Днес всеки иска смартфон, таблет или някоя друга хай тек джаджа. За съжаление на нашия силно ценово ориентиран пазар твърде много потребители се изкушават от подобни продукти, дори те да са подозрително евтини. И тъй като нямат (а не са и длъжни да имат) необходимите специализирани познания, за да различат оригинала от по-малко или по-сполучливия фалшификат, много често се оказват излъгани.

Дори по-добре запознатите с материята обаче могат да бъдат заблудени от някое особено добре направено „менте” (или хайде, нека сме по-меки в изказа – реплика).
За щастие съществува набор от сравнително лесно забележими признаци (извън както вече казахме подозрително ниската цена на съответния продукт), по които можете да различите оригинала от копието. Ето накратко някои от тях.

Смартфони и таблети

Поради голямото търсене на този клас устройства, които са много модерни днес, те са сред най-честите мишени на знайни и незнайни фалшификатори. Ако пътувате до държави от Третия свят, Азия или дори до съседна Турция, повечето „оригинални” iPhone и iPad устройства, които ще видите да предлагат уличните търговци, със сигурност са фалшиви – колкото и „оригиналните” Ролекс часовници, които пак те ще ви предложат.

И докато казусът с покупка на таблет от улична сергия е повече от ясен, не така стоят нещата с пазаруването онлайн. Днес обемът на хай тек репликите в обръщение е толкова солиден, че дори уважавани уеб търговски вериги като Amazon или eBay могат да бъдат подведени. Още повече, че измамниците стават все по-ловки. Една често практикувана от тях тактика е да „закупят” дадения артикул от търговеца (например eBay), да отворят внимателно оригиналната опаковка, да го заменят с „менте”, след което да го върнат в магазина като рекламация.

Въпреки многобройните подобни случаи онлайн търговците не стават по-бдителни с времето, така че единственият начин да се предпазите от подобна измама е да пазарувате само и единствено от уеб магазини с висока репутация, качествена потребителска поддръжка и строги правила за възстановяване на парите ви в случай на измама.

Разбира се, при подобно стечение на обстоятелствата има и друг момент – как да различите една сравнително добре направена реплика от оригиналния смартфон или таблет? Един много прост, но сигурен метод е да сверите теглото на устройството, в чиято оригиналност се съмнявате, с официалните спецификации на съответния модел, посочени от производителя.
Почти всички реплики на мегапопулярния iPhone например са по-леки от оригинала.

Някои от най-сполучливите ментета са така направени, че да издържат повърхностна проверка на функционалността им. Привидно интерфейсите им имитират iOS или Android, но обикновено под шарената им повърхност е някаква версия на Linux.
Подобни устройства демонстрират някаква базова функционалност – например екранът им светва, когато ги включите, но работят смущаващо бавно, а иконите на различните „апликации” на заглавния им екран не правят нищо, когато ги докоснете.

Проблемът с фалшивите смартфони и таблети има и друго измерение. В много китайски магазини, като DealExtreme например, ще намерите относително сполучливи копия на редица популярни марки и модели. Те за щастие не се стремят да ви заблудят, а са коректно обявени като „реплики”, но това не означава, че могат да ви предложат функционалността и качеството на оригиналния дивайс, който имитират.

Естествено репликите са чувствително по-евтини от реалния си аналог, но това е постигнато с цената на редица компромиси – корпуси от обикновена пластмаса вместо от метал или поликарбонат, просто плексигласово покритие на дисплея вместо калено Gorilla Glass стъкло, по-слаби процесори, по-малко памет и други.

 



Все пак за разлика от пълните „ментета” репликите работят относително добре, но все пак, купувайки подобни устройства, поемате определен риск. Затова съветът ни е, преди да решите дали да изхарчите пари за подобен продукт, да разгледате подробно сайта на търговеца, който го предлага, и да прочетете мненията на други потребители, които вече са го закупили. Дори това обаче не е 100 процента сигурен метод, тъй като много „потребителски” профили в такива случаи са фалшиви, а споделените възторжени отзиви – неверни и целящи съзнателно да ви заблудят.

На финала длъжни сме да ви отправим и още едно предупреждение – някои от репликите и всички „пълни ментета” без изключение не са тествани за безопасна работа и често могат да нанесат вреда не само на бюджета ви, но и на вашето здраве. През август тази година например двама китайски потребители пострадаха изключително сериозно при сблъсъка си с фалшиви Apple зарядни устройства. Единият от тях изпадна в кома след електрическия удар, когато евтината имитация избухнала в ръцете му, а другият – 23-годишна млада жена, почина.

Аксесоари

За съжаление този клас продукти са сред най-лесните за фалшифициране. Създаването на евтини техни копия е изключително евтино, обемите, в които се търгуват те, са огромни и никак не сложно попадналите в циркулация ментета да минат незабелязано.

 



По данни на SanDisk например (един от най-големите производители на флаш памети в света) около 1/3 от мемори картите, предлагани на пазара, днес са фалшификати.
Уви, подобни ментета са изключително трудни за разпознаване. Някои от тях все пак могат да бъдат идентифицирани по някои сравнително трудни за откриване, но все пак видими външни белези. Ако например видите SanDisk microSD карта, върху която е отбелязан обем от 64 мегабайта (0.0625 гигабайта), това очевидно не е оригинален продукт – компанията не предлага памети с подобен смешен по днешните стандарти капацитет.

Много често обаче, когато става дума за флаш памети или USB мемори стикове, единственият начин да различите оригинала от имитацията е, когато започнете да използвате съответния аксесоар. В такива случаи се оказва, че обемът, който той предлага, не отговаря на указания максимален капацитет, данните, записани върху него, постоянно се повреждат или изчезват, а ако сте попаднали на наистина лошо „менте”, то чисто и просто не работи изобщо.

Тук отново основна предпазна стратегия е да имате едно на ум при покупката на избрания от вас продукт. Принципът „Твърде евтино, за да е истинско” важи в почти 100 процента от случаите, така че, преди да поръчате, проучете на какви цени се предлага съответният аксесоар. Ако това, което ви се оферира, е, да речем, два-три пъти по-евтино, значи нещо не е както трябва.

Отново пазарувайте само и единствено от проверени сайтове или търговци, които имат строга политика за възстановяване на заплатените от вас суми в случай на измама.

Други хай тек продукти

Всъщност днес почти няма популярен високотехнологичен продукт, който да няма имитации в циркулация. Игралните конзоли и аксесоарите за тях например са честа мишена на фалшификатори. Не е трудно да се натъкнете на DualShock контролер за PlayStation 3 на цени 7 - 11 долара при реална стойност на оригинала около 50 долара.

В доста случаи подобни ментета могат да бъдат относително лесно разпознати по грешките (правописни или съзнателни), допуснати по надписите върху самия продукт или неговата опаковка.

Други фалшификати пък ясно се отличават от оригиналите по качество на изработка. Например чифт слушалки, които са евтина имитация на скъпи модели, като култовите Beats на Dr. Dre или SL300 на Soul и Ludacris, изглеждат видимо по-зле от оригиналните продукти: евтина пластмаса, стърчащи от шевовете конци и други.

Много от софтуерните продукти на пазара днес също не са пощадени от фалшификаторите. Това с особена сила важи за популярни мобилни приложения, които са относително лесни за имитиране, а разпознаването им никак не е проста задача.

 



И отново най-сигурната предпазна мярка е свалянето на апликации само от официалните уеб магазини на Apple (iTunes), Google (Google Play) и Microsoft (Windows Store).

Дори там обаче ще се натъкнете на доста фалшиви приложения – част от които очевадни ментета, други не толкова. Наскоро издаденото продължение на култова игра като Plants vs. Zombies например все още е налично само и единствено във версия за iOS. Ако пуснете търсене по ключ „Plants vs Zombies 2” в Google Play обаче, ще получите цял куп съвпадения и ако не внимавате какво сваляте, лесно можете да се сдобиете с апликация, която в най-добрия случай ще е напълно безполезна, а в най-лошия – откровено вредна и ще ви струва пари или загуба на ценна лична информация.

В такива случаи един сравнително сигурен метод за бърза проверка на това, дали си имате работа с оригинално приложение или фалшификат, е да проверите името на разработчика му. В случая, ако то е PopCap Games, значи говорим за истинската Plants vs. Zombies. Ако ли пък не е – значи сте се натъкнали на менте.

Тагове: