Таблетите от година насам са безспорен хит, но през последното тримесечие пазарът беше щурмуван от безчет предложения. Става все по-трудно да се ориентираме кой модел си струва и какви са тънките разлики между сходните предложения. Настоящият материал цели да хвърли светлина по тези въпроси.


Неотдавна таблетите бяха нещо доста различно – на практика това представляваха лаптопи и нетбуци със завъртащ се екран – при това невинаги сензорен. Дори авторите на футуристичните филми отпреди броени години не подозираха, че тези устройства могат да имат толкова компактен вид като съвременния и тъй многостранно приложение. Но обичана или мразена, компанията Apple промени всичко. Първият iPad стана модел за подражание и за продуктите на други производители, като сега надпреварата е толкова голяма, че едва ли в обозримо бъдеще ще престане, а ние – от друга страна – едва ли някога ще можем да си изберем конкретен фаворит. Нещата се променят динамично.

За селекцията в настоящия тест

Съвсем умишлено избрахме този път да не подреждаме моделите по азбучен ред, а ще ги представим разбъркано. Причините са две: така най-добре ще отразим реалното пазарно положение, което също е „хаотично”, а също и факта, че до последния момент на редакционното приключване селекцията търпеше промени. Има само един обединяващ критерий в подборката – всички таблети са с размер на екрана около 10 инча.

Когато избирате:

 

  • Яркост на дисплея

Качествата на екрана не се изчерпват с размера и резолюцията. Ако видимостта на дневна светлина е лоша или ъгълът на видимост е малък, използването на таблета може да е същинско мъчение.

  • Цената на вградената памет

Цената на някои таблети силно варира според капацитета на вградената памет. Това невинаги е оправдано, тъй като срещу по-високата цена можете да си купите например няколко сменяе­ми карти памет по 32 GB.

  • Екстрите са от значение

Колкото и да са компактни, 10-инчовите таблети са сравнително обемисти. Затова е от значение да имат вградени екстри като GPS и качествена фотокамера, за да не се налага да носите отделни.


Acer Iconia W500


Както подсказва абревиатурата W500 в името на таблета, той се предлага с операционна система Windows 7 (32-битова). Хардуерът, който трябва да посрещне изискванията на тази ОС, включва: двуядрен процесор C-50 на AMD с честота 1GHz и 2GB оперативна памет. По наше мнение те са достатъчни, но не напълно задоволителни като цялостна производителност, а освен това устройството идва само с 32 GB solid state disk – както се досещате, немалка част от капацитета се използва за Windows и някои от обичайните програми. Таблетът има слот за разширение на паметта, но това е допълнителна инвестиция към и без това не особено атрактивната цена. Срещу тази сума можете да си вземете нетбук с Windows 7 и дори ще ви останат пари. А сравнението на таблета с нетбук е удачно, защото основната му екстра е док станцията, която е с клавиатура и го превръща в... нетбук. И тук има един недостатък – клавиатурата осезаемо повишава теглото, а без нея тъчскрийн навигацията не е толкова ефективна, колкото при повечето от другите модели в селекцията. Затова категорично можем да ви препоръчаме, ако държите на марката Acer, вижте другото предложение!

 

Acer Iconia A500


Този таблет на Acer е невероя­тен. Тайванската компания (с редки изключения като горния модел) за сетен път успява да предложи продукт със завиден баланс между спецификации, качество и цена. Iconia A500 е толкова добър, че неслучайно е разглеждан сред основните конкуренти на Motorola XOOM. Ето с какво джаджата на Acer успя да впечатли и нас: на първо място с това, че идва със специалния Android 3 за таблети (Honeycomb). Операционната система лети на системата с 1-гигахерцов процесор и 1 GB оперативна памет. Новият Android разполага с чудесен браузър с поддръжка на Flash, но тук си струва да се отбележат и добавените приложения от Acer, които несъмнено ще ви забавляват с часове. Дисплеят поддържа HD резолюция и в общи линии е същият като този на W500, но при A500 тъчскрийнът работи много по-добре. Същото важи и за вградената памет от 32 GB, която при тази ОС вече е напълно достатъчна. Таблетът, за разлика от събрата си с Windows, има 5 MP фотокамера на задния панел и една 2MP отпред, като не е пропуснат и вграденият GPS. Накратко този модел е много по-сериозен от W500, но и сходен с хитовия XOOM – при това по-достъпен.

Apple iPad 2 (16 GB)


Лесно е да се пише за iPad 2, но съпоставянeто му с други таблети е трудно. Apple залагат на собствени разработки почти за всичко.
Ако сте почитатели на iOS, ще останете доволни и от версия 4.3, която се възползва от подобрения хардуер. В iPad 2 работи двуядрен процесор Apple A5, с който всяко приложение дава оптимална производителност. Изчислителната мощ най-ясно проличава при няколко заредени тежки уебстраници. 9.7-инчовият дисплей отново е с отлична яркост и ъгъл на видимост, но е запазил необичайния си (за съвременен таблет) формат 4:3 и сравнително нис­ката резолюция 1024х768 пиксела. 3-осовият жироскоп и акселерометърът работят безупречно, което не може да се каже и за двете камери – дори тази, коя­то е HD, не впечатлява. За сметка на това значително е подобрена батерията, която издържа около 10 часа при постоянно използване на таблета с Wi-Fi. Хард­уерът на новия iPad определено е освежен, но ако сте доволни от първото издание, е спорно дали си струва да минавате на второто. Още повече, че екстри като 3G, GPS и още вградена памет значително повишават цената.

Motorola XOOM


Чисто технологично таблетът на Motorola е абсолютен фаворит. Устройството се възползва от двуядрен процесор Tegra 2 на Nvidia и бърза оперативна памет (1 GB). Дисплеят му е 10.1-инчов с резолюция 1280х800 пиксела, което означава, че поддържа нативна HD резолюция. Интересното при екрана е, че гъстотата на пикселите е цели 150 dpi, докато повечето LCD-та, дори тези на компютрите, рядко надвишават 96 dpi. XOOM има две камери – една 5 MP на задния панел, която е с автофокус, двойна LED светкавица и записва 720p клипове; втората на лицевия панел е 2 MP. Таблетът безпроблемно възпроизвежда 1080p видео, като звукът е чист и силен заради двете стереоколонки. Поддържат се 3G/4G мрежи и GPS навигация. Може би най-силният коз обаче е операционната система Android 3.0 Honeycomb. Тя е създадена специално за таблети и силно се различава от познатото досега при смартфоните. Дори най-лоялните фенове на Android вероятно ще се стъписат първоначално от разликите и ще им трябва време да се адаптират. Тази ОС е нож с две остриета и защото засега няма много приложения за нея. Но пък ще има за в бъдеще и XOOM ще стане още по-интересен.

 

 

 

 

Нетбуците са демоде – сега тяхната компактност и производителност е изместена от новото поколение таблети. По всичко личи, че манията по таблетите тепърва започва...

 

Цялата статия, включваща общо 12 модела таблети можете да прочетете в брой 121 брой на сп. HiComm

 

Тагове: