитате да пренасочите дадено съдържание от единия към другия. 

 

Тагове: