Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Геймърските лаптопи отдавна си имат изградена естетика с която ги асоциираме. ASUS ROG Strix G я следва, но добавя някои дребни детайли в дизайна, които според мен го правят една идея по-забележим. Характеристиките му, поне на хартия, са също толкова забележими, затова нека видим кака се представи в нашите тестове. 


Дизайн и клавиатура

Цветът на тестовата ми бройка е Eclipse Grey, който представлява този много тъмносив нюанс. Това е 16-инчовата версия (има и 18-инчова) и бих казал, че теглото от 2.5 килограма определено се усеща - това не е малък лаптоп! За щастие алуминиевото шаси не събира прекалено много пръстови отпечатъци, понеже е матирано. 

Когато отворите лаптопа, ще ви направи впечатление, че има отвори под екрана. Първоначалното ми предположение беше, че това са високоговорители, но се оказаха въздухоотводи за охлаждането, за което ще поговорим малко по-късно. Самите високоговорители се намират на класическа позиция под корпуса, откъдето резонират звука в повърхността върху, която се намира преносимият компютър. 

Брандингът Republic of Gamers може да бъде открит по целия корпус. Честно казано, дори след седмица тестване, продължавам да откривам малки детайли, които допреди това не ми бяха правили впечатление. Има RGB LED лента в предната част на корпуса под тъчпада и е синхронизиран с подсветката на клавиатурата посредством Aura Sync. 

Едни от първите неща, които привлякоха вниманието ми, са прозрачните клавиши: Q, W, E, R, A, S, D, F и Spacebar. Както може би знаете, това са неизменно използвани бутони в 99% от игрите и производителите често ги отличават, но за първи път виждам такова разграничаване и ми допада. Самото усещане при ползване за работа и гейминг е достатъчно удовлетворително, предвид че говорим за лаптоп. 

Всички клавиши от F1 до F12 ни дават бърз достъп до добре познати функции като: контрол на подсветката, изключване на тъчпада, скрийншот, самолетен режим и така нататък. Точно над тях има още пет допълнителни клавиша, които са програмируеми, тоест, може да им зададете какви функции да изпълняват по ваша преценка. 


Дисплей и портове

Дисплеят е в съотношение 16:10, което ми направи по-голямо впечатление в първият момент, отколкото очаквах (стандартното е 16:9). Може би е, защото прекарвам много време пред екрани и тази лека промяна в мащаба веднага ми хвана окото. Чисто откъм потребителска гледна точка не мисля че особено променя изживяването. 

Това, което със сигурност носи осезаема разлика, е съотношението от 90% между дисплея и тялото. С други думи, рамките са много тънки и ни позволяват напълно да се потопим в съдържанието, било то игри или филми, сериали, видеоклипове и прочие. Поддръжката на NVIDIA G-Sync и Dolby Vision също е добре дошла екстра. 

Резолюцията е 2560х1600 (QHD+), а опресняването се извършва с до 240 Hz, което е страхотна новина за всички почитатели на игрите със състезателен характер, където буквално трябва да цепиш секундата с реакциите си. Всъщност времето за реакция е само 3 ms, така че машината ни дава всички възможни предимства. 

Отдясно на корпуса има два USB-A порта и това е далеч по-скромната откъм входове страна. Отляво са комбинираният мини жак за входящо/изходящо аудио, два Type-C порта, единият от които е Thunderbolt 4, а другият поддържа зареждане със скорост до 100 W, точно до тях са HDMI 2.1 портът, Ethernet входът и портът за зареждане. 

Очаквано, зареждането се извършва с помощта на обемен адаптор, който е с размери приблизителни до тези на смартфон кутия. Самата издръжливост на батерията не е впечатляваща, което е напълно разбираемо за толкова мощна машина. Самият лаптоп влиза в по-нискооборотен режим по подразбиране, когато зарядното не е включено. За оптимално представяне дръжте ASUS ROG Strix G непрестанно включен в контакт. 


Характеристики и представяне 

Екземплярът, който тествах, беше с процесор Intel Core i7 от 13-о поколение (i7-13650HX), видеокарта NVIDIA GeForce RTX 4050 (6GB), оперативна памет от 16 GB и 1 TB пространство за съхранение. Ако смятате, че това няма да ви е достатъчно, или просто сте от хората, които не се задоволяват с нищо по-различно от най-доброто, моделът позволява конфигурация с процесор до Intel Core i9-13980HX и видеокарта NVIDIA RTX 4080. 

Личното ми мнение е, че ако игрите за вас са хоби и начин за разпускане с приятели, то гореспоменатата конфигурация ще е напълно достатъчна за вас. В случай че сте професионалист, независимо дали в гейминга, графичния дизайн или друга сфера, изискваща оптимално представяне, тогава има резон в това да разгледате опциите за подобрение, включително на RAM паметта и хранилището. 

Всичко това не води до прегряване благодарение на Conductonaut Extreme системата за охлаждане с течен метал на процесора и три вградени вентилатора. Радвам се, че е имплементирана Ambient Cooling технология, която прави перките безшумни, когато не натоварвате прекомерно лаптопа. Предвид че моята работа включва основно използване на Microsoft Word, браузване в интернет и четене/писане на мейли, това се оказа добре дошла опция. 

За да визуализирам всичко това, за което говорих досега, на първо място предлагам бенчмарк от novabench, който малко повече онагледява цялата тази сурова мощ: 

Първата игра, с която изпробвах ASUS ROG Strix G, е модерна класика, буквално. Става дума за Counter Strike 2, което съм сигурен, че ще бъде едно от най-популярните заглавия в близкото бъдеще. В Performance режим кадрите в секунда спокойно превишаваха 200, но дори с изключено зарядно се постигат около 150. 

След това реших леко да завишим изискваниятa, затова зададох максимално високи настройки и направих няколко онлайн игри на Apex Legends. Този път с включено зарядно и в режим на оптимално представяне постигнах над 150 fps, а на батерия тази стойност се свлича до около 100 fps, което пак е повече от приемливо. 


Заключение

ASUS ROG Strix G 2023 (G614) е един от онези лаптопи, които нямат слаби страни, и именно затова не съм споменавал негативи в това ревю. Особено ако решите да се възползвате от опциите за ъпгрейд и изберете най-добрите компоненти, не мисля, че и ще намерите нещо, което да не ви хареса. 

 

Вижте още: Ако искате нов геймърски телефон за Коледа, ASUS ROG Phone 8 е вашият ранен подарък