Акустичен подпис
Разсъждавайки за важността на този или онзи компонент в домашната аудиосистема, ние често недооценяваме значението на акустиката. А впрочем, както показва опитът, от техните качества зависи примерно около 70 процента от звученето, което ги прави може би VIP компонента в нашата система. Относно бюджета за тях трябва да се отдели, ако не 70, то поне 50 процента от цялата вложена сума, предназначена за покупка на стерео или многоканална система.
Разбира се, да реализираме целия потенциал на акустиката, е възможно единствено ако тя работи заедно с качествен източник и усилвател, като не трябва да забравяме и за кабелите и другите уж "дребни" аксесоари, които обаче играят голяма роля при достигането на високо аудиофилско ниво на звучене.
Започвайки подбора на модели за теста, ние се убедихме, че асортиментът от т.нар. bookshelf колони от средния и високия ценови диапазон, които ще представим в броя, е доста обширен. След дълго отсяване останаха четири модела в ценовия диапазон от 750 до почти 2000 лв. за чифт, които според нас представляват най-доброто в този клас. Главната цел на теста е да проверим способностите на тези колони в стерео конфигурация.
Подбраната акустика е от солидни производители, която по наше мнение може да покаже най-добрата страна както на стереосистемите, така и на многоканалните такива.
При общото високо качество на звучене, което със сигурност всеки от избраните модели притежава, индивидуалният звуков почерк е най-важното, което ще търсим в течение на този тест.
(Вижте моделите от теста на следващите страници...)
ATC SCM 11
5/5
Цена: 1980 лева
Ако вземем предвид другата акустика, която предлага компанията ATC, моделът SCM 11 е от базово, начално ниво. Външният вид на акустиката е семпъл, правоъгълен, без антирезонансни криволинейни стени, скосявания и специален фазоинверторен порт, като силната страна на тези колони е вложена най-вече в разработката на самите говорители. Относно конструкцията веднага се забелязва един-единствен детайл - масивната фронтална плоча, която освен декоративна функция снижава нивото на нежелателните вибрации, идващи от нискочестотния говорител. Последният е 150 мм с импрегнирана тъкан на мембраната и изключително сложна магнитна система. Туитърът е 25 мм, неодимов, с мек купол. Акустиката е предвидена за усилватели с мощност от 50 до 300 W, като относно звученето може да се спомене преди всичко една дума - неутралност. Наистина ATC SCM 11 притежава абсолютно неутрален характер на звучене. Музикалният баланс е превъзходен. Басовете са стегнати и дълбоки и дори липсата на фазоинвертор и намалените габарити не им се отразяват отрицателно. Високите честоти достигат невероятни висини, макар че на някои аудиофили може би ще се сторят предадени по твърде консервативен начин.
ATC SCM 11 ще ви допаднат и с друго - те сякаш "пускат" звука от себе си, без намек за окраска в него, а сцената, която създават колоните, е далеч по-широка и по-дълбока от другата акустика с подобни размери.
Dynaudio Excite X12
5/5
Цена: 1600 лева
Специално за тази серия от Dynaudio са разработили нови говорители и кросовъри, способни да работят качествено в тандем с аудиотехника от всякакъв клас. Корпусът на Excite X12 е изпълнен от натурален шпон в класически правоъгълен стил с 25 мм дебел фронтален панел. В колоните се използва акустично оформление от фазоинверторен тип, като портът е изведен на задната стена. Туитъра е с диаметър 27 мм и мек купол, говорителя за ниските и средните е с дълъг ход и диаметър 145 мм, в него се използват MSP мембрани (магнезиево-силикатен полимер), както и в далеч по-скъпите серии. Особеност на акустиката с марка Dynaudio е много коректното, инструментално точно звучене. Х12 е с превъзходен общ баланс и предава достоверно тоналните и динамичните особености на записа. Достойнствата и се проявяват при възпроизвеждане най-вече на класическа музика, тъй като точното възпроизвеждане на тембралните особенности на акустичните инструменти е изключително сложен тест за повечето тонколони от този клас, но Excite X12 се справи перфектно при теста. Басът е със сравнително скромна дълбочина, като все пак трябва да се отчете фактът, че това е най-малката мониторна тонколона на Dynaudio, затова в по-големи помещения може да се ползва и субуфер по желание за допълване на ниските честоти. Колоните са с превъзходна динамика в целия диапазон, областта за комфортно и чисто звучене се простира от "много тихо" до "много силно".
JAMO C-803
5/5
Цена: 999 лева
Jamo C-803 притежават солиден и красив външен вид. Строгите, закръглени форми на доста голямата за "настолен" тип колона са покрити с черен пиано лак и изглеждат възхитително. Акустиката е оборудвана с туитъри, изготвени по технологиите DDT и WaveGuide и средно-нискочестотни говорители, в центъра, на които има разположени мощни метални конуси Hard Conical Cone, създадени спрямо технологията Center Plug. Освен това всички излъчватели в C-803 включват в себе си системата Active Impedance Correction, неутрализираща магнитното поле и намаляваща изкривяванията почти с 50%. Всички колони от серията C-80 имат функцията за двужично включване (bi-amping/wiring), позволяващо тънко настройване на звученето в идеална хармония с усилвателя и условията на помещението.
Jamo C-803 е една от малкото колони в теста, които нямат нужда от почти никакво време за прогрев, за да разкрият целия си потенциал. А последният е наистина голям. Дори при поставяне на предпазните грилове, не се усеща дискомфорт относно възприятието дори при най-сложните стерео записи.
Отличителните черти на Jamo C-803 са топлото и меко звучене, но в същото време, изпълнено и с доста голям заряд енергия. Звуковата картина като цяло е открита и ясна. Нискочестотният регистър се предава с подходящата дълбочина и бързина, което е много подходящо за любителите на по-твърдият рок и метал. Лек проблем има с високите честоти, които в определени моменти са с лека синтетична окраска, която се забелязва при слушане на класическа и камерна музика. Малък минус също е, че блестящото лаково покритие, макар и красиво изглеждащо, е истински магнит за отпечатъци.
KEF IQ30
5/5
Цена: 750 лева
Предшественикът на този модел - KEF iQ3, получи много награди и комплименти от аудиоекспертите от цял свят. Новата версия IQ30 намеква за приемственост, след като успя да грабне награда от миналогодишната EISA. Колоните са изключително компактни, но с много стилна, изчистена визия относно дизайна. Акустичното оформление на IQ30 е с фазоинвертор, изведен на предния панел. Вече традиционно за KEF, корпусът е направен със закръглени странични стени, като липсата на паралелни повърхности елиминира всички нежелани резонанси. За включване на усилвателя в задната част са предвидени две двойки висококачествени позлатени клеми. Сред иновациите, използвани в iQ30, преди всичко трябва да се отбележи новият Uni-Q модул. Диаметърът му тук е 6.5· (165 мм), като в центъра е разположен 19-милиметров високочестотник с алуминиев купол и специален "разсейвател", наречен tangerine. Силна страна на iQ30 освен цената без съмнение е много подробното предаване на средите, с великолепна натуралност на вокалните партии и мек, естествен тембър на инструментите. Акустиката се справя уверено с класическите произведения, демонстрирайки при това висока детайлност и превъзходен (за своите размери) динамичен потенциал. Високите са прецизни, басовете доста плътни и структурирани, но при високо усилване в тях се забелязва известна компресия. Локализацията и пространствената картина, която IQ30 създава, е учудващо добра за колони от този тип.
Pioneer S-A4SPT-PM
4/5
Цена: 1120 лева
В колоните Pioneer S-A4SPT-PM е използвано много оригинално решение. Става дума за материала, от който е изработен корпусът, а именно - дървен материал от над 100-годишни бъчви за отлежало уиски. Според производителя това би трябвало да осигури изключително меко и наситено звучене. Иначе като дизайн S-A4SPT-PM също се придържат към строгата, класическа правоъгълна форма. При поставяне на черния предпазен грил се създава усещането, че пред нас стои някой от добрите стари модели колони, в които няма и намек от познатите ни съвременни решения като скосените непаралелни повърхности, странно изглеждащи драйвери и други технически иновации. Махайки предпазния панел обаче, веднага се забелязва, че става въпрос за съвсем нова колона - 4-инчовият коничен среднобасов говорител от фибровлакна е в красив светложълт цвят.
Едноинчовият туитър с мек купол е разположен в алуминиева подложка предпазваща от вибрациите.
Въпреки че са доста малки, колоните притежават завидна мощност, изразена преди всичко в изненадващо дълбокия и плътен бас. Средните честоти са точни, макар и не с някаква изключителна прозрачност. Високите честоти се предават правилно, без никаква окраска. Локализацията и пространствената сцена е на ниво, макар че отстъпва на някои други модели от теста. Като цяло звученето наистина е доста меко и приятно - дали заради материала от дъбови бъчви, или заради използваните качествени високоговорители, "малцовата" акустика оправдава напълно цената си.
PSB Imagine B
5/5
Цена: 1120 лева
Ако говорим за дизайна на PSB Imagine B, то той отговаря изцяло на високите критерии на high end акустиката - визията на дребничките колони е изключително елегантна със своите заоблени форми на корпуса. Последният е с бас рефлекс дизайн с 2.5" фазоинверторен порт отзад, скосен е не само отстрани и отпред, но и отгоре, така че влиянието на т.нар. "стоящи вълни", създаващи паразитни резонанси, е тотално елиминирано. Самият корпус е с финиш обработка от натурално дърво, с два възможни цветови варианта - черно и тъмна череша. Както повечето съвременни колони, така и PSB Imagine B изглежда по-добре с махнати предпазни грилове. Заслуга за това има уникалният 5.25" среднобасов говорител, който притежава много здрава керамично-полипропиленова мембрана, оцветена в красив яркожълт цвят. Говорителят е поставен в аеродинамично моделиран лят кош и притежава специален дизайн на магнитната система, намаляващ изкривяванията.
За високите честоти отговаря едноинчов туитър с титанов купол и ферофлуидна течност за охлаждане.
Относно звученето може да кажем, че PSB Imagine B са едни от най-добре звучащите колони в теста, ако не и най-добрите. Звукът е с много дълбок и стегнат бас за този размер колони, който дори при пикови нива на усилване остава перфектен. Средните и високите честоти са изпълнени, както се казва с "въздух", предоставят на слушателя една много широка и изпълнена с детайл картина. Това, което обаче ни впечатли най-много, е изключителната микродинамика на колоните - дори при минимална сила на звука последният не губи нито един от фините си детайли.
Hi-Fi позиция
По време на теста не можахме да се удържим и извикахме на бис някои от участниците, за да се уверим, че първите ни впечатления са верни, и да отсеем излишните емоции, неизбежно съпровождащи всяко прослушване. Това са моделите PSB Imagine B, ATC SCM11 и Dynaudio Excite X12, които предлагат невероятно стерео с голяма ширина на сцената и точна локализация на музикалните инструменти и вокалите. Отлично впечатление ни направи и KEF IQ30 - акустика, която със своята цена и звук помита по-голямата част от конкуренцията в ценовия диапазон под 1000 лв. Колоните на JAMO и Pioneer също показаха великолепни възможности, но някои от техните леки недостатъци ги смъкват съвсем малко в класацията ни.
И така максимална оценка според нас заслужават четири модела - PSB Imagine B, ATC SCM11, Dynaudio Excite X12 и KEF IQ30.