Безспорно днес за масовата публика мобилният (смартфон/таблет) игрален пазар вероятно започва и свършва с гениални, но доста семпли заглавия като Angry Birds и Cut the Rope. Но отвъд тези лековати мейнстрийм забавления светът на Android познава и редица зрели, сериозни гейм проекти, много от които изненадват с впечатляващи мащаби и комплексност. Тук говорим за игри, като Dungeon Hunter, Infinity Blade или появилата се неотдавна Ravensword: Shadowlands на Crescent Moon Games, която много геймъри нарекоха „Мобилният Oblivion”.
Проблемът с този тип заглавия е, че докато, за да играете комфортно Angry Birds, сензорният дисплей на вашето Android устройство е напълно достатъчен, не така стоят нещата при по-сериозните гейм оферти, които ще откриете в Google Play. Макар че, разбира се, всяко от тях поддържа управление с „виртуални контроли”, играта с реален, физически геймпад е значително по-удобна, прецизна и в крайна сметка – по-забавна.
Добрата новина тук е, че за да използвате такъв контролер с вашия Android таблет или смартфон, не е необходимо да си купувате отделна миниконзола като OUYA или да чакате Nvidia да пуснат техния прословут Project Shield.
Тази опция е достъпна и сега, като за целта спокойно можете да използвате контролери, каквито вече вероятно притежавате – като DualShock 3 от вашия PlayStation или Wiimote на Nintendo.
Като трета възможност можем да посочим изключително сполучливата MOGA мобилна система, която предлага два вида контролери, специално разработени за използване именно със смартфони и таблети от последно поколение.
От какво имате нужда?
Най-грубо казано, от три неща: Android базирано мобилно (гейм) устройство, контролер (някой от изброените) и специално написано за него приложение (драйвер), което да го управлява.
В зависимост от това, на коя от изброените опции сте се спрели, осъществяването на „Проект: Android гейминг с физически контролер” евентуално може да ви струва известна сума пари, но в общия случай, ако вече притежавате Wii или PlayStation, разходите ви ще са пренебрежимо малки или никакви.
Покупката на отделен Wiimote контролер например ще ви излезе около 100 лв. (освен ако не го вземете от Ebay или на старо), но за сметка на това приложението, нужно за използването му, е напълно безплатно и може да се свали от Google Play.
Специалното решение за свързване на PS DualShock 3 геймпад към различни Android-базирани устройства, наречено GameKlip, пък се предлага за около 20 долара от сайта на производителя му. Проблемът с него е, че този продукт не поддържа всички възможни Android смартфони и таблети, а само ограничен кръг от тях (за справка – списъка със съвместими устройства на сайта на разработчика на GameKlip). Освен това в цената му не е включен самият контролер, който, ако не разполагате с PlayStation 3, струва пак около 100 лв. Приложението за управление е включено в комплекта.
На финала – MOGA системата, която се предлага в две разновидности: MOGA Pocket и MOGA Pro, ще ви излезе между 40 и 50 долара – отново поръчана от сайта на производителя, а апликацията, нужна за използването им, е налична безплатно в Google Play.
Инсталация
Свързването на всеки от трите контролера е изключително лесно, като може би най-добре в това отношение са се справили MOGA (нормално, техният продукт е специално създаден за целта), следвани от разработчиците на GameKlip и накрая създателя на Wiimote Controler App, в който случай говорим за изцяло неофициална модификация, направена, така да се каже, от фенове за фенове.
Точно затова ще започнем отзад напред, а именно то най-„сложния” (в кавички, разбира се) метод за свързване и ще вървим към най-елементарния.
Ако искате да използвате вашия Wiimote контролер с Android-базирано устройство, първата стъпка естествено ще е свалянето и инсталацията на специалното приложение, нужно за управлението му.
Имайте предвид, че в последната си версия то има проблеми с най-новата версия на операционната система (4.2), която за щастие все още е сравнително малко разпространена. Иначе с Android от 2.0 до 4.1 проблеми няма.
След като инсталирате апликацията и преди да я стартирате за пръв път, е добре да настроите метода за въвеждане на вашия таблет или смартфон така, че да разпознава Wiimote контролера. Отидете в „Настройки – Език и въвеждане” (Settings – Language & Input) и от опцията „Клавиатура и методи за въвеждане” (Keyboard & Input Methods) отметнете WiiControllerIME.
Сега вече сте готови да стартирате Wiimote Controler App и да се заемете с настройка на контролера. Ще откриете, че приложението ви дава доста богати и гъвкави опции за присъединяване на различни функции към наличните бутони на Wiimote, а отделно поддържа и опция за работа с класическия Wii геймпад, който ще ви е нужен, ако решите да играете стари класики за Nintendo 64 през емулатор например.
По-лесният начин
Инсталацията и конфигурирането на MOGA системата пък е още по-лесна. Приложението, с чиято помощ се извършват управлението и настройката на контролера, е официално, т.е. апликация, специално написана за работа със съответното устройство, и затова работата с нея е безкрайно лесна.
Малко по-сложни стават нещата само в комбинация с гейм заглавия, които официално не поддържат управление с контролер по подразбиране (емулатори да речем), при които ще трябва да отделите повече време, за да конфигурирате поотделно всеки от бутоните на геймпада.
Накрая – GameKlip. Това приспособление идва със специална щипка за придържане на съответното Android устройство. За да го използвате, просто трябва да поставите смартфона или таблета в скобите, да закачите и DualShock контролера, след което да ги свържете с помощта на доставящия се в комплекта кабел. После просто натиснете централния бутон на геймпада (този с логото на PS в средата), за да може GameKlip да го разпознае и конфигурира. Това е! Приятна игра!