Напиши думата, която търсиш и натисни Enter

Телефоните ни вече са с OLED екрани, телевизорите също, затова е крайно време и лаптопите да развият тази технология. Естествено, тя не е нова за тях, но доскоро беше запазена само за висок клас устройства. Днес ще разгледаме един идеален за бизнеса преносим компютър, чийто дисплей го прави повече от подходящ и за свободното време.

 

Дизайн и портове

Металният корпус прави ASUS Zenbook 14 OLED една идея по-тежък, но за сметка на това много по-издръжлив. Той е удостоен със сертификат за успешно преминаване на 12 теста за издръжливост, MIL-STD-810H, които включват шокови удари, вибрации, екстремни температури, прах и дори пясък. Това го прави перфектен за почивки в природата и за цялостна употреба навън.

Цветът на корпуса е матово черно, като единствените отличителни елементи са един дребен надпис ASUS Zenbook и логото на серията. Макар да изглежда много стилно, повърхността е изключително податлива на пръстови отпечатъци, така че ще се наложи често да я почиствате, ако това е нещо, което ви дразни.

Пантата се отваря под такъв ъгъл, че леко повдига клавиатурата, което прави използването ѝ по-удобно. Zenbook 14 OLED може да се отваря на 180 градуса, което е може би не толкова практично, колкото успокояващо, че няма просто да го отворим твърде рязко някой път и да го прекършим на две.

Портовете от дясната страна включват: четец за MicroSD карти, два 10Gbps USB Type-C, комбиниран мини жак за входящо/изходящо аудио (слушалки или микрофон) и HDMI порт. Отляво има само един USB Type-A вход, което не е най-удобният вариант, защото означава, че ако искате да използвате мишка или отделна клавиатура, поне едното устройство трябва да се свързва с Bluetooth.

Дори и при такъв вариант проблемът отново се появява, когато искате да използвате флаш памет. Най-доброто решение би било да си купите хъб с портове, ако имате нужда от допълнителни. Наличието само на един USB-A порт и покритието, колекциониращо пръстови отпечатъци, са единствените ми забележки към дизайна, но и двете са много субективни и не биха били проблем за всеки. Качеството на изработката, чувството на надеждност, което то придава, и елегантната визия са това, с което бих охарактеризирал външността на ASUS Zenbook 14 OLED.

 

Клавиатура и тъчпад

Клавиатурата е стандартна за лаптоп и предлага всички клавиши, които очакваме да видим (на малък лаптоп). Разстоянието между тях е добре преценено и самите те са достатъчно големи. „Потъването“ им е съвсем леко, но за сметка на това са изключително тихи. Има и подсветка, което поне за мен е задължителна функция, когато си избирам преносим компютър.

Веднага прави впечатление, че Power бутонът е малко по-различен, макар да е разположен между останалите. Първоначално реших, че това е интересно дизайнерско решение, но още при стандартното първоначално настройване на ASUS Zenbook 14 OLED ми беше представена втората му функционалност.

Оказа се, че той изпълнява ролята и на четец на пръстови отпечатъци, което е страхотна новина за мен. Това не само позволява бързо отключване на устройството, но може да го използвате и като идентификатор в някои сайтове, например да удостоявате онлайн плащания или да влизате в профилите си.

Тъчпадът е центриран спрямо корпуса, а не клавиатурата и размерът му е достатъчен, за да бъде удобен и същевременно да не го натискаме случайно. Няма физически бутони, които да дублират тези на мишка. Вместо това цялата платформа може да се натиска, при което издава кликащ звук.

Това, което наистина го прави специален, е пълнометражният нумерологичен пад, който е изобразен върху него. Това ни дава бърз достъп до цифрите и не губим NumPad-а, предлаган вдясно от стрелките на по-големите клавиатури. В двата горни ъгъла има и два тъч бутона – единият светва/изгасва цифрите, а другият служи за контрол на яркостта и отваря калкулатора (с плъзване).

 

Дисплей и аудио

Безспорно дисплеят е голямата атракция тук. Става дума за 14-инчов OLED панел с 2.8K (2880х1800) резолюция. Съотношението му към корпуса е 90% и почти невидимите рамки наистина ни позволяват да се потопим в работата или любимия сериал. Покрита е 100% от DCI-P3 гамата и има 1.07 милиарда цвята на разположение. Това означава, че нюансите са много и същевременно реалистични, което прави лаптопа подходящ за дизайнерска работа или монтиране на клипове/обработване на снимки.

Нямах проблеми (като болка в очите), когато използвах ASUS Zenbook 14 OLED в продължение на часове, което не е изненадващо, предвид че това е SGS Eye Care Display и излъчва с до 70% по-малко синя светлина. За капак, има сертификации от VESA и Pantone, които допълнително затвърждават този екран, като един от най-добрите в този ценови сегмент.

Друго нещо, което веднага ми направи впечатление, бяха два малки надписа под клавиатурата, гласящи съответно: Dolby Atmos и harmon/kardon. Тествах звука от високоговорителите с музика, филми, подкасти и бих казал, че звукът наистина е висококачествен, но последната категория се облагодетелства най-много от него. Всяко предаване, което се базира на диалог, или дори сериалите, най-добре оползотворяват озвучителната система.

Очаквано липсва достатъчно мощ при ниските честоти, когато говорим за музика, което значи, че ако просто искате да си пуснете няколко парчета вкъщи, на които да се насладите сами, няма да имате проблем, но не може това да е основният източник на музика за едно парти да кажем. Малко съм разочарован и че няма високоговорители върху шасито, понеже това наистина щеше да издигне цялостно конфигурацията на едно по-високо ниво. И все пак бих казал, че е по-добра отколкото на повечето 14-инчови лаптопи.

 

Хардуер и батерия

Тестовата ми бройка е версията с AMD Ryzen 5 процесор от седмо поколение и за моята работа това е напълно достатъчно. Ако имате нужда от малко повече производителност, има и вариант с Ryzen 7. RAM паметта е 8 GB, а пространството за съхранение се равнява на 512 GB, като отново това е базовата конфигурация и може да изберете версия с до 16 GB RAM и 1 TB хранилище.

Споменатите характеристики бяха напълно достатъчни, за да мога пъргаво и ползотворно да върша ежедневната си работа. Това включва: сърфиране в интернет, използване на Office пакета, писане на мейли и леко обработване на снимки с Photoshop. Допълнително изпробвах платформи като Spotify, Netflix, HBO, като не срещнах проблеми с никоя от тях, дори когато ги комбинирам с други операции.

Не съм тествал игри по очевидни причини - това е машина, предназначена за офисна работа и не бих я препоръчал, ако сте геймър. И понеже е бизнес клас лаптоп, освен с добра производителност другото, с което се характеризира ASUS Zenbook 14 OLED, е добрият живот на батерията. Мисля, че тук много помогна и OLED екранът, особено при консумацията на мултимедийно съдържание, понеже там имаме две големи черни полета отгоре и отдолу (филмовият стандарт е 21:9, а екранът е със съотношение 16:10).

Включеното в комплекта зарядно е 65 W и понеже лаптопът се зарежда през Type-C порт, спокойно може да го използвате и за телефона си и други джаджи. Адаптерът е малък почти колкото тези за смартфони и със сигурност е много по-компактен от тухлите, с които пристигат геймърските машини. Може би вече се досещате, че зареждането през Type-C порт означава, че може да използвате и бързо зарядно за телефон с лаптопа.

 

Заключение

ASUS Zenbook 14 OLED притежава всички качества, които очакваме от един малък бизнес лаптоп – качествена изработка, добра производителност и дълъг живот на батерията. Отгоре на това OLED дисплеят го прави перфектен и за свободното време, ако обичате да гледате филми и/или сериали.

Макар че има няколко дребни пропуска, които отбелязах в ревюто, мисля че позитивите определено са повече, особено като вземем предвид цената му. Ако искате да разберете повече за него: https://www.asusplus.bg/

 

Вижте още: ASUS Zenfone 10 – най-после добър малък телефон (РЕВЮ)